A deepfake ma már a második leggyakoribb támadási technika a kiberbűnözésben, hatalmas károkat képes okozni a rendkívül kifinomult támadási forma. Rendszeresen használják pénzügyi csalásokhoz, HR felvételi folyamatok meghekkelésére, vagy akár politikai célokra. Milyen startégiák léteznek a szofisztikált támadások kivédésére? Mutatjuk.
A csalók ritkábban jártak sikerrel 2024 második negyedévében a Magyar Nemzeti Bank (MNB) friss adatai szerint, mint az előző negyedévben. Csökkent a bankkártyás csalások száma, valamint nőtt az eredménytelen kísérletek aránya. Az OTP Bank és a Visa szakértői a legaktuálisabb módszerekre és a hatékony védekezési technikákra hívják fel a figyelmet.
Az utóbbi időszakban ismét adathalász csalók által küldött hamis online földgázszámla-értesítőket kaptak az MVM Next Energiakereskedelmi Zrt. ügyfelei, ezért nagyon figyelmesen meg kell nézni a számlaértesítőket, főleg a küldő email címét és a helyesírást, mert ezekből már sejteni lehet, hogy csalási kísérletről van szó – adta ki a figyelmeztetést az ország teljes lakosságát ellátó egyetemes gázszolgáltató. Aki belefut ilyen csalási kísérletbe, az küldje el a levelet az MVM adathalászati bejelentésekre létrehozott email címére (adathalasz@mvm.hu), vagy hívja fel az alábbi számok egyikét; a gyanúra okot adó jelekről pedig további információkat talál a külön erre a célra létrehozott tájékoztató weboldalon (https://www.mvmnext.hu/Adathalaszat).
Bűnözők tesznek közzé valótlan hirdetéseket az MNB és egy tőzsdei kibocsátó állítólagos befektetési programjáról, amelynél az ügyfelek számlapénzére a jegybank garanciát vállalna. A hirdetések, ismert internetes portálok arculatával visszaélő cikkek hamisítványok: a csalók egyetlen célja – a jegybank nevével is visszaélve – a befektetők pénzének megszerzése. Az MNB feljelentést tett és figyelmeztetést adott közzé honlapján a történtek nyomán - közölte a jegybank.
Iráni hackerek próbálták feltörni amerikai tisztviselők fiókjait, a hackertámadás Izraelben, Palesztinában, Iránban, az Egyesült Államokban és az Egyesült Királyságban élő személyek ellen irányult - írja az Infostart.
Egy csak nekünk összeállított edzésterv, egy tökéletesen illeszkedő cipő, egy arcunkhoz igazított frizura – rajongunk a személyre szabott megoldásokért, hiszen megkönnyítik az életünket. Azonban nemcsak a szolgáltatók ismerték fel ezt az igényt: napjaink kiberbűnözői is gyakran próbálnak egyedileg összeállított átverésekkel csőbe húzni minket.
Az Európai Unió új kiberbiztonsági szabályozása, a NIS2 irányelv, hamarosan hatályba lép, és jelentős változásokat hoz a magyar vállalatok számára. A 2024-től kötelező regisztráció és a kiberbiztonsági auditok szigorú követelményei kihívás elé állítják a közép- és nagyvállalatokat, amelyeknek fel kell készülniük a kiberfenyegetések elleni védekezésre. Az új szabályozás célja, hogy egy egységes és magas szintű kiberbiztonsági keretet hozzon létre az Európai Unióban, de a nem megfelelő felkészülés súlyos bírságokat vonhat maga után – hangzott el az RSM Hungary a témában rendezett webináriumán.
Az utazási iparág egyik legnagyobb szereplője, a Booking.com arra hívja fel a figyelmet, hogy a mesterséges intelligencia (AI) térnyerése az utazási csalások drámai növekedését eredményezte. Marnie Wilking, a cég internetes biztonsági vezetője szerint az elmúlt másfél évben 500-900 százalékos emelkedést tapasztaltak ezen a területen - írta meg a BBC.
Adathalász SMS-eket küldenek csalók látszólag a Nemzeti Útdíjfizetési Szolgáltató (NÚSZ) Zrt. nevében, a rövid szöveges üzenetben útdíjtartozásról értesítik a felhasználót, és azt kérik, hogy jelentkezzen be az SMS-ben érkezett linken - hívta fel a figyelmet a szolgáltató szerdán az MTI-nek küldött közleményében.
Milliárdokat csalnak ki világszerte az online térben a bűnözők a gyanútlan fogyasztóktól és a nem megfelelő védelmi rendszerrel rendelkező vállalatoktól, a csalók egyre kifinomultabb megoldásokhoz folyamodnak, amelyekkel ellophatják a felhasználói adatokat és egyéb módokon károsíthatják meg őket. De pontosan mekkora is a kár, és melyik nagyvállalat munkatársainak adják ki magukat a legtöbbször a kibertér bűnözői, és milyen háttérsztorival érik el, hogy megkaparintsák az értékes adatokat?
Hatalmas károkat okoz a kiberbűnözés a pénzügyi szektorban, amire az Európai Unió választ kíván adnia az úgynevezett DORA rendelettel. A már jövőre élesben működő kiberszabályozás segít felkészíteni az európai, köztük a hazai pénzügyi szervezeteket az online támadások kivédésére – hívja fel a figyelmet az EY. Erről a témáról is szó lesz a Portfolio június 11-ei Financial IT rendezvényén. Regisztráció és részletek itt!
Magyarország 33 európai ország közül a 30. helyen végzett a négy legalacsonyabb csalási esettel rendelkező ország egyikeként (az ezer ügyfélre jutó csalás áldozatainak száma alapján). A vásárlással és bérléssel kapcsolatos csalások a leggyakoribb csalástípusok az országban - derül ki a Revolut első pénzügyi bűnügyi és fogyasztóbiztonsági jelentéséből. A csalásokról és a fizetési trendekről is szó lesz a Portfolio június 11-ei Financial IT konferenciáján. Regisztráció és részletek itt!
A Microsoft összesen 150 biztonsági rést foltozott be a Windows legújabb frissítésével - szúrta ki a HVG.
Percenként 2023-ban mintegy 50 ezer forintot loptak el a magyar ügyfelektől, és a károk egyre nagyobb részét viselik az ügyfelek - hangzott el az MNB sajtótájékoztatóján. A csalók ma már QR-kóddal is lopnak adatokat, hitelt is vesznek fel az ügyfelek nevében. A csalásoknál megtört a meredeken emelkedő trend, de további lépések szükségesek, ugyanis nemzetközi összehasonlításban romlott Magyarország helyezése. Megkezdődött a Giro AI-alapú valós idejű csalásmegelőző rendszerének kiépítése, a bankoknak lehetősége lesz arra, hogy a gyanús tranzakciókat leállítsák. Most zajlik a rendszer specifikációja, év végén várható a tesztelés, és jövő nyáron indul el az éles üzem. A hatóságok a spoofing (mobil hívószám hamisítás) és a kéretlen sms-ek kiszűrésén is dolgoznak, az edukációs kampányokban influenszereket is be fognak vonni.
A Nemzetbiztonsági Szakszolgálat Nemzeti Kibervédelmi Intézetéhez bejelentés érkezett egy hamis Facebook oldal kapcsán, amely a Budapest Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér (Budapest Airport - BUD) nevével visszaélve csaló posztokat és hirdetéseket jelenít meg.
Adatszivárgás volt a Coronalabnál, Hollandia egyik legnagyobb koronavírus-teszteléssel foglalkozó cégénél: 1,3 millió páciens személyes adatai kerültek fel a világhálóra – számol be az NL Times.
Hírfolyamunk az orosz–ukrán háborúról.
Ilyen helyzetben van most a Fekete-tengeri Flotta.
Hogy látja a cég jövőjét az elnök-vezérigazgató?
Bindulhat a trükközés?
Európa versenyképességi mutatói mély válságról árulkodnak.