Eddig nem hallott részletek: már körvonalazódik, milyen fegyverszünetbe lenne hajlandó beleegyezni Putyin
A Reuters hírügynökség exkluzív információkat szerzett arról, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök milyen feltételekkel lenne hajlandó tárgyalni Donald Trumppal egy esetleges ukrajnai tűzszünetről. Az orosz vezető nyitott a megbeszélésekre, de ragaszkodik ahhoz, hogy Ukrajna mondjon le NATO-csatlakozási terveiről, és nem hajlandó jelentős területi engedményekre. A hírügynökség öt, a Kreml gondolkodását ismerő forrásra hivatkozva számolt be a részletekről.
Nyíltan bevallották az ukránok: szétbombáztak egy élelmiszergyárat, azt is elmondták, miért
Ukrán katonai csapás érte az oroszországi Belgorod megyében működő EFKO vállalat élelmiszergyártó üzemét – jelentette ki Andrij Kovalenkó, az ukrán Dezinformáció Ellenes Nemzetbiztonsági és Védelmi Központ vezetője.
Olyan fegyvert kap Ukrajna Amerikától, amilyet még soha
Joe Biden amerikai elnök jóváhagyta gyalogsági aknák szállítását Ukrajnának – mondta egy amerikai tisztviselő a Reutersnek.
Háborús eszkaláció: használaton kívül a Moszkva és Washington közötti különleges forródrót
A Kreml és a Fehér Ház közötti különleges forródrót jelenleg nincs használatban, miközben az Oroszország és a Nyugat közötti feszültség évtizedek óta nem látott mértékben fokozódik - számolt be a Reuters. A nukleáris kockázatok növekedése mellett Ukrajna amerikai gyártmányú fegyverekkel mért csapást orosz területre, ami tovább élezi a helyzetet.
Súlyos veszélyre figyelmeztetnek, bezár az Egyesült Államok kijevi nagykövetsége
Átmenetileg bezár a kijevi amerikai nagykövetség, miután jelentős orosz légitámadás veszélyéről kaptak különleges információt – írja a Sky News.
Scholz Hszinek: kijózanító volt a Putyinnal folytatott telefonbeszélgetés
Olaf Scholz német kancellár és Hszi Csin-ping kínai elnök a brazíliai G20-as csúcstalálkozó keretében fél órás személyes beszélgetést folytatott, melynek során szóba került az ukrajnai háború is.
Scholz figyelmeztetett az eszkaláció veszélyére, amit a több mint 10 ezer észak-koreai katonának az orosz-ukrán háborúban való bevetése jelent.
A német kancellár beszámolt Hszinek a Vlagyimir Putyinnal folytatott pénteki telefonbeszélgetéséről is, amelyet „kijózanítónak” nevezett.
(Reuters)
Felfedte a dél-koreai hírszerzés, hány észak-koreai katona harcolhat az oroszok oldalán
A dél-koreai hírszerzés szerint mintegy 10 900 észak-koreai katonát telepíthettek a Kurszki területre, néhányuk már a harcokban is részt vett – írja a Reuters.
Macron a nukleáris fenyegetőzések befejezésére szólította fel Putyint
Emmanuel Macron francia elnök kedden felszólította Vlagyimir Putyin orosz államfőt, hogy hagyjon fel a nukleáris fenyegetőzésekkel, miután Moszkva megváltoztatta nukleáris doktrínáját.
„Legyen ésszerű”, és tartózkodjon attól, hogy „agresszív megközelítést tanúsítson a nemzetközi közösséggel szemben” – sürgette Macron Putyint a Rio de Janeiróban zajló G20-csúcstalálkozón tett megjegyzéseiben.
„Oroszország destabilizáló erővé válik” – mondta Macron, aki szerint az orosz területekre mért ukrán nagy hatótávolságú csapások engedélyezése válaszul jött Moszkva eszkalációs lépéseire, különösen arra, hogy észak-koreai katonákat vezényeltek az ukrán erők elleni harcra.
(Politico)
Több tucat ukrán drón megsemmisítéséről számolt be Moszkva
Az orosz védelmi minisztérium közlése szerint Oroszország légvédelmi rendszerei az éjszaka folyamán 44 ukrán drónt semmisítettek meg, köztük 20-at az északnyugati Novgorod régió felett.
A másik 24 drónt Oroszország középső és nyugati részének több régiója felett semmisítették meg – közölte a minisztérium a Telegram üzenetküldő alkalmazáson.
A minisztérium nem adott tájékoztatást a támadások következtében esetlegesen keletkezett károkról.
(Reuters)
Lecsaptak az első ATACMS-rakéták Oroszországra, megváltozott az orosz nukleáris doktrína – Háborús híreink szerdán
Miután megkapta az Egyesült Államoktók az engedélyt, Ukrajna rögtön lecsapott nagy hatótávolságú ATACMS-rakétákkal Oroszország Brjanszki területén, ahol egy lőszerraktárat ért támadás. Később nagy hatótávolságú drónokkal is támadás érte Oroszországot, ezúttal a Voronyezsi területet. Oroszország eközben megváltoztatta nukleáris doktrínáját, ami több ponton is kiterjesztette az atomfegyverek bevetésének lehetőségét. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz–ukrán háború aktualitásaival.
Címlapkép forrása: Diego Herrera Carcedo/Anadolu via Getty Images