Az Európai Unió öt évvel ezelőtt, amikor elindította az Európai Zöld Megállapodást (European Green Deal), a klímaváltozás elleni küzdelem globális élharcosaként pozícionálta magát. A fenntartható gazdaság kiépítése azonban mostanra még fontosabbá vált, mivel a globális felmelegedés következményei és költségei egyre súlyosabbak. Ráadásul az Ukrajna elleni orosz inváziót követő földgázválság is rámutatott arra, hogy fel kell gyorsítani a dekarbonizációt az EU energiaellátásának biztosítása, az energiaköltségek csökkentése és a társadalmi kohézió előmozdítása érdekében. Az egykor klímavédelmi programként indult politika ma már az EU egzisztenciális kihívásainak kezelésében segíthet.
Vlagyimir Putyin orosz elnök és Robert Fico szlovák miniszterelnök moszkvai találkozóján a kétoldalú kapcsolatok, az ukrajnai háború és az európai országok orosz gázvásárlásainak bonyolult helyzete is terítékre került – erősítette meg Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője. A közelgő határidő miatt mind az érintett országok, mind az Európai Unió intenzív tárgyalásokat folytatnak, hogy még legyen lehetőség egy utolsó pillanatos megállapodásra - írta meg a Reuters.
Az Európai Bizottság működését egyre átláthatatlanabbnak és központosítottabbnak ítéli Emily O’Reilly, az EU ombudsmanja, aki szerint Ursula von der Leyen elnök felelős a problémás politikai kultúra kialakulásáért. Kritikái a dokumentumokhoz való hozzáférés nehézségeire és a Bizottság ellenőrzésének gyengeségeire is rávilágítanak.
Hogyan egyensúlyozhat az Európai Unió a versenyképesség, a szolidaritás és az együttműködés hármas alapelve között a kohéziós politika területén? Ezt a kérdést járta körül Koller Boglárka, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem professzora „A kohéziós politika jelene és jövője” című konferencián tartott előadásában. Az uniós politikák eredményei ellenére a területi egyenlőtlenségek továbbra is fennállnak, miközben az új célkitűzések – mint a fenntarthatóság és a digitalizáció – egyre nagyobb szerepet kapnak. A konferencia másik kiemelt témája az Interreg programok határon átnyúló együttműködései voltak, amelyek Holop Silveszter előadása szerint nemcsak gazdasági, hanem társadalmi és kulturális dimenzióban is hozzájárulnak a határ menti régiók fejlődéséhez. A szakértők egyetértettek abban, hogy a kohéziós politika jövője az alapelvek megőrzésén és a helyi szintek erősítésén múlik.
Katar azzal fenyeget, hogy leállítja az Európai Unióba irányuló létfontosságú LNG-szállításait, amennyiben az EU nem módosítja az új vállalati átvilágítási irányelvét, amely akár a vállalatok teljes globális éves árbevételének 5 százalékát is elérő büntetést helyez kilátásba a nem megfelelően eljáró cégek esetében. A katari energiaügyi miniszter szerint a szabályozás jelenlegi formájában elfogadhatatlan, de bizonyos racionális változtatások mentén születhet megállapodás - írta meg a Financial Times.
Donald Trump megválasztott amerikai elnök a Truth Social közösségi oldalon azt írta vasárnap, az Egyesült Államok érdekében az áll, hogy "birtokolja és ellenőrizze" Grönland szigetét, amely Dániához tartozik - írja az Axios.
A brit Kereskedelmi Kamarák Szövetsége (BCC) átfogó megállapodásra szólítja fel Sir Keir Starmert, hogy a brit fiatalok tanulhassanak és dolgozhassanak az EU-ban a kereskedelmi kapcsolatok új alapokra helyezése érdekében. A szervezet szerint konkrét lépésekre van szükség a brexit által okozott akadályok enyhítésére és a gazdasági növekedés fellendítésére – írja a Financial Times.
Várhelyi Olivér, az EU új egészségügyi biztosa, ambiciózusan ígérte, hogy hivatalba lépésének első 100 napján belül bemutatja a Létfontosságú Gyógyszerek Törvényét (Critical Medicines Act). Azonban az időhiány és a procedurális akadályok miatt kétséges, hogy a határidő tartható-e.
Robert Fico szlovák miniszterelnök váratlan moszkvai látogatása és találkozója Vlagyimir Putyinnal heves vitákat váltott ki Európa-szerte. Fico célja az orosz gáz ukrajnai tranzitjának meghosszabbítása, miközben az EU és Ukrajna felől éles kritikák érik lépését. Az ügy hátterében a nemzeti energiaellátás, gazdasági érdekek és geopolitikai feszültségek állnak, miközben az EU továbbra is komoly kihívásokkal küzd az energiaellátás terén.
Vlagyimir Putyin orosz elnök és Robert Fico szlovák miniszterelnök vasárnap a Kremlben találkozott, hogy megvitassák az orosz gáz Ukrajnán keresztüli tranzitjának jövőjét. A megbeszélés hátterében az áll, hogy közeledik az év vége, amikor lejár a jelenlegi gáztranzit-szerződés, és Ukrajna nem kívánja azt meghosszabbítani - írja a Reuters.
A szlovák miniszterelnök és az ukrán elnök közötti feszültség tovább nőtt, miután Robert Fico megvádolta Volodimir Zelenszkijt azzal, hogy kenőpénzt ajánlott neki Ukrajna NATO-tagságának támogatásáért cserébe. Eközben a szerb elnök bejelentette, hogy Fico hamarosan Moszkvába látogathat - tudósított az Ukrajinszka Pravda.
Az Európai Unió orosz cseppfolyósított földgáz (LNG) importja 2023-ban rekordszintet ért el, annak ellenére, hogy a blokk az ukrajnai háború kitörése óta igyekszik csökkenteni energiafüggőségét Oroszországtól. Az év végéig várhatóan 16,5 millió tonna orosz LNG érkezik az EU-ba, ami meghaladja a tavalyi 15,18 millió tonnás mennyiséget - írta meg a Financial Times.
Donald Trump csapata európai tisztviselőknek elmondta, a leendő amerikai elnök a GDP 5 százalékára rúgó éves katonai költést várna el a NATO-tagállamoktól, ugyanakkor továbbra is fegyverekkel támogatná Ukrajnát – írja a Financial Times.
Az Európai Bizottság és Svájc lezárta a tárgyalásokat egy széles körű megállapodáscsomagról, amelynek célja az EU és Svájc közötti kapcsolatok elmélyítése és bővítése – jelentette be Ursula von der Leyen, a brüsszeli testület elnöke pénteken.
Elon Musk egy a saját közösségimédia-platformján, az X-en közzétett posztjában azt írta, csak a szélsőjobboldali Alternatíva Németországnak (AfD) párt mentheti meg Németországot – írja a Politico.
Robert Fico szlovák miniszterelnök a tegnapi brüsszeli csúcstalálkozó után azt mondta, hogy válaszlépések is elképzelhetők Ukrajnával szemben, ha a keleti szomszédja továbbra is blokkolja az orosz gáztranzit-megállapodást. A döntést azzal magyarázta, hogy az év végére tervezett orosz gázszállítások leállása súlyos gazdasági veszteségeket jelenthet Szlovákiának, ezért az ukrán fél együttműködésére is szükség van az ügy rendezéséhez- írta meg a Bloomberg.
Nem volt semmiféle előjele a mostani kitörésnek.
Egyre közelebb a 100 000 dollárhoz a BTC árfolyama.
Cikkünket folyamatosan frissítjük.
Gyorgyevics Benedekkel, a Városliget Zrt. vezérigazgatójával beszélgettünk.
Miért csökken a közvetlen külföldi tőkebefektetések volumene?
Meddig nőhet még?