Véget ért a világ legnagyobb és leghosszabb demokratikus választása, az eredmények alapján pedig Narendra Modi a harmadik ciklusára készülhet sorozatban. Az első eredményeket június 4. reggeltől kezdték el folyamatosan közzétenni, ezek végül sokkal szorosabban alakultak, mint ahogy arra előzetesen számítani lehetett. A győzelmet végül nagy küzdelemben az előző ciklusban kormányzó párt vezette szövetség húzta be, de a jövőben sokkal több dolog miatt fájhat Narendra Modi feje, mint eddig korábban bármikor.
Hajlamosak vagyunk az EU-tagságunkra elsősorban gazdasági szempontból tekinteni, hiszen ez egy megalapozott érv amellett, hogy jól jártunk a belépéssel. Az Unió részéről Magyarországnak utalt források összege már önmagában meggyőző lehet, de nem ez az egyedüli ok, ami miatt jól jártunk a belépéssel – és nem is a legfontosabb. Érdemes megvizsgálni, hogy a régiós országok közül a belépők gazdasági teljesítménye felülmúlta-e azokét, akik kimaradtak.
A lineáris televíziózás szerepe a médiapiacon csökkenni fog, ezért az RTL nemzetközi és hazai szinten is átalakulásba kezdett, a márkáikat olyan platformokra ültetik át, melyek jövőállóbbak a lineáris műsorszóró modellnél. Ennek a folyamatnak a kontextusában kell értelmezni az RTL+ streaming platform fejlesztését és a Bajnokok Ligája magyarországi közvetítési jogainak – viszonylag nagy visszhangot kiváltó – megvásárlását is. Európában médiapiaci konszolidációt tartanak szükségesnek, így Magyarországon is figyelik a lehetőségeket, ezzel párhuzamosan pedig fejlesztenek, és azt sem bánják, ha a következő időszakban kisebb lesz a profitjuk, feltéve, hogy cserébe gyorsul a transzformáció. Egyebek mellett ezekről a témákról, valamint a médiacsoport nemzetközi és magyar terveiről beszélt a Portfolio-nak adott páros interjúban Vidus Gabriella, az RTL hazai vezérigazgatója, valamint Elmar Heggen, a tulajdonos RTL Csoport operatív igazgatója, vezérigazgató-helyettese. Utóbbi szakembert arról is megkérdeztük, hogy a viszonylag korlátos piacméret és a nem éppen könnyű körülmények ellenére, miért olyan elkötelezettek Magyarország mellett.
Szombaton megindult a Irán beígért támadása Izrael ellen. Az offenzívában rakéták százait indították a zsidó állam területe ellen, ám azokat a légvédelem semlegesítette. Teherán bejelentette, hogy a több mint 200 drónt és rakétát lőttek ki, ezzel pedig az ügyet lezártnak tekintik. Nem ért ezzel egyet a jeruzsálemi vezetés, amely megtorlásról beszél. Az Egyesült Államok is hozzájárult a támadás elhárításához, több eszközt is kilőttek a Jordánia valamint Szíria felett. Cikkünk folyamatosan frissül a legfrissebb eseményekkel.
Románia kormányának megvan a terve, hogy év végéig megvalósuljon az ország teljes schengeni csatlakozása, de ehhez a nemzeti érdeket kell a politikai érdekek elé helyezni - mondta Marcel Ciolacu román kormányfő pénteken Temesváron.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) világgazdasági kilátások (WEO) című jelentése szerint a globális növekedés 2024-ben 3,1 százalékos, 2025-ben pedig várhatóan 3,2 százalékos lesz. Ez a 2023. októberi előrejelzéshez képest csekély, 0,2 százalékpontos növekedést jelent, amit az Egyesült Államok és több feltörekvő gazdaság kezdeti, várakozásokat felülmúló növekedési üteme okozza. Emellett a Kínában végrehajtott fiskális intézkedések is javítottak az összképen.
Napjainkban már nem elég egyszerűen csak elutazni egy helyre: egyre többen szeretnének a kikapcsolódós mellett többet is megtudni az adott helyről. A Virtuoso luxusutazási vállalat éppen ezért most 20 000 tanácsadó részvételével készített egy listát, melyből kiderül, melyek a 2024-es év kihagyhatatlan utazási élményei. Lássuk.
A Telekom és a Vodafone után a Yettel is közzétette, hogy mennyivel emeli árait idén az inflációkövető díjkorrekció nevében. A lakossági és kisvállalkozói számlás tarifa havidíjakban 15,3%-os mértékű emelkedést tapasztalhatnak a Yettel ügyfelei márciustól, a havidíjon felüli percdíjak és SMS díjak változatlanok maradnak, és a lakossági előfizetések esetén a kiegészítő adatjegyek ára sem változik.
Milyen éve volt 2023-ban a tőkepiacoknak, és melyek lehetnek a 2024-es év felkapottabb szektorai Magyarországon és globálisan? Egyebek mellett ezekre a kérdésekre kerestük a választ Nagy Viktorral, a Portfolio vezető részvényelemzőjével a Checklist január 4-i adásában.
Új év, új lehetőségek a befektetésekben, és bár ez a műfaj nem naptári évekre korlátozódik, viszont sokan gondolkodnak év elején portfólióátrendezésben, vagy sokak újévi fogadalma, hogy tudatosabban kezelik a pénzügyeiket, és fektetnek be aktívan a tőzsdéken, nekik mutatunk kapaszkodókat a négy hazai blue chip példáján keresztül, bemutatva azt, hogy mi most éppen a sztori, mit gondolnak az elemzők, és olcsók vagy drágák a papírok.
Öt olyan kockázat van, mely érintheti a kelet-közép-európai országokat 2024-ben – összegezték a Standard & Poor’s (S&P) hitelminősítő szakemberei. Ezek egy része erősebb, másik része mérsékeltebb lehet Magyarország esetében, előbbi körbe sorolható például az uniós források felhasználása körüli bizonytalanság, a költségvetés törékeny helyzete vagy a magasan ragadó infláció veszélye.
Sikeresebb éve volt idén az MNB-nek, mint 2022-ben? Tartósan vége van az extrém infláció időszakának? Tényleg sérülékenyebb lesz Magyarország, ha sorozatosan elvétjük a 3%-os költségvetési hiánycélt? A Portfolio Checklist idei utolsó adásában a magyar gazdaság idei évét és a 2024-es kilátásokat értékeltük Madár Istvánnal, a Portfolio vezető makrogazdasági elemzőjével.
Miért viselték a gazdaságok és így a tőzsdék is jobban az emelkedő kamatokat 2023-ban, mint azt sokan várták? És pótolhatja-e bármi a valószínűleg kieső kínai növekedést a világgazdaságban, milyen jelei vannak a blokkosodásnak és Magyarország inkább győztese vagy vesztese a globális piaci folyamatoknak? Egyebek mellett ezekről a témákról kérdeztük Szabó Lászlót, a Hold Alapkezelő felügyelőbizottsági elnökét a Portfolio Checklist december 28-i epizódjában.
Aki nem tanul a válságok korából, az a konjunktúra idején is legfeljebb a szerencsében bízhat. Bár a monetáris lazítást már javában árazza a piac, egyelőre csak a befektetők mozgatják a tőkét a kötvényektől a részvények felé. Mire az alacsony kamatok megérkeznek a reálgazdaságba, addigra várhatóan nagy mennyiségben hozzáférhető lesz az uniós pénz is, ezzel együtt a pandémia és a háború előtt látott lehetőségekre, kitörési pontra alighanem 2025-ig várni kell.
A Nemzetközi Légi Szállítási Szövetség (IATA) legfrissebb adatai szerint a világjárvány utáni, geopolitikai feszültségekkel tűzdelt időszak ellenére látványos felpattanást tudhat maga mögött a légiközlekedési szektor, a kockázatok és a továbbra is magasabb infláció ellenére az emberek utazási kedve pedig a jelek szerint jövőre nemcsak, hogy még tovább, de soha nem látott szintekre emelkedhet.
A Portfolio Csoport rendezvénydivíziója, a Portfolio Konferenciák idén is mutatta az irányt a rendezvénypiacon: ezek a gazdasági és iparági események immár megkerülhetetlen és piacvezető programot jelentenek az üzleti életben. Biztos információforrás és szilárd networking lehetőségek várták az ingatlan, agrár, pénzügy, gazdaság, energia, járműipar, KKV, IT területek hazai szereplőit. A Portfolio Csoport februárban ismét jön szakmai rendezvényeivel, hogy a professzionális és üzleti szektornak támpontot adjon ezekben a viharos gazdasági időkben. A rendezvénynaptárat érdemes már most böngészni, hiszen a már most meghirdetett események ebben a pár hétben lesznek a legkedvezőbb jegyáron.
Egyetlen republikánus tiltakozott.
Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború aktualitásaival.
Egyre nagyobb a baj az orosz utánpótlással.
Mit tervez Donald Trump és Elon Musk
Nem érdemes hosszútávú következtetéseket levonni a friss lakásár-emelkedésből.
A januári kép egyelőre nagyon csúnya.