A portfólió-ajánlókat a következő cégek bocsátották rendelkezésünkre: Aberdeen Alapkezelő, Allianz Alapkezelő, Budapest Alapkezelő, Dialóg Alapkezelő, ING Alapkezelő, K&H Alapkezelő, MKB Alapkezelő, OTP Alapkezelő, Pioneer Alapkezelő, Raiffeisen Alapkezelő
A nagyobb emelkedés után megállóhoz érkeztünk
A decemberi-januári nagyobb emelkedés után jól láthatóan visszavettek a tempóból a nagyobb részvényindex februárban, az S&P 500 és az MSCI EM index között az olló csökkent, ráadásul február vége felé közeledve már mind a két piacon kisebb korrekciót láthattunk. Az amerikai jegybank friss kamatdöntő üléséről kikerülő jegyzőkönyvében már arról beszéltek a bankárok, hogy mi legyen a sorsa a kötvényvásárlási programnak, illetve hogyan lehetne a gazdasági ösztönzőket visszavonni. A kockázatvállalási hajlandóságra nem hatott túl jól ez a hír, a részvények és a nyersanyagok is estek, egyedül a fejlett piaci kötvények tudtak emelkedni, ami természetes, ha a befektetők védelembe vonulnak. A tavalyi harmadik negyedév vége óta viszont még mindig a részvények állnak a legjobban, igaz a feltörekvő piacok előnye odalett, annak ellenére, hogy nagyon komoly tőkebeáramlás érdekezett a régióba.
Az általunk megkérdezett alapkezelők kommentárjaikban a piaci fejlemények tükrében óvatosabban nyilatkoztak, a többség rövid távon nem lát nagyobb esélyt az emelkedésre részvény oldalon, azonban ha megnyugodnak a kedélyek, akkor az emelkedő trend folytatódhat. Mindennek oka egyszerű, a fejlett piacokon látható historikusan alacsony kamatok nem tudják kielégíteni a befektetők elvárásait, olyan kockázatosabb eszközöket kell keresniük, amelyek magasabb hozampotenciállal rendelkeznek. Az összesített portfólió februárra nem változott meg lényegesen, a pénzpiaci eszközök még mindig a portfólió negyedét teszik ki. A kötvények tovább veszítettek népszerűségükből, az 1 százalékpontos csökkenés a másik oldalon a részvények és az alternatív eszközök növekedésében csapódott le, méghozzá 0,5-0,5 százalékpontos mértékben.
Az abszolút hozam volt a legnagyobb nyertese a februárnak
Ha részletesebbe megnézzük a portfólió összetételét, akkor minimális elmozdulásra lehettünk figyelmesek, az alapkezelők a modellportfólió összeállításakor drasztikusabb változásokat nem eszközöltek. A főbb trendek a következők voltak. A kötvények veszítettek népszerűségükből, a hozamcsökkenés egyre kisebb valószínűsége miatt a nemzetközi kötvények részaránya csökkent. Részvény oldalon átrendeződés történt a korábbiakhoz képest jelentősen megnőtt feltörekvő piacok felől a régiónkba és a hazai részvénypiacra, amely korábban alulteljesítő volt. Az alternatív eszközkategóriában láthattuk a legnagyobb elmozdulást, a rosszul teljesítő nyersanyagok jelentős visszaesést szenvedtek el, míg a kockázatok megemelkedése miatt az abszolút hozamú stratégiák mutatták a legnagyobb irányú elmozdulást havi szinten.
Az elmúlt hónapokban rendre emelkedett a modellportfóliókban a feltörekvő piaci részvények aránya, most fordult elő viszont először, hogy az alapkezelők által megadott arányok szerint átlagosan csökkent az itteni kitettség. Ez az elmozdulás azonban nem volt drasztikus, a 0,5 százalékpont összefüggésben van a piacon megfigyelhető nagyobb emelkedések miatti aggodalmakkal. Azonban ha hosszabb időtávot nézünk, akkor még most is nagyon jelentős részarányt képviselnek a feltörekvő piaci részvények, elég csak megnézni 2011 elejét, amelyhez képest már háromszoros a kitettség. Az alapkezelők véleménye szerint a komoly növekedési potenciállal jellemezhető régió népszerűsége fennmaradhat, bár már egyre többen emelték ki, hogy a volatilitás megemelkedésére lehet számítani.
A részvények historikus csúcson vannak
A modellportfólió havi alakulását figyelve a korábbi irányadó trend fennmaradását láthattuk, ugyanis a részvény eszközosztály súlya tovább emelkedett, a 42,2 százalékos érték a gyűjtésünk óta a legmagasabb. Nehéz elhinni, de tavaly októberben még csak a portfólió 30 százalékát tették ki ezek az eszközök, vagyis komoly növekedésre volt példa néhány hónap leforgása alatt. Volt azonban honnan pénzt kivenni, hiszen annak idején a pénzpiaci eszközökben volt a portfólió 35 százaléka. A többi eszközosztályban nem volt drámai változás az elmúlt hónapokban, mind a kötvények, mind az alternatív befektetések a portfólió kisebb szeletét hasítják ki. Az alapkezelők által várt volatilitás megemelkedés miatt az abszolút hozamú eszközök aránya tovább emelkedhet, azonban ennek nagy hatása nem lehet az eszközosztályra, hiszen a nyersanyagok oldalán pesszimisták az alapkezelők.
A mostani portfólió-arányok összhangban vannak az irányadó elképzelésekkel, miszerint a részvények ebben az évben is nagyon jó teljesítményt hozhatnak, míg a kötvénypiacon sokkal kisebbek a lehetőségek. A nemzetközi oldalon egyértelmű a helyzet, míg itthon a jegybanki vezetőség-váltás még számos kérdőjelet jelent a kötvénypiacon, bár ha folytatódik a kamatcsökkentés, akkor van még potenciál ebben az eszközosztályban. A portfólió viszont erőteljesen differenciált régiók szerint, a feltörekvő piacok népszerűsége mind a részvényeknél, mind a kötvényeknél szembeötlő. Ez viszont nem lehet újdonság, mert itt vannak a legjobb lehetőségek az elemzők szerint, ami a fejlett piacokkal összehasonlítva magasabb hozamok elérését teszi lehetővé.
A pontosabb kép miatt érdemes elolvasni az alapkezelők egyedi portfólió ajánlóit is, amelyben részletesen is kifejtik véleményüket az aktuális piaci helyzetről. Az egyes ajánlókat az alábbi linkeken közvetlenül is elérheti.
Aberdeen: a fejlődő piaci kötvények jó alternatívát nyújtanak
Allianz: sűrűsödnek a viharfelhők a részvénypiacokon
Budapest: újra van befektetői érdeklődés a részvények iránt
Dialóg: a politikai folyamatok határozzák meg az irányt
ING: az óvatos emelkedés folytatódhat a közeljövőben
K&H: a nyersanyagpiacon nem számítunk komolyabb elmozdulásra
MKB: a kötvénypiacokon "kockázatkereső" hangulat uralkodik
OTP: a legjobb lakmuszpapír a török piac
Pioneer: ideje készülni a volatilitás megugrására
Raiffeisen: rövid távra óvatos befektetési politikát ajánlunk
A portfólió-ajánlók célja, hogy iránymutatást nyújtsanak a Portfolio.hu olvasóinak, milyen tényezőket érdemes fontolóra venni egy közepes kockázatvállalású, hosszú távú portfólió összeállításakor. A portfóliók így csupán tájékoztató jellegűek, és nem tükrözik feltétlenül az alapkezelők saját befektetési stratégiáit.