Donald Trump elnök vámintézkedései súlyos gazdasági következményekkel fenyegetik Európát, visszafogva az európai exportot és gazdasági növekedést. Az elemzők, köztük az ABN Amro és a Goldman Sachs szakértői a gazdasági teljesítmény érdemi visszaesésére számítanak, stagnáló vagy akár recessziós időszakot jelezve előre. A helyzetet tovább nehezíti, hogy az inflációs nyomás gyengülése miatt az Európai Központi Bank várhatóan gyorsított kamatcsökkentési ciklusba kezd. A kieli Világgazdasági Intézet (Kiel Institute) becslései szerint Európában a termelés és az export csökkenése mellett mérsékelt deflációs hatások is jelentkezhetnek, ami további bizonytalanságokat idézhet elő. Viszont lendületet adhat Európának, hogy a monetáris lazítás, az alacsonyabb energiaárak és a kiszámíthatóbb környezet vonzóbb, mint az Egyesült Államok kiszámíthatatlan, magasabb inflációs környezete.
Örményország elnöke pénteken aláírta azt a törvényjavaslatot, amely megteremti a jogi alapokat az ország Európai Unióhoz való közeledéséhez, jelezve ezzel az Oroszországtól való fokozatos távolodást.
Ukrajna továbbra is azon az állásponton van, hogy NATO-csatlakozásának kérdésében a béketárgyalások keretében nem engedhet az orosz követelésnek - jelentette ki Andrij Szibiha ukrán külügyminiszter a NATO-tagországok külügyminisztereinek pénteki brüsszeli találkozóját követően újságíróknak nyilatkozva.
A német kormány finanszírozza Ukrajna hozzáférését a francia Eutelsat műholdas internetszolgáltatásához - mondta el a Reutersnek a műholdvállalat vezetője, Eva Berneke. A francia űrtechnológiai vállalat nemrégiben az Elon Musk által vezetett SpaceX Starlink-rendszerének egy lehetséges, európai alternatívájaként merült fel a hírekben. A vezérigazgató azt is elmondta a hírügynökségnek, hogy szeretnék 5000 és 10 000 közöttire növelni az Ukrajnában található internetes termináljaik számát a jövőben, ami ugyan jócskán elmarad a Starlink eszközeinek számától, előrelépést jelentene az amerikai technológiától való függetlenedésben.
Az amerikai elnök újabb vámháborús lépései megmozgatták a világgazdaságot: de nem a jó irányba. A piaci bizalom megrendülésével együtt a földgáz ára szabadesésbe kezdett és a holland TTF tőzsdén néhány nap alatt több mint 15 százalékos zuhanást produkált. Bár elsőre jól hangzik az olcsó energia, az EU ellátásbiztonsága és LNG-importja komoly veszélybe kerülhet, ha az árfolyam tartósan alacsony szinten ragad.
Az Európai Unió és Közép-Ázsia közötti kapcsolatok új korszakáról beszélt pénteken Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke az EU és öt közép-ázsiai ország csúcstalálkozóján az üzbegisztáni Szamarkandban.
A jellemzően Oroszország érdekszférájának tartott közép-ázsiai régió országaival kötött átfogó megállapodást az Európai Unió. A fokozott együttműködés része az oroszokra kivetett szankciók szigorú betartása és a kereskedelmi kapcsolatok elmélyítése is az elfogadott szöveg szerint.
Bár Donald Trump amerikai elnök megbízhatatlan vám- és külpolitikájától sokan azt várták, hogy összefogásra kényszerítheti Kínát és az EU-t, az is könnyen elképzelhető, hogy az unió is saját termelőinek bevédése mellett dönt. Ugyan a piac lezárásról még nem beszélhetünk, már most szóba került, hogy több terméknek kell majd kopogtatni Európa nyitott piacának ajtaján.
A Központi Statisztikai Hivatal legfrissebb adatai szerint a hazai üzemanyagárak márciusban is kedvezően alakultak a szomszédos országokban tapasztalható átlagárakhoz viszonyítva - írja a Nemzetgazdasági Minisztérium.
Az Európai Unió válaszlépéseket fontolgat az amerikai vámokra, amelyek széleskörű intézkedéscsomagot foglalhatnak magukban, beleértve az amerikai tech óriásokat érintő intézkedéseket is – közölte Eric Lombard, Franciaország pénzügyminisztere a Bloomberg szerint.
Az Európai Unió és Közép-Ázsia első csúcstalálkozójára készülnek Szamarkandban, ahol az EU és Üzbegisztán között megerősített partnerségi és együttműködési megállapodás aláírását is bejelentették. A Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen sorra járja az összes kontinenst új partnerkapcsolatok kialakításáért, hogy ezzel tudja pótolni a vámok miatt remegő EU-USA együttműködéseket.
Az EU-s tőkepiacok felügyeletének centralizálására irányuló javaslat megosztja Európát, ahol a nagy gazdaságok, mint Franciaország, erőteljesen támogatják a tervezetet, míg a pénzügyi szektorral rendelkező kisebb országok, mint Írország és Luxemburg, hevesen ellenzik. Az ellenállás központi oka, hogy ezek az országok a legtöbbet veszítenék lazább szabályozásaik miatt, amelyek vonzóvá teszik őket a külföldi befektetők számára.
Alexander Stubb finn elnök bejelentette, hogy a "tettrekészek koalíciójának" tagjai egyetértenek abban, hogy szükség van egy kiválasztott európai vezető és Oroszország közötti párbeszédre. A kapcsolatfelvételre Franciaország vagy az Egyesült Királyság vezetőjét tartják alkalmasnak - írta meg a Kyiv Independent.
Tegnap este Donald Trump amerikai elnök a Liberation Day keretében jelentős vámokat vetett ki kereskedelmi partnereire, többek között az Európai Unióra és Kínára. A lépésnek óriási hatása lehet a világkereskedelemre, rövid távon az egyezkedések és az ellenintézkedések időszaka következhet.
Giorgia Meloni olasz miniszterelnök úgy látja: Donald Trump amerikai elnök vámemelései nem katasztrofálisak, hiba lenne újabb vámemeléssel ellentámadni.
A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) vizsgálja Donald Trump amerikai elnök vámintézkedéseinek hatását – jelentette be Facebook-oldalán Nagy Márton gazdasági miniszter.
Cikkünket folyamatosan frissítjük az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.
Centiken múlott az ütközés.
Nem volt pénz a megoldásra.
Régóta húzódik az ügy.
Teljesen feleslegesen vállalta a kockázatot Moszkva.
Az egyetemi tanár, ex-jegybankár a Checklistben értékelte Trump legújabb vámjait.
Hogy tudunk-e még versenyezni a lengyel vagy a nyugat-európai agrártermékekkel, az is kiderül az Alapvetés podcast új műsorából.
Beindult a jogi csűrés csavarás.