Év végi alapkezelői felmérésünkben 9 alapkezelő vett részt, amelyeknél a kezelt összvagyon mértéke meghaladja 3600 milliárd forintot. A BAMOSZ tagok által kezelt összvagyonnak a felmérésben résztvevő alapkezelők a 66 %-át fedik le. A kezelt összvagyon mértékében jelentős vagyongyarapodás figyelhető meg: 2014-re 28,5%-kal nőtt a felmérésben résztvevő alapkezelőknél lévő vagyon egy év leforgása alatt.
A felmérésben kíváncsiak voltunk arra, hogy tőkebeáramlás alapján az alapkezelők szerint melyek voltak a legnépszerűbb alapkategóriák ebben az évben és várható-e ebben változás 2015-ben? A válaszok alapján azt mondhatjuk, hogy igen. Az alapvető tendenciák úgy tűnik, jövőre is megmaradnak, azonban nagyobb arányú tőkekoncentráció várható a vegyes és az abszolút hozamú alapoknál, emellett előtérbe kerülhetnek az ingatlanalapok is. Az ebben az évben lezajló folyamatokkal egybevág, hogy a pénzpiaci alapokat egyik alapkezelő sem gondolja népszerű befektetési lehetőségnek a következő évben, de a kötvényalapok attraktivitása is hasonlóan csökkenő tendenciát mutat.
Míg hozam alapján 2014-ben a kötvény, részvény és abszolút hozamú alapok teljesítettek a legjobban az alapkezelők szerint, addig ez a jövőben a vegyes és az abszolút hozamú alapokra lesz igaz. A kötvényalapok várható hozamuk alapján is vesztenek majd népszerűségükből 2015-ben, ami többnyire annak tudható be, hogy a továbbra is nyomott kamatkörnyezetben még a hosszú kötvények sem tudnak vonzó hozamokat felmutatni.
Az összesített válaszok alapján az alapkezelők döntő többsége (közel 45%) a következő egy évben 8-12%-os növekedést vár el a saját és a piaci vagyon tekintetében is, míg a válaszadók ugyanekkora hányada szerint a teljes paci vagyon csupán 4-8%-kal nő jövőre. A felmérésben résztvevők közül csak egy alapkezelő gondolta úgy, hogy 16%-ot meghaladó lesz a saját vagyonának gyarapodása 2015-ben.
Amikor arról kellett döntést hozniuk az alapkezelőknek, hogy a következő három év távlatában milyen vagyonnövekedést tartanak reálisnak, már óvatosabb becsléseket kaptunk. A válaszadók több mint 33%-a továbbra is úgy gondolja, hogy a saját és a teljes piaci vagyon is 8-12%-os növekedést tud produkálni a következő három évben, azonban közel 45%-uk reálisabbnak lát egy 4-8%-os növekedést a saját vagyonban, és több mint 33% szerint ez a növekedési ütem jellemzi majd a teljes piaci vagyongyarapodást is. Ugyanakkor voltak olyan alapkezelők is, amelyek hosszabb távon is elképzelhetőnek tartanak egy 12-16%, de még egy 16%-ot meghaladó növekedést is.
A felmérésben arra is kerestük a választ, hogy az alapkezelők szerint 2015-ben mely ügyfélszegmensek néznek a legnagyobb növekedés elé. A többség (47,1%) szerint a prémium banki ügyfélszegmensre vár nagyobb növekedés, de sokan látnak még potenciált a privátbanki szegmens előretörésében is.
Abban, hogy melyek lesznek a legnépszerűbb termékek a teljes megtakarítási piacon a következő 12 hónapban, nagy volt az egyetértés: egyaránt nagy népszerűség övezi majd az állampapírokat és a befektetési jegyeket is (az összesített válaszok 24-24%-a esett erre a két befektetési lehetőségre). Az alapkezelők szerint a harmadik legnépszerűbb megtakarítási termék a biztosítás, és csak a sor legvégén kullognak majd a részvénytípusú befektetések.
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ