Nők ezrei tüntettek szombaton a brazíliai Sao Paolóban egy törvényjavaslat ellen, amely gyilkosságnak minősítené és hat évtől 20 évig terjedő börtönbüntetéssel sújtaná a terhesség 22. hete után végrehajtott művi terhességmegszakítást - írja az MTI.
Az Egyesült Államok korábbi elnöke és a republikánusok várható idei jelöltje, Donald Trump is megszólalt az Arizonában tegnap hozott bírósági ítélet ügyében, amely alapján egy 1864-ben elfogadott törvény nyomán az anya életének a megmentésén kívül minden esetben törvényellenesnek minősítették a terhességmegszakítást az államban. Ahogy az állami republikánusok nagy része, úgy a nemrég nyilatkozó Donald Trump sem támogatja a szigorítást, emellett azt is elárulta, hogy elnökként aláírna-e egy szövetségi abortusztilalmat - írja az Axios.
A CNN előrejelzései szerint abból az öt államból, ahol az abortuszjogról szavaztak, háromban már biztosan győzni fognak az abortusz törvényessége mellett voksolók. A Legfelsőbb Bíróság júniusi döntése után, amely lehetővé tette az egyes államoknak, hogy szigorítsák vagy betiltsák az abortuszt, a téma országos jelentőséget kapott, és a demokraták szerint hozzájárult ahhoz is, hogy a vártnál jobban szerepeljenek a félidős választásokon.
Békés tüntetések zajlottak pénteken amerikai nagyvárosokban az Egyesült Államok legfelsőbb bíróságának döntése, az abortuszjogok szövetségi garanciáinak hatályon kívül helyezése miatt.
Az amerikai legfelsőbb bíróság - amely egyúttal az Egyesült Államok alkotmánybírósága is - pénteken érvénytelenítette a Roe kontra Wade döntést, ezzel lehetővé tette a tagállamok számára, hogy maguk döntsenek arról, betiltják-e az abortuszt - jelentette több amerikai médium pénteken.
Viharként söpört végig a napokban Amerikában a hír, hogy egy kiszivárgott dokumentum szerint az alkotmánybíróság szerepét is betöltő Legfelsőbb Bíróság felülvizsgálhatja azon közel ötven éves döntését, amely szövetségi szinten garantálta a nőknek az abortuszhoz való jogot. Az államok egy jelentős része azonban már évek óta követelte a szabályrendszer szigorítását. Most a konzervatív többségű Legfelsőbb Bíróság járulhat ehhez hozzá, amennyiben valóban ez tekinthető a testület végleges döntésének, amelyet egyébként a nyár folyamán hoznak nyilvánosságra. A döntés mindenesetre nők millióit érintené, akiknek sokkal nehezebbé válhat a terhességmegszakítás, de jelentős hatást gyakorolhat az idén esedékes kongresszusi időközi választás eredményére is, amely az amerikai politikai élet irányát határozhatja meg az elkövetkező évekre.
Már meghallgatható a Portfolio Checklist, lapunk napi podcastjének szerdai adása. Mai műsorunkban az amerikai legfelsőbb bíróság előzetesen kiszivárgott többségi véleményéről beszéltünk, amely hatályon kívül helyezheti ugyanezen intézmény azon 1973-as döntését, mely jelenleg széleskörben biztosítja az amerikai nők számára az abortuszhoz való hozzáférés jogát. A témával kapcsolatban vendégünk volt Pintér Károly, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Karának docense, az egyetem Angol-amerikai Intézetének vezetője, akivel az esetleges döntés társadalmi, politikai implikációiról beszéltünk. A podcast második részében Les Krisztinát, a Patent Egyesület munkatársát kérdeztük arról, hogy milyen hatást gyakorolhat a nők egészségügyi helyzetére és gazdasági pozícióira az abortuszhoz való jog korlátozása.
Tüntetések kezdődtek Lengyelországban, miután a terhesség 22. hetében elhunyt egy lengyel nő. A jogvédő aktivisták szerint ő az első ember, aki meghalt a lengyel abortusztörvény korlátozása következtében.
A nem kívánt terhességből származó gyermekek jóval nagyobb eséllyel válnak bűnözővé és gyilkossá, mint mások. Ebből kiindulva pedig az abortusz legalizálása jelentősen hozzájárulhatott a bűncselekmények visszaszorulásához - állítják neves amerikai közgazdászok, akik mindezt empirikusan vizsgálták több évtizednyi amerikai adaton. Az abortuszt az egyes államok különböző időpontokban engedélyezték, aminek a késleltetett hatása pontosan úgy jelent meg a bűnözési statisztikákban, ahogy azt megjósolták. Ez a kutatók szerint nem lehet véletlen egybeesés, hanem okozati összefüggésről van szó. Friss tanulmányuk a korábbi, hatalmas port kavart és erősen támadott kutatásukat erősíti meg, amely ugyanezt állította. Most ráadásul még a korábbinál is nagyobb hatás jött ki: 1997 és 2014 között durván 20 százalékkal esett vissza a bűnözés csak az abortuszok következtében.
Donald Trump amerikai elnök megtörte a hallgatást az abortusztörvények megszigorításának ügyében: több Twitter-bejegyzésben az élet védelme mellett állt ki, de jelezte, hogy nem ért egyet minden részlettel.
Vidéken várhatóan 10% alatti szobaár-emelkedést bír majd el a piac
Mozgalmas esztendő volt, annyi biztos.
Intenzív szakaszában van a háború.
Erős állítást tett az elemző.
Szankcionált személy lehetett a célpont.
Gyorgyevics Benedekkel, a Városliget Zrt. vezérigazgatójával beszélgettünk.
Miért csökken a közvetlen külföldi tőkebefektetések volumene?
Meddig nőhet még?