Tőzsdei sikersztori
Eddig dinamikus növekedést mutató és meggyőző eredményeket produkáló hazai informatikai cégbe fektetett be 2020 áprilisában – a Covid okozta válság kellős közepén - a Széchenyi Alapok: az akkor még 2 milliárd forint körüli éves árbevétellel rendelkező társaság mostanra megháromszorozta éves forgalmát.
A Gloster a BÉT Xtend piacán hajtott végre zártkörű tőkeemelést, melynek keretében mintegy 1,1 milliárd forint forrást vont be – néhány intézményi befektető mellett – zömében magánbefektetőktől. A részvénykibocsátásban a Széchenyi Alapok egyik kockázati tőkealapja vezető befektetőként 24,65 százalékos részesedést szerzett a vállalatban.
A Gloster a tőzsdei megjelenés előtt aktív előkészületet folytatott, a Budapesti Értéktőzsde által nyújtott középvállalati szolgáltatások jelentős részét igénybe vette: az ötven hazai vállalat sikertörténeteit összegző 2018-as BÉT50 kiadványba bekerülését követően csatlakozott a tőzsde ELITE Programjában résztvevő vállalatokhoz. 2019-ben pedig a Budapesti Értéktőzsde és a Pénzügyminisztérium közös, BÉT Mentor Programjának keretében jutott vissza nem térítendő támogatáshoz a tőzsdei felkészüléshez kapcsolódó költségek finanszírozására. A Gloster emellett részt vesz a Budapesti Értéktőzsde árjegyzési programjában is.
Akvizíciók és vidéki fejlesztőközpontok
A Gloster az elmúlt három évben kilenc akvizíciót hajtott végre. A nagy tranzakciószámot az magyarázza, hogy a cég felismerte, a hazai növekedési kilátások még akvizícióval együtt is nagyon korlátozottak. Szekeres Viktor alapító és igazgatósági elnök szerint bár az IT iparágban alapvetően nehéz organikusan növekedni, hiszen már minden vállalatnak van informatikája, viszont a másik oldalon az informatikai cégek esetében – más iparágakkal szemben – nagyobb a tulajdonosok hajlandósága az eladásra. Az akvizíciók még a cég 2025-ös stratégiájában is hangsúlyosak.
Az akvizíciókon belül is egy új, a korábbiaktól merőben más léptékű lehetőségre tettek szert egy nemzetközi piacra értékesítő vállalat, a G-Plus Consulting GmbH felvásárlásával.
A Gloster eddig végrehajtott akvizíciói:
- A társaság 2019. január 10. vásárolta meg az Euroway Networking Kft. 51 százalékát,
- december 13-án a TMSI Kft. 100 százalékos tulajdonrészét,
- január 1-én a Cableline Technologies Kft. 100 százalékát,
- június 9-én a Euroway Networking Kft. 49 százalékát,
- október 30-án a Macrogate IP Systems Kft. 100 százalékos tulajdonrészét,
- május 3-án a Kingsol Informatikai Zrt. 100 százalékát
- október 19-én Minero IT Hungary Kft. 51 százalékát,
- 2022 május 26-án az FF Next Technologies Kft. többségi tulajdonrészét,
- december 8-án – első külföldi akvizíciójaként – a G-Plus Consulting GmbH 51 százalékát
- december 13-án pedig a pécsi Lanoga Kft. 60 százalékos tulajdonrészét.
Az akvizíciók mellett a cég másik stratégiai célja vidéki egyetemi városok közelében informatikai fejlesztőközpontok létrehozása a jövőben, ahol egyetemekkel együttműködve szándékozik szakembereket képezni. Az első ilyen, a pécsi fejlesztőközpont a tervek szerint 50 fejlesztővel bővül három év alatt és ezzel a helyi IT piac egyik jelentős szereplőjévé válik. A fejlesztőközpontban dolgozók a tavaly év végén felvásárolt G-Plus Consulting GmbH-n (mely Gloster GmbH néven folytatja tevékenységét) keresztül nyugat-európai szoftverek fejlesztésében fognak részt venni.
Új nagytulajdonosok a Glosterben
A Széchenyi Alapok közel 3 évvel ezelőtti befektetése mostanra lehetővé tette, hogy a Gloster intézményi tulajdonosi köre tovább diverzifikálódjon, a Széchenyi Alapok részleges exitje mellett ugyanis olyan neves befektetők vásárolták be magukat a cégbe, mint az Elek Péter nevével fémjelzett Dialóg Alapkezelő, vagy Korányi Tamás vagyonkezelő cége.
A Széchenyi Alapok a tranzakció során közel 210 millió forint értékben adott el részvényeket tőzsdén kívüli ügylet keretében.
A részvényeladáson az alapkezelő 70%-ot meghaladó belső megtérülési rátát, azaz összességében több, mint négyszeres árfolyamnyereséget realizált.
A Széchenyi Alapok mindezek mellett is hisz a vállalat további hosszútávú növekedésében, hiszen a részvénycsomagja nagyobb részét továbbra is tartja. A mostani kisebb exittel az alapkezelő nem titkolt célja – a realizált hozamon felül – az is volt, hogy megmutassa, a BÉT középvállalatok számára létrehozott Xtend piaca is mára már kellőképpen likvid és aktív, megfelelően funkcionáló tőkepiac. Az alapkezelő az új befektetők megjelenésétől a részvények forgalmának további növekedését várja.
Címlapkép: Stiller Ákos
A cikk megjelenését a Széchenyi Alapok támogatta.
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ