Azt már eddig is láttuk, hogy elsősorban a hitelösszeg emelkedése fűti a magyar lakáshitelpiacot, hiszen egy év alatt a másfélszeresére, 19 millióra nőtt a lakáshitelek átlagos összege. Most azt is megtudtuk, hogy a hitelfedezeti arány (LTV) is emelkedik, tehát ugyanolyan értékű lakásra is egyre nagyobb összeget vesznek fel a magyarok. Szerepe van ebben a CSOK Plusz hitel és a 10%-os önerő év eleji bevezetésének is, de önmagukban nem adnak elégséges magyarázatot. Általánosabb jelenség az LTV növekedése: a két évvel ezelőtti 50% környékéről átlagosan 60% közelébe emelkedett mára, és az MNB várható adósságfék-kiengedése nyomán további emelkedésre van kilátás e fontos kockázati mutatóban.
Elérte legmagasabb pontját a beruházást lebonyolító Magyar Ingatlanberuházó Zrt. (MIB) Zuglóban épülő Albion32 lakóingatlan-fejlesztése, melynek keretében egy 160 lakásos lakópark valósul meg. A lakásprojekt „A+” energetikai besorolású otthonokkal, hűtő-fűtő rendszerekkel és közösségi funkciókkal várja majd leendő lakóit. A fejlesztés várhatóan 2025 végére készül el - közölte a társaság.
2011 és 2023 között a hazai lakáspiacon nemcsak az adásvételek darabszáma változott - olykor jelentősen is -, de súlypontjai is látványosan átrendeződtek, tűnik ki a KSH legfrissebb forgalmi összefoglalójából, ami a régiónkénti, illetve a lakástípusonkénti eltéréseket is bemutatja. Bár a főváros még továbbra is jó előrejelzője a trendeknek, Budapest piaci súlya már csökkenőben van. Az adatokat az OTP Ingatlanpont vezető elemzője értékelte.
A tavalyi mélypont után ez év első felében rákapcsoltak a lakásépítők a fővárosban. A kínálat növelését a vásárlók fokozódó érdeklődése is bátoríthatta. Az OTP Ingatlanpont szakértője szerint a magunk mögött hagyott piaci döccenő azt is igazolta, hogy egyelőre nincs, ami meg tudná állítani az újlakás-árak emelkedését.
Éves viszonylatban hatszázalékos, nem kirívó áremelkedést mért az Otthon Centrum a fővárosi új építésű lakások piacán, ahol az előző negyedévben is mindössze 1,9 százalékkal nőtt az átlagos négyzetméterár. Ugyanakkor a külső, illetve a belvárosi és budai kerületek között már háromszoros az árkülönbség.
Közzétette a KSH az idei első negyedéves lakásépítési számait, ami szerint 2024 I. negyedévében országosan 2779 új lakás épült, 23%-kal kevesebb, mint egy évvel korábban. A kiadott építési engedélyek és egyszerű bejelentések alapján építendő lakások száma 4524 volt, ami 9,3%-kal maradt el a 2023 azonos időszakitól. Tovább folytatódik tehát az évek óta tartó lejtmenet, és úgy tűnik, a fordulat még nem idén jön el.
Ahogy tegnapi cikkünkben írtuk, megjelent az Eltinga legfrissebb, a 2024 első negyedéves értékeket tartalmazó Budapesti Lakáspiaci Riportja, melyből kiderül, hogy az előző negyedévhez képest minimálisan tovább emelkedett a budapesti új lakások ára. Az 1,47 millió forintos átlagos négyzetméterár mögött ismét nagyok a kerületi különbségek. Ezúttal az elmúlt közel egy évtized átlagai mellett a kerületi négyzetméterárakat és a tényleges kerületi átlagárakat mutatjuk be.
Enyhe áremelkedés után frissen csatlakozott a millió feletti átlagos négyzetméterárral rendelkező kerületek közé a hatodik legdrágább fővárosi kerületnek számító XIII. kerület. Változatos használt és új ingatlanpaletta várja az otthonteremtési céllal vásárlókat és befektetőket, akiknek használt ingatlanok esetében 985 ezer, új lakások tekintetében 1,27 millió forintos átlagos négyzetméterárra érdemes készülniük a Duna House szakértői szerint.
A fő keresleti és kínálati mutatók alapján tavaly felére zsugorodott a fővárosi újlakás-piac. Bár megvan az esélye, hogy idén elmozduljunk a mélypontról, a gyakori akciók és bevezető árak egyelőre inkább a beruházók útkeresését jelzik – derül ki az OTP Jelzálogbank legfrissebb, publikus beruházói és értékesítői adatokból összeállított Budapesti Újlakás Értéktérképéből.
Legutóbb a világjárvány alatt emelkedett ilyen csekély mértékben az új építésű vidéki lakóingatlanok átlagos négyzetméterára, de már olyan települések is vannak, ahol csökkennek az árak - derül ki az Otthon Centrum felméréséből. A cég negyedéves felmérése szerint a 25 megyei jogú városban 269 projektben 6310 lakás épül, a kínált lakások átlagos négyzetméterára 995 ezer forint. Az épülő lakások száma 1,5 százalékkal, a fajlagos árak 2,1 százalékkal haladják meg a nyár elején mért szintet.
Az ingatlanpiaci lassulás az új lakásoknál is látszik, de ez sokkal inkább az épülő lakások számának csökkenésében és kevésbé az árak alakulásában jelenik meg. Bár a korábbi évek drasztikus áremelkedése jelentősen lassult, kis mértékben továbbra is felfelé kúsznak az árak. A kereslet visszaesése sem volt egységes, bizonyos kerületekben még erősödni is tudott a korábbi negyedévekhez képest. Az ELTINGA legfrissebb Budapesti Lakáspici Riportja alapján az újlakáspiac folyamatai mellett az aktuális kínálat legérdekesebb lakásait is bemutatjuk.
Megjelent a legfrissebb, 2023 harmadik negyedévre vonatkozó Budapesti Lakáspiaci Riport, ami tartalmazza a fővárosi kínálatban szereplő legfrissebb újlakásárakat. Az ELTINGA aktuális felmérése jelenleg 19 161 lakást tartalmaz. Ezek olyan fejlesztésekben találhatók, ahol 2023 május és augusztus között legalább egy lakást kínáltak eladásra. A fővárosi átlagár minimálisan tovább emelkedett, elérve az 1,46 millió forintos négyzetméterárat.
2023 első felében a fővárosi újlakáspiacot is elérte az erőteljes visszaesés, rég látott szintre csökkent a tranzakciók száma, de azzal párhuzamosan a megjelenő új kínálat is jelentősen szűkült. A fejlesztők gyakran az értékesítés elhalasztásával reagálnak a helyzetre, így az OTP Ingatlanpont szakértője szerint egyelőre sem túlkínálat kialakulása, sem az árak általános csökkenése nem várható. Ugyanakkor az sem látható egyelőre, hogy meddig tart a lejtmenet.
Továbbra is mérsékelt az érdeklődés az új lakások iránt, de az árak stabilan tartják magukat. Az ELTINGA ismét elkészítette Budapesti Lakáspici Riportját, melyből kiderül, hogy az idei második negyedévben mindössze 800 új lakást adtak el Budapesten, míg korábban volt olyan negyedév, amikor ez a 2000-et is meghaladta. Az árakban ugyanakkor az alacsony kereslet nem tükröződik, az átlagos négyzetméterárak minimálisan tovább emelkedve elérték az 1,44 millió forintot, míg a tényleges átlagár átlépte a lélektani 100 millió forintos szintet.
Újabb két lakóépület érte el a szerkezetkész állapotot a BudaPart-városnegyed fejlesztésében. A BRG és a BRL elnevezésű lakóépületek együttesen 320 lakással bővítik a városrész állományát.
Kevesebb új lakás épül Budapesten és a tervezettek száma is érezhetően csökkent, de ennek ellenére sem állt le az ingatlanpiac. Az Otthon Centrum kimutatása szerint 2023 első negyedévében a fejlesztők már elkezdték hirdetni a korábban előkészített projektjeiket. A kereslet visszaesése miatt azonban a négyzetméterárak emelkedése lelassult, szinte ugyanott vannak mint egy negyedévvel ezelőtt. A fővárosi kerületek között viszont még soha nem volt ekkora az árkülönbség.
Az orosz-ukrán háború legfontosabb eseményei percről percre számolunk be.
Feltartóztatták a tankert.
Alapvetően jó világ jöhet.
Gyorgyevics Benedekkel, a Városliget Zrt. vezérigazgatójával beszélgettünk.
Miért csökken a közvetlen külföldi tőkebefektetések volumene?