Hosszú Ferenc: Valóban látszik egy kettősség, az amerikai tőzsdék már új csúcsokra emelkedtek, a nyersanyagok nagy része leragadt a mélypontok környékén. Ez azt mutatja, hogy a nyersanyagoknál az egyedi fundamentumok hatnak, nem a hangulati tényezők vagy a jegybanki beavatkozásokkal kapcsolatos hírek. Kivétel talán a nemesfémek, amelyek vesszőfutásában nagy szerepet játszik a dollár erősödése is.
A Haszon Magazin 2013/2014. évi befektetési versenyének győztese.
Az általa kezelt OTP Föld Kincsei Alap 2014-ben elnyerte a Privátbankár.hu "Legjobb Árupiaci Alap" díját.
P.: Mint ha leválasztották volna a nyersanyagokat.
H.F.: Igen, mi is ezt látjuk. 2011-ig szinte minden eszközosztály együtt mozgott, azóta viszont a részvény- és kötvénypiacok a makrogazdasági folyamatokra, jegybanki beavatkozásokra reagálnak, a nyersanyagoknál pedig döntően az egyedi sztorik befolyásolják az árfolyamokat.
P.: Ezzel párhuzamosan mintha a befektetők érdeklődése is megcsappant volna a nyersanyagok iránt.
H.F.: Igen, ezt forgalmi adatokkal is alá lehet támasztani: az időszakban a nyersanyagokból folyamatosan áramlik ki a tőke, amely a trendszerű árfolyamcsökkenést látva nem is meglepő. Tulajdonképpen igazi kedvencekké soha nem váltak a nyersanyagok, kivételt talán az arany jelentett egy néhány éves periódusra.
P.: Az olajból is menekül a tőke, esik az árfolyam. Sokan nagyhatalmi csatározást sejtenek a háttérben: az Egyesült Államok állítólag alacsony olajárral akarja térdre kényszeríteni az oroszokat.
H.F.: Amikor nagy a csapkodás stratégiailag fontos piacokon, terjednek az összeesküvés-elméletek. Az USA-orosz sztori kapcsán azt látni kell, hogy a rubel gyengülése miatt az oroszoknak kevésbé fáj az alacsony olajár, illetve inkább az látszik, hogy mindenki a józan érdekének megfelelően annyi olajat termel, amennyit csak tud Szaúd-Arábiától az Egyesült Államokig. Önmagában egyik szereplő sem fog fellépni, hogy megpróbálja megállítani az áresést, mert a saját kárára egyáltalán nem érdeke ezt megtenni.
P.: Van, aki szerint elképesztő stimulust jelent globális szinten az olajár esése, mások borzasztó deflációs veszélyekre hívják fel a figyelmet. Örüljünk az olajár-esésnek vagy féljünk a várható negatív hatásoktól?
H.F.: Az olajár esése a globális növekedésre pozitívan hat, lökést adhat a fogyasztásnak, nem üzemanyagra, hanem más javakra költi el a jövedelmét a lakossági és az üzleti szféra. Az olajár-esésnek azonban valóban van egy átmeneti deflációs hatása, de ez arra sarkallhatja a világ jegybankjait, hogy továbbra is nyitva tartsák a pénzcsapokat.
P.: Érdemes most olajba fektetni?
H.F.: A globális kitermelés pörög, strukturális változás zajlik az olajpiacon és ha a kereslet továbbra sem emelkedik, akkor az olaj ára néhány évre akár 60-70 dollár közelébe is leeshet a mostani 80 dollárról, tehát van még tere az esésnek. A piac azonban hosszabb távon alkalmazkodni fog az új környezethez, a drágábban kitermelhető készletek esetében csökkennek majd a beruházások, de az alacsonyabb árak további technológiai fejlesztésekre, hatékonyságjavulásra is ösztönzik a kitermelőket.
P.: Nem csak az olaj, de az ipari fémek árfolyamai is sokat estek az elmúlt hónapokban. Utalhat ez egy nagyobb globális lassulásra?
H.F.: Itt is egyedi sztorik hatnak: a magas árfolyamok miatt a bányatársaságok, kitermelők beruházásokat indítottak, most részben a túlkapacitások, részben a gyenge kereslet miatt esnek az ipari fémek árfolyamai egy-két kivételtől eltekintve, ahol a termelés bizonyos kitermelőknél jellemzően mesterségesen korlátozott.
P.: Van olyan ipari fém, amibe érdemes lehet most befektetni?
H.F.: 2014 egyik slágerterméke a nikkel volt, a csúcsokról sokat esett az árfolyam, a mostani szinteken már érdekes befektetési célpont lehet ismét. Ennél a terméknél azonban érdemes az indonéz exportkorlátozásra is figyelni, az azzal kapcsolatos hírek is mozgatják az árfolyamot.
P.: Az arany árfolyama már több mint 3 éve esik, és már azokban az időszakokban sem teljesít jól, amikor esnek a részvénypiacok. Menekülő termék még az arany?
H.F.: 2011 előtt a befektetők elsősorban az inflációs félelmek miatt vették az aranyat, a jegybanki stimulusok azonban nem gerjesztettek inflációt, ezért az arany is veszített népszerűségéből. Egyelőre sem komolyabb geopolitikai vagy pénzügyi sokktól, sem a magas inflációtól nem kell tartani, és még a dollár is erősödik, ezek a tényezők pedig nem kedveznek az aranynak.
P.: Ezek alapján nem tűnik jó ötletnek most beszállni a nemesfémekbe.
H.F.: Paradox módon épp ellenkezőleg. Az előbb felsorolt ellenérvek jó ideje mind ismertek, így kezdünk eljutni olyan szintekre, ahol ezek hatása már beárazódhatott az árfolyamokba, a legtöbben már kitárazhattak a nemesfémekből, kezdenek extrém módon utált eszközökké válni. Itt is igaz az a bölcsesség, hogy akkor kell venni, amikor mindenki elad, így legalább egy rövid távú felpattanóra mindenképp számítok az elkövetkező hetekben, a pénteken indult emelkedésben tehát lehet még lendület. Kicsit távolabbra tekintve azonban érdemes még kicsit türelmesnek lenni, mert igazán jó beszállási lehetőségek 1000 dollár alatti aranyár szinteken lehetnek.
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ