Üzlet

Ma is veszélyes lehet a tüdőgyulladás

Portfolio
A téli náthás, influenzás időszakban számítani lehet arra, hogy a félig-meddig kikúrált vírusfertőzés szövődményeként bakteriális tüdőgyulladás, más néven pneumónia alakul ki. Ha baktérium a kórokozó, ellene az antibiotikum terápia hatásos lehet, de tüdőgyulladást más mikroorganizmus is okozhat, és általában ma is súlyos betegségnek számít.

A tüdőgyulladás sokféle tünettel jellemezhető, és nem mindig könnyű felismerni. Hasonlíthat a megfázásra vagy az influenzára, kísérheti köhögés, mellkasi fájdalom, légszomj és láz, de ez akár el is maradhat. Okozhatja bakteriális, vírusos, gombás fertőzés, ritkábban parazita vagy egyéb belélegzett ártalom miatt alakul ki. A diagnózist igazolhatja a mellkasröntgen, és a kórokozó kitenyésztése. A súlyosabb pneumóniák kórházi kezelést igényelnek.

"A magyar statisztikák szerint kevés, valójában a tapasztalatok és az OEP statisztikák szerint is számottevő a tüdőgyulladás, az agyhártyagyulladás, a szepszis (véráramfertőzés) előfordulása" - állítja Ludwig Endre professzor, infektológus, a fertőző betegségek szakorvosa. "Az adatok azt mutatják, hogy a tüdőgyulladás magas a 2 év alatti gyerekek körében, utána jelentősen csökken, majd 40-50 év között újra emelkedik, és 60-70 éves korban ismét magas arányt ér el. Míg 40-50 éves korban a halálozás 10 százalék, a 60-70 éves korcsoportban már 30 százalékos" - tette hozzá.

Kórokozók

Fontos tudni, hogy hamis az a nézet, miszerint minden tüdőgyulladást antibiotikummal meg lehet gyógyítani. Bizonyos típusú tüdőgyulladások 50-60 éve ugyanúgy viselkednek, és különösebb beavatkozást nem igényelnek, így a mycoplasma, chlamydia okozta fertőzések viszonylag enyhe lefolyásúak, jól gyógyulnak. A másik oldalon áll a súlyos bakteriális tüdőgyulladás, a Streptococcus pneumonae, más néven pneumococcus, amelyben a betegek bizonyos százaléka akkor is meghal, ha megfelelően kezelik. Az úgynevezett "kórházi" tüdőgyulladásban lehet más kórokozó is, de az "otthoni", a mindennapi élet megszokott körülményei között szerzett fertőzésekben a pneumococcus a leggyakoribb.

Figyelem! A pneumococcus elleni védőoltás a leggyakoribb kórokozó ellen, de nem az összes lehetséges tüdőgyulladás ellen nyújt védelmet. A pneumococcus elleni vakcina felnőtteknek és időseknek is ajánlott, az influenza elleni oltással egy időben, különböző karba beadható.

Kockázatok

Vannak bizonyos rizikófaktorok, amelyek a tüdőgyulladás gyakoriságát, illetve súlyosságát növelhetik. Egyrészt az életkorral nő a kockázat, mivel csökken az immunrendszer működése. Másrészt különféle alapbetegségek fokozhatják a hajlamot a pneumococcus fertőzésre (infekcióra), például a vérképzőszervi daganatos betegségek, a léphiányos állapot, a cukorbetegség, a szív-érrendszeri betegség, különösen, ha hörghuruttal társul, a máj-, illetve vesebetegség, vagy ha valaki immunrendszeri betegsége miatt tartós szteroid kezelésre szorul.

Védőoltások

2008-tól oltják a gyermekeket pneumococcus ellen, ami a gyakori bakteriális tüdőgyulladás mellett a középfülgyulladás (otitis) és agyhártyagyulladás (meningitis) ellen is védelmet ad.

"A Streptococcus pneumonae csak az emberben él, leggyakrabban a kisgyermekekben található és nagy veszélyt jelenthet a nagymamákra és a nagypapákra" - figyelmeztet Ludwig professzor. "Ezért nagyon fontos a gyerekpopuláció oltása, mert védi a gyereket és a környezetében élőket is, megakadályozza, hogy a torkában megtelepedjenek ezek a kórokozók, amelyek másokra veszélyt jelenthetnek" - teszi hozzá.

Hazánk a középmezőnyben A tüdőgyulladás évente körülbelül 450 millió embert érint - ami a világ összlakosságának 7 százalékát jelenti - és mintegy 4 millió halálos áldozata van. Az antibiotikumos kezelések és védőoltások bevezetésével a 20. században általában megnőtt a túlélés esélye. A fejlődő országokban azonban, valamint a nagyon idősek, a nagyon fiatalok és a krónikus betegek esetében a tüdőgyulladás továbbra is az egyik fő halálozási ok. Európai Uniós összehasonlításban Magyarország a középmezőnybe tartozik: a hazai népesség körében a halálozások 11 százalékában légzőrendszeri betegségeket jelölnek meg okként.

Megfogadná a szakorvos tanácsát? Akkor itt megtalálja a választ!
GDPR

Nagy nyelvi modellek és adatvédelem

Az elmúlt bő másfél évben, mióta a ChatGPT széles körben elérhetővé vált, a nagy nyelvi modelleken (Large Language Model, LLM) alapuló megoldások hihetetlen tempóban váltak mind a munkahely

Kiszámoló

Olajkrízis várható Magyarországon?

Egy múlt heti hír nem annyira bolygatta fel az ország közvéleményét, mint kellett volna. Az ukránok megtiltották a Lukoilnak, hogy Ukrajnán keresztül szállítsák a kőolajat Európába. Az ukr

Holdblog

Mi az értelmetlen befektetés?

Értelmetlen befektetés az, ami a dráguláson kívül semmire sem képes? Vagy önmagában a drágulás tényétől máris nem lehet az? Egyik olvasónk vendégcikkben elmélkedik arról, lehet-e... The

FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Kongatják a vészharangot: olyan folyamat zajlik, amely pusztító vírusokat szabadíthat ránk
Sustainable World 2024
2024. szeptember 4.
Követeléskezelési trendek 2024
2024. szeptember 18.
REA 2024 SUMMIT – Powered by Pénzcentrum
2024. szeptember 18.
Budapest Economic Forum 2024
2024. október 17.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel megújult, mobilbaráthírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Infostart.hu Infostart.hu

Ügyvédek

A legjobb ügyvédek egy helyen

Díjmentes előadás

Kereskedés a magyar piacon kezdőknek

Minden, amit a hazai parkettre lépés előtt tudni érdemes.

Díjmentes előadás

Tőzsdei megbízások helyes használata

Kérdések és válaszok azzal kapcsolatban, hogy mire figyelj, ha kezdő befektető vagy!

Ez is érdekelhet
tőzsde-Donald-Trump-részvény-elnökválasztás-befektetés