A gyűjtemény és az antikvitás a két legerősebb szegmens a Vaterán, együttesen az online piactér forgalmának több mint egyharmadát teszik ki. A két szegmens korábban a válságos időkben is stabilan tudott növekedni, de a pandémia idején ugrásszerű növekedés volt tapasztalható. Különösen nagyot nőtt a gyűjtemény kategórián belül a numizmatika, vagyis a régi pénzek és emlékérmék adásvételével foglalkozó alkategória forgalma.
"Akadnak hobbigyűjtők, akik mérsékelten értenek a pénzzel és a pénztörténettel foglalkozó történeti segédtudományhoz, számukra ez inkább szenvedély, mintsem befektetési lehetőség. Vannak azonban komoly gyűjtők, akiknek a gyűjteménye épp ezért előbb-utóbb óhatatlanul befektetéssé is válik, hiszen ha évek alatt minőségi tételeket szereznek meg, azt tapasztalják, hogy 3-4 év múlva a gyűjteményük akár a többszörösét is érheti” – mondta a Portfolio-nak Szanitter Áron, a Vatera ügyvezetője, hozzátéve, vannak olyanok is, akik kifejezetten értékálló befektetési tárgyakat keresnek az online piactéren. Utóbbi két vásárlói körre jellemző, hogy többségük komoly háttértudással rendelkezik, anélkül ugyanis nehéz megítélni, mit érdemes megvásárolni, merre is mozdul a piac. Némi támpontot jelenthetnek a különböző, akár online is elérhető katalógusok, de kellő háttérismeret nélkül inkább csak vakon tapogatózik az ember.
A Vaterán jelenleg is hirdetnek fix áron, méghozzá 5 millió 500 ezer forintért egy 1849-es 5 forintos papírpénzt.
De hirdetnek egy 1562-es János Zsigmond Tábori Tallért közel 2 millió forintért. Bőven akadnak pár százezer forintért kínált pénzritkaságok, és látszik, hogy egy-egy tételre sokan licitálnak. A Vatera pozíciója numizmatika területen a legerősebb, minden nagy hazai piaci szereplő képviselteti magát.
Az az ár, amelyen itt elkel egy érme, már önmagában formálja a piaci megítélését az adott terméknek, meg tudja határozni a nem a Vaterán értékesítő gyűjtőknek is az árat
– mondta a Vatera ügyvezetője, hozzátéve, katonai emléktárgyak, militáriák tekintetében is erős az online piactér.
Biztosan azt kapjuk, amiért fizettünk?
Szanitter Áron szerint licitálás vagy vásárlás előtt érdemes utánanézni az eladónak. A Vaterán ugyanis visszajelzést adhatnak a vásárlók, látszik, hogy ha valaki régebb óta és magas színvonalon foglalkozik egy adott szegmens tételeinek árusításával.
A numizmatikai kereskedők által kínált termékekre nagyobb a bizalommal licitálnak a szakmai biztonság miatt. De a komolyabb eladók is vállalják, hogy ha a vevő nem elégedett, akkor elállhat a vásárlástól
– jegyezte meg az online piactér vezetője, hozzátéve, az ár is árulkodó lehet. Komoly, jó hírnévvel rendelkező eladók esetén az ár 20%-kal is magasabb lehet, mint egy olyan eladó esetében, akinek még nincs meg ez a bizalmi tőkéje.
Külföldi licitálók srófolják az árakat
A szakember kitért arra is, hogy az utóbbi időkben megjelentek az online piactéren a külföldi vásárlók is.
"Egy numizmatikai terméknél a licit elment 20 ezer forintig, ekkor beszállt néhány három különböző cseh gyűjtő, akik 100 ezer forint fölé vitték az árat. Egyre jobban elkezdtünk hirdetni a környező országok szakmai újságaiban, hogy ezt a vonalat erősítsük, ugyanis a környező országokban Magyarországhoz hasonlóan a gyűjtői aktivitás elég magas szintű” – jegyezte meg az ügyvezető.
A cikk megjelenését a Vatera támogatta.
Címlapkép: Vatera
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ