A féléves gyakoriságú Portfolio Privátbanki Felmérést 2006 vége óta rendszeresen elkészítjük. Az augusztus-szeptemberi felmérésünkben 16 különböző privátbanki szolgáltató vett részt, a szektor legnagyobb szereplőit sikerült elérnünk. A válaszadók által nyilvántartott vagyon 2014 júniusában 2971 milliárd forint volt, ami gyakorlatilag teljes piaci lefedettséget jelentett.
A június végi adatok alapján a kezelt vagyon 2779 milliárd forintról 2972 milliárd forintra nőtt, vagyis fél év alatt 6,9%-kal bővült a szolgáltatóknál lévő vagyon. A 176 milliárdos növekedés, ismerve a rövid lejáratú hozamokat, arra utal, hogy a rendszerben még mindig vannak tartalékok. Magyarországon létezik kimagasló vagyonnal rendelkező ügyfélkör, amely igenis nyitott a privátbanki szolgáltatások iránt. A piac növekedésének bázisát egyre inkább a tőkebeáramlás adja, ami a gazdasági növekedés beindulásával, a kedvezményes állami hitelkínálattal, az EU-forrásokkal és a Stabilitás Megtakarítási Számla elindításával együtt nagyon jó alapot szolgáltat a bővülésre.
A privátbankoktól származó információk alapján a hazánkban potenciálisan megszólítható ügyfelek többségét már tanácsadói oldalról elérték a szolgáltatók, korábban viszont voltak olyan ügyfelek szép számmal, akik elzárkóztak és nem voltak nyitottak a szolgáltatásra. A historikus mélységbe csökkentett kamat érezhető változást hozott, az ügyfelek hozaméhsége most mutatkozik meg igazán, ami egyrészt azt jelenti, hogy hajlandóak többet fizetni, ha jobb befektetési szolgáltatást kapnak, másrészt nyitottabb szemmel járnak, ami a kereskedelmi bankok dominanciája mellett az alternatív szolgáltatóknak kedvez.
Ideális a környezet a szektorban a portfólió-tisztításra, ami azt jelenti, hogy a prémium- és privátbanki szegmensek között komoly ügyféláramlás indult el. Utóbbi szegmensben az utóbbi években folyamatosan nőtt az egy ügyfélre eső átlagos vagyon, ma már 65 millió forint körül tartunk, miközben a válság idején 50 millióról beszélhettünk. Ez persze azért is van, mert emelkedtek a privátbanki limitek, most is tudunk két nagyobb kereskedelmi bankról, amely a limitjét várhatóan megemeli.
Szektorszinten 2,1%-kal nőtt fél év alatt az ügyfélszámlák száma, a statisztikákból világosan kirajzolódott, hogy igazán nagy potenciál az alternatív szolgáltatóknál van, a nagyobbra nőtt kereskedelmi banki üzletágak már nem tudnak akkora növekedést elérni. A nagyobb intézmények közül az Erste és az MKB stagnálást mutatott az év első felében, az ügyfélszámlák csökkenése csak a CIB bankot és a Citigoldot érintette. De ezek mértéke sem volt akkora, hogy az aggodalomra okot adott volna.
A kisebb és még fiatalabb üzletágak igazán aktívak voltak, ha a számlanyitásokról van szó, a Generali és a Concorde Értékpapír kiemelkedett a mezőnyből, a számlák rendre 40,4% és 54,4%-kal nőttek. De más szolgáltatókat sem kellett félteni, viszonylag könnyedén lehetett kétszámjegyű bővülést elérni 6 hónap leforgása alatt. Ahogy korábban említettük, a kereskedelmi bankokon kívüli szolgáltatók helyzete kedvezőbb, így a jövőben is itt lehet meglepetésekkel számolni. Ez még akkor is igaz, ha egy ügyfélnek párhuzamosan több számlája is van, tehát a valós ügyfelek száma jóval kisebb a számlák alapján kimutatottnál.
A kezelt vagyont vizsgálva kifejezetten üdvözítő kép tárult elénk, 6 hónap alatt a szektorban lévő vagyon 6,9%-kal emelkedett. Az ügyfélszámlák emelkedése már önmagában növelni tudta a szektorban kezelt vagyont, a friss tőkebeáramlás (például az SMSZ-ek miatt) mellett jótékony hatással volt a portfólióra az átértékelődés is. A 2,1%-os jegybanki alapkamat mellett sokat nem lehet keresni rövid lejáratú pénzpiaci eszközökkel, bár a forint nagyobb mértékű gyengülése a dollárral és az euróval szemben a hozamokra pozitív hatást gyakorolt. A privátbanki ügyfélkörben szignifikáns a devizaarány a portfóliókon belül, így egy nagyobb forintgyengülés megdobhatja a kezelt vagyont.
Az év első felében kezelt vagyon tekintetében egyedül az MKB nem tudott növekedést felmutatni, ennek viszont az volt az oka, hogy május folyamán a bank kiutalt egy befektetői csoportnak 38 milliárd forintot, méghozzá külföldi ingatlanvásárlási cél miatt. Ha a Citigold stagnálását nem számítjuk, akkor az összes piaci szereplő vagyonbővüléssel zárta júniust, ahogy az ügyfélszámláknál, itt is az alternatív szereplők tudtak nagyobb ütemben előrelépni. Több esetben is viszont az ügyfélszámláknál kisebb mértékben nőtt a kezelt vagyon, ami arra utal, hogy a korábbi átlaghoz képest kisebb összegek érkeztek a privátbankokhoz.
Az alternatív szolgáltatók előretörése minden egybevéve folytatódott a szektorban, a privátbankok esetében a koncentráció csökkent, a legnagyobb 6 szolgáltató részesedése 74%-ról 73%-ra csökkent 2014 első felében. Még most is nagyon sok "kisebb" szereplő van, amely a piaci átlagot jóval meghaladó ütemben képes növekedni, ezzel együtt vannak már olyan alternatív szolgáltatók is, amelyek méretükből fakadóan versenyre kelhetnek a kereskedelmi bankokkal is. A nyugat-európai és amerikai példákat alapul véve a folyamat nem áll meg, a következő években is az alternatív szolgáltatóknak áll a zászló.