A hőhullám során jelentkező panaszok lehetnek: szédülés, fejfájás, bőrkiütés, fáradtság, görcs, hirtelen ájulás, kimerülés, stroke. A legfontosabb, amit mindenki megtehet: igyon több folyadékot, ami segíti fenntartani szervezet hőegyensúlyát. Aki teheti, töltsön több órát légkondicionált helyiségben. A bárki által igénybe vehető légkondicionált helyiségek listája elérhető a fővárosi és a megyei katasztrófavédelmi igazgatóságok weboldalán.
Mit tehetünk?
- A kánikula kedvezőtlenül hat a fizikai munkát végzők szervezetére, mind a szabadban, mind a zárt térben dolgozóknál, ezért ajánlott fokozottan figyelni a munkavédelmi előírásokra, kellő mennyiségű folyadékot biztosítani és betartani a pihenésre szánt időt.
- Az idősek körében a tartósan magas hőmérséklet fokozhatja a szív- és érrendszeri panaszokat. Érdemes hűvös szobában vagy árnyékos helyen pihenni, és szükség esetén kérni a kezelőorvos tanácsát.
- Ajánlott kerülni a megterhelő fizikai munkát, és naponta többször langyos vízzel zuhanyozni.
- A kánikula idején fontos a fokozott folyadékbevitel, a szokásos mennyiség többszörösére is szükség lehet. Fontos a só pótlása is!
- A napszúrás veszélye miatt nem ajánlott a tűző napon tartózkodni 11 és 15 óra között. A káros UV-A és B sugárzás ellen fényvédő krémmel és UV szűrős napszemüveggel érdemes védekezni.
- Aki nem használ légkondicionálót, lehetőleg éjjel szellőztessen, amikor frissebb és tisztább a levegő, nappal redőnnyel, behúzott függönnyel lehet védekezni a lakás túlzott felmelegedése ellen.
- Senki ne hagyjon kisgyermeket vagy állatot bezárt gépkocsiban!
- A csecsemők sok folyadékot igényelhetnek a szoptatáson kívül is, ezért bébi vízzel, gyenge teával lehet megitatni őket szoptatás után.
- Közlekedés során mindenki vegye figyelembe, hogy a hőség csökkentheti a koncentrációs képességet, figyelmetlenné és ingerültté teszi az embereket.
- Ajánlott rendszeresen, óránként inni: vizet, ásványvizet, teát, szénsav- és cukormentes üdítőket, aludttejet, kefírt, joghurtot, cukormentes gyümölcslevet, különösen jó hatású a paradicsomlé és a könnyű, nyári levesek fogyasztása.
- NEM ajánlott inni: kávét, alkoholos italokat, magas koffein-, cukor- és szénsavtartalmú üdítőket, mert ezek vízhajtó hatásúak.
- Aki a kánikulát vízparton tölti, napozás után hűtse le magát, mielőtt a vízbe menne, és ne ugorjon a vízbe felhevült testtel.