Sikerült eddig elkerülni a bedőléseket, de nem látszik, mekkora a baj a bankoknál
Bank

Sikerült eddig elkerülni a bedőléseket, de nem látszik, mekkora a baj a bankoknál

Szalai Péter, KPMG
A COVID-19 nyomán kialakuló válság a bankokat sokkal jobb állapotban érte, mint a 2008-as krízis. Tőkeellátottságuk a legjobb minőségű tőkeelemeket nézve is 15% körül volt az EU-ban, szemben a 2009-es 9 százalékkal. Likvid eszközeik aránya is jóval az elvárt felett volt, Magyarországon például a likviditásfedezeti ráta 150% volt (100 az elvárt), ami azóta is tovább emelkedett. A szektor és a felügyeletek összehangoltan és gyorsan cselekedtek - írja elemzésében Szalai Péter, a KPMG igazgatója.

Sikerült eddig elkerülni a bedőléseket, de nem látszik, mekkora a baj a bankoknál. A bevezetett moratóriumok hatékony hitelkockázati fájdalomcsillapítónak bizonyultak. Magyarország ebben - nemzetközi szinten is - az egyik leggyorsabb és legkiterjedtebb intézkedéssorozatot valósította meg, amit legutóbb újabb két hónappal augusztus végéig meghosszabbítottak, továbbá –változó feltételekkel – szükséges esetekben várhatóan még egy jó ideig moratóriumban lehet majd maradni.

Sikerült megelőzni az azonnali és tömeges bedőléseket, így viszont nem látszik, hogy mekkora az igazi baj.

Mivel a moratóriumba került ügyletek nem tekintendők késedelmesnek, ezért nem sokat változtak az arányok a 2019. év végi állapothoz képest.

Magyarországon 1,5%-os vállalati és 2,7%-os háztartási késedelmes állomány volt az év elején és formálisan csak kicsit növekedett. Biztos nem ennyi azonban most a valós helyzet. Az előző válságban volt 20% körüli arányszám is. A céltartalékokat egyéb becslések alapján képezték meg most a bankok.

Ellenállóképességből eddig jól vizsgáztak, a tőkeellátottság és a likviditás is stabil, de mivel hosszú idő óta az egyik legjelentősebb gazdasági válságnak még csak a közepén járunk, a kilátások – bár a kilábalás jelei már ígéretesek - még mindig bizonytalanok, és a megterhelt bankrendszer megingása végzetes következménnyel járna. És ehhez jön még hozzá az a szintén nagyon komoly bizonytalansági faktor, hogy sikerül az újranyitás, meddig tart még a járvány elleni küzdelem és hogyan változnak a vásárlói-fogyasztói szokások.

A kormányzatok és központi bankok intézkedései jelentős részben a pénzintézetekre terelik át az anyagi terhek nagy részét. Igaz, eközben a szabályozói oldal is lazít a szigorú előírásokon: csökkentek a tőke és likviditási követelmények, kitolódtak a jelentési határidők, az Európai Bankhatóság egy évvel elhalasztotta a banki stressz teszteket. A Basel 4 standardok bevezetését is részben elhalasztották. Az intézkedések mégsem nyugtatnak meg minden szereplőt, a jövőben rejlő bizonytalanság miatt óvatosabbak a bankok.

A bankoknak a saját jövedelmezőségüket is szem előtt kell tartaniuk. Egyfelől elvárt, hogy támogassák a lakossági és üzleti ügyfeleiket, pénzügyi stabilitást biztosítsanak, másfelől az alacsony kamatkörnyezet, az eszközök leértékelődése, a tőkepiacok volatilitása saját profitabilitásukat veszélyezteti.

Újabb érvágás a pénzintézetek tőkebevonási képességén az osztalékfizetési korlátozások bevezetése,

amely miatt az európai bankok akár hátrányba is kerülhetnek a világ más területén működő pénzintézetekkel szemben.

A csökkenő profitok – ami az eurozónában idén átlagosan a saját tőke arányában várhatóan csak pár százalék lesz - idején nehéz döntéseket kell meghozni a hitelek kihelyezésével-fenntartásával kapcsolatban és minden bizonnyal számítani lehet a rossz hitelek okozta veszteségekre is. A moratórium segít túlélni, ugyanakkor elkerülendő, hogy mesterségesen életben tartott „zombivállalatok” maradjanak fenn még évekig.

Az életképes vállalatok, illetve fizetőképes háztartások nagy részénél pedig, amelyek az 1-2 éves türelmi időszakban már elszoktak a hiteltörlesztéstől, a fizetési hajlandóság visszaépítése és a havi költségvetések újra tervezésé fog hatalmas kihívást jelenteni a bankok oldaláról is. A piaci kockázatok kapcsán a piaci volatilitás kilengései a bankszektorra nézve is nagyon veszélyesek. A történelem során számos bankcsőd a volatilitás változékonyságához, illetve ennek az eszközök értékének meghatározása során helytelen beszámításához, és a fedezeti szintek hibás meghatározásához köthető. A tavalyi szélsőséges volatilitást átvészelte a szektor, remélhetőleg ekkora piaci kilengések már nem lesznek, viszont a korábban vártnál hosszabb ideig maradhat fenn az alacsony kamatkörnyezet, ami továbbra is nyomás alatt tarthatja a bankok profitabilitását.

Amikor vissza kell majd építeni az elmúlt évben lazított-csökkentett tőkekövetelményeket, ha a moratóriumok által elfedett tényleges hitelkockázatok nagyobbak a becsültnél, ha a vírus elleni védekezés elhúzódik, vagy ha a piacok jelenlegi viszonylagos stabilitása megborul, egyes bankok nagyon nehéz helyzetbe kerülhetnek. Az EU-ban - más gazdasági régiókhoz képest - nagyobb arányban működnek kisebb és potenciálisan kevésbé ellenálló bankok. Míg az előző válságban, az USA-ban számos kevésbé stabil bank csődbe ment, ezzel ott a szektor ilyen módon is keresztül ment egy megtisztuláson, addig az EU-ban csak sokkal kevesebb bank került ki a piacról.

A bankok szintjén kulcsfontosságú a rendkívül körültekintő kockázatkezelés folytatása,

a szektorban újra előtérbe kerülő konszolidációs folyamatok hozzájárulhatnak a stabilitás erősödéséhez, az esetlegesen kialakuló nagyon nehéz helyzeteket pedig jól előkészített helyreállítási és szanálási tervekkel lehet kezelni.

A kockázatkezelés fókuszait illetően az Európai Felügyeleti Hatóságok (European Supervisory Authorities ESA) a bankok és felügyeleti szervek számára a következő javaslatokat tették:

  • a likviditás monitorozása
  • a moratóriumban érintett eszközök megfelelő értékelése
  • rugalmas és egyben reális tőketervezés
  • az alacsony kamatkörnyezetben a kihelyezett hitelek megfelelő beárazása
  • a kiberbiztonság és a digitális képességek erősítése

Nagyon fontos továbbra is összehangolt fellépés szektor szinten (bankok és szabályozók-felügyelők) és egyébként nemzetközi szinten is. Az EU-s bankok kitettségének közel 10%-a állammal szembeni kitettség, kb. 3000 milliárd euró, és ebből nagyjából 800 milliárd más állammal – tehát például egy német bank esetében a francia állammal - szembeni.

A szabályozóknak-felügyeleteknek emellett arra is tekintettel kell lenniük, hogy a gazdaság talpra állítása mellett komoly szerepet szánnak a bankoknak, például a klímaváltozás elleni védekezésben, vagy a pénzmosás megelőzésében, amelyre az EU-s bankok 100%-kal többet invesztálnak, mint 3 évvel ezelőtt, valamint a nemzetközi adózási szabályok betartatásában. Ezeken a területeken sokkal inkább támaszkodnak a szabályozók a bankszektorra, mint pl. a hitelintézetek új diszruptív kihívóira, és ezek nagyon komoly költségeket jelentenek a bankok számára.

A szerző a KPMG igazgatója.

Címlapkép: Getty Images

Kiszámoló

Próbálj meg lazítani

A legtöbb ember fiatalkorában elkezdi a nagybetűs életet, tele mindenféle kívánsággal és vággyal, hogy minél több mindent megvehessen. Gyorsan rájön, hogy ha hitelből vásárol, nem kell vá

RSM Blog

A HR hatása az M&A ügyletekre

Az emberi erőforrásokkal összefüggő kérdések és kockázatok megértése egy tranzakciós folyamat során általában a második legfontosabb lépés egy tranzakciós célpont értékelésekor. A H

Holdblog

Egy szendvics hatása (?) a tőkepiacokra

Ne keressünk ott mintázatot, ahol nincs! Alakokat látunk a felhőkben, jelentést a csillagokban, emberi arcokat a Mars felszínén, de az elvetemültebbek még sátánista szövegeket is... The post Eg

Holdblog

New Yorkban nyafogunk

Óceánon innen és túl, podcastünk így is dúl. Jó szórakozást! Milyen platformokon találjátok még meg? A HOLD After Hours podcastek megtalálhatók a Spotify, YouTube, Apple Podca

KonyhaKontrolling

Csináljunk jó adórendszert!

Nemrég olvastam egy jó könyvet, ami az adózásról, főként annak a történelméről szólt. Egyfelől számomra nagyon érdekes a téma, de elgondolkoztatott arról is, hogy milyen a jó adórendsze

Tematikus PR cikk
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Megvan a nagy bérmegállapodás! Itt van, mennyivel nő a minimálbér és a garantált bérminimum

Vezető modellező/ pénzügyi modellező

Vezető modellező/ pénzügyi modellező
Agrárszektor Konferencia 2024
2024. december 4.
Graphisoft - Portfolio Construction Technology & Innovation 2024
2024. november 27.
Mibe fektessünk 2025-ben?
2024. december 10.
Property Awards 2024
2024. november 28.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Kiadó modern irodaházak

Az iroda ma már több, mint egy munkahely. Találják meg most cégük új otthonát.

Díjmentes előadás

Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez

Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.

Díjmentes előadás

Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?

Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?

Ez is érdekelhet
Bankkártyabomba: berobban Magyarországra a bankok nagy ellensége