Akár brit szemléletben is építhetnénk új atomerőművet
A szigetország területén jelenleg 16 működő reaktor üzemel, amelyek közül csak egyetlenegy követi a világon leginkább elterjedt - és a paksi blokkokhoz is hasonló - nyomottvizes technológiát (PWR). A jelenlegi "nukleáris géppark" meghatározó részét ún."továbbfejlesztett gázhűtésű reaktorok adják" (AGR), amelyeknél moderátorként nem vizet, hanem grafitot alkalmaznak. A jelenleg működő egységek 1971 és 1995 között épültek, meghatározórészt a 80-as években. Ebből kifolyólag eredetileg tervezett üzemidejük hamarosan lejár: jelen állás szerint 2023-24 után csak egyetlen 1200 MW-os egység marad majd üzemben a jelenlegi közel 10 000 MW-ból.
A brit politikai életben erősen konszenzus mutatkozik az atomenergia jövőbeni használata mellett, ami mögött főként energiabiztonsági szempontok és klímavédelmi törekvések állnak. A királyság Európa legnagyobb nukleáris programját vázolta fel nemrég, amelyben a következő 10-15 évben 16 000 MW-nyi új nukleáris kapacitás épülhet ki. Ez a jelenlegi paksi kapacitás nyolcszorosa.
A britek nagyon komoly iparfejlesztési terveket is kapcsoltak a nukleáris programjuk mellé, és jól láthatóan üzleti szempontok mellett közelítik meg a "nukleáris reneszánsz" beköszöntét. Ennek része a brit megoldások, technológiák nem csak belföldi, hanem külföldi értékesítése is. A budapesti Brit Nagykövetség meghívása által a Portfolio-nak is lehetősége volt részt vennie egy négynapos nukleáris roadshow-n, ahol összesen kb. 15 Kelet-Közép- és Dél-Kelet-Európából érkező újságíró, illetve atomenergetikai szakember ismerkedhetett meg a "brit úttal".
Az Egyesült Királyság azon kevés ország közé tartozik, amelyek lefedik a teljes fűtőanyagciklust, vagyis képesek a kibányászott uránt dúsítani, abból fűtőelemet gyártani, majd a kiégett fűtőelemeket bizonyos keretek között újrahasznosítani, reprocesszálni is.
Az út során a meghívott újságíróknak és szakemberek betekintést nyerhettek a brit urándúsításért felelős URENCO csoport telephelyére, Capenhurstben. Urándúsítást egyébként alig egy maroknyi országban végeznek csak, a tevékenységre nagyon komoly nemzetközi szabályozások vonatkoznak, és a szükséges technológiai is rendkívül tőkeigényes. Emlékezetes, hogy Iránt az elmúlt években éppen a nem átlátható dúsítási tevékenysége miatt szankcionálta a nyugati a világ, ugyanis a folyamat atombombagyártáshoz szükséges anyagokhoz vezethet.

A Urenco tulajdonosai között található a brit és a holland kormány, valamint a német E.ON és RWE cégek. Tekintettel a német energetikai fordulatra, várhatóan átrendeződés lesz a tulajdonosi struktúrában, de ennek sorsa még bizonytalan.
A Urenco a dúsításhoz szükséges eszközöket saját maga gyártja le, és helyezi üzembe a csoport négy telephelyén, amelyek évente összesen 17 600 tonna agyag feldolgozására képesek. A várakozások szerint 2015-ig tovább 400 tonnával növekszik majd a kapacitás. A beszámolók szerint a csoport versenyelőnye a rendkívül hatékony gázcentrifuga-rendszerből adódik. A cég saját becslései szerint 2013-ban a dúsítási piac 31%-át felügyelték. A piacon szintén erős a jelenlétük az oroszoknak és a franciáknak, de a kínaiak is kezdenek feljönni.
A fukusimai katasztrófa érezhető hatást gyakorolt a dúsítási piacra, jelenleg jelentős méretű szabad kapacitások vannak, de a cég képviselői úgy számolnak, hogy középtávon (pl. a japán erőművek újbóli üzembeállásával) ismét növekszik majd a kereslet, és erősen számolnak az újonnan épülő atomerőművekkel is. Az új erőművek közül számos egységet Oroszország épít, sok esetben a fűtőanyag-ellátásra vagy akár az üzemeltetésre is vonatkozó kiegészítő szerződésekkel, így adta magát a kérdés, hogy mégis milyen lehetőségekkel számolnak ezen új erőművek esetében.
Kísérőnk nem kerülte meg a kérdést. Elmondása szerint azon országoknál, amelyek csak most kezdenek bele a nukleáris alapú áramtermelésbe, és az oroszokkal szerződtek le, kezdetben valóban nem sok esélyük van bekapcsolódni. Hozzátette azonban, hogy több ilyen ország további blokkok telepítésével, egyéb reaktortípusok megrendelésével is számol, ahol már tér nyílhat a Urenco számára is. Habár sokan nem tudják, de alapesetben az uránért, és annak dúsításáért az erőművállalat felel, tehát ő szerzi be, ő választja ki, hogy hol történjen a dúsítás, majd szállítja el a fűtőelem-gyártóhoz, ahol aztán az egyéni specifikációk mentén fűtőelemet készítenek számára. Ez egy élő piac, amelynek minden szegmensében több beszállító versenyzik egymással. Tehát lehet, hogy kényelmesebb egy cégcsoporttól megrendelni a teljes fűtőanyag-ellátási szolgáltatást, de messze nem biztos, hogy a legolcsóbb is. Egy-két blokk esetében lehet, hogy az előbbi megoldás a célravezetőbb, de nagyobb kapacitásoknál már mindenképpen érdemes saját piaci kompetenciát építeni, és tudatosan foglalkozni a fűtőanyag-beszerzéssel - tette hozzá a kísérőnk.
Adódott a kérdés, hogy "az oroszok, mégis mit szólnának ahhoz, hogy ha nem velük dúsítanánk az uránt az általuk épített atomerőműbe?". "Hát, nem örülnének neki, de hát mit tudnak csinálni? Az atomerőmű-társaságok a vásárlók, így joguk van eldönteni, hogy kitől mit szereznek be." - adódott a válasz. A Urencónak például több mint 50 közműszolgáltatóval, atomerőmű-társasággal van szerződése urándúsításra, és ezek között van olyan is, amely ezt követően az orosz TVEL-lel szerelteti össze a fűtőelemeket. Tehát van ilyenre is gyakorlati példa, a cseh CEZ-nek például dolgozik így a cég. De már csak azért is érdemes lehet több ajánlatot bekérni, hogy adott esetben az orosz árakat is lejjebb lehessen vinni. Ez egy élő, globális piac, ahol a szereplők komoly versenyben vannak egymással - húzta alá a kísérőnk.

A brit körútnak magyar delegáltként talán ez volt az egyik legfontosabb üzenete: Aki fizet, az is diktál. És ennek akkor is igaznak kell lennie, ha történetesen a beszállító ország nyújtja a hitelt a beszerzéshez, hiszen azt is mi fogjuk megfizetni. Jó lenne ennek az elvnek az érvényesülését biztosan tudni a hazai folyamatoknál is.
Egyre súlyosabb a helyzet Törökországban: gazdasági bojkott indult
Kormányközeli cégek kerültek célkeresztbe.
Kiábrándító vélemény jött Moszkvából: „nagy hiba most hátra dőlve várni a tűzszünetet”
Rogozsin szenátor szerint csak katonai erővel győzhet Oroszország.
Máris jelezte egy egész szír régió, hogy nem kérnek az új kormány hatalmából
Pedig meglepően sokszínű lett.
Mélytengeri széntemetőkre épülhet a globális zöldítés
Kísérleti módszerekkel próbálják visszafordítani az klímaváltozást, véget érhet a sokéves óvatoskodás.
Dróntámadás érte Ukrajnát, Donald Trump berágott Putyinra - Háborús híreink vasárnap
Híreink a háborúról percről percre.
Kiderült: végig igaz volt, amit az oroszok mondtak a legendás HIMARS-rendszerről
Még jó, hogy nem lett háború.
Bejelentette Donald Trump: Amerika megtámadja a világ egyik legerősebb országát, ha nincs megállapodás
Olyan bombázás jön, amit a világ nem látott.
Ez történt a héten 03.30
Trump szokás szerint a héten is vámokat jelentett be és egyelőre nem vonta vissza őket szintén a szokása szerint. Jelenleg úgy néz ki, hogy a jövő héttől minden külföldi gépjárműre 25% v
Nálatok laknak-e állatok?
Denevérek és mosómedvék - egészen meglepő fajok lesznek egyre gyakoribb vendégek a városokban és külvárosokban. A világ eltérő pontjain tapasztalható jelenség nem új,
Gauder Milán nem hajótörött! (2. rész)
Móricz Dániellel a magyar kötvénypiaci ársapkáról, Gauder Milánnal meg Afrikáról, színházgazdaságról és oktatásról beszélgettünk. Jó szórakozást! Milyen platformokon találjátok még
Ingyenes Födémszigetelés és a HEM Rendszer: Hogyan Használhatod Ki Az Otthonfelújítási Támogatásokat?
HitelesAndrás - Keress, kövess, költözz! Ingyenes Födémszigetelés és a HEM Rendszer: Hogyan Használhatod Ki Az Otthonfelújítási Támogatásokat? A lakásfelújítási támogatások sok család
Mennyivel támogattad tavaly a kleptokráciát?
Az adóbevallási szezon közeledtével remélhetőleg sokan reflektálnak arra, hogy mennyi pénzt vesz el tőlük az állam. Ugyan nem szeretek adózni, de úgy gondolom, a befizetett adó egy részének
Az RSM Hungary és a Credit Management Group egyesíti ESG üzletágát
A Credit Management Group, az egyik legjelentősebb hazai független ESG tanácsadó cég és az RSM közös cégben egyesíti ESG üzletáguk szolgáltatásait. Az RSM ESG Solution Kft.-ben az RSM Hungary
Fejlődj, bővíts, korszerűsíts! - Új támogatás mikro- és kisvállalkozásoknak
A versenyképesség megőrzése és növelése kulcsfontosságú minden vállalkozás számára. A technológiai fejlődés és a modernizáció ma már elengedhetetlen feltétele a hosszú távú sikernek
SPB: Jelentős átrendeződések várhatóak az amerikai kiskereskedelmi szektorban
Továbbra is komoly kockázati tényezők vannak jelen a kínai gazdaságban, de az ösztönző csomagok hatása rövid távon mindenképpen pozitív lehet. Az év első két hónapjában rekordteljesítm


- Drámai jóslat érkezett a nyári időjárásról: nagyon fájdalmasan érintheti Magyarországot
- Itt van Orbán Viktor bejelentése: minden kistelepülésen élőt érint
- Figyelmeztet a Bizottság: Magyarország olyan adóssághegyen ül, amit nehéz lesz legyűrni
- Újra elszabadul az infláció – minden borul a lakossági állampapírok piacán?
- Összeomlott a Tesla Európában
Muszlim piacra is jut magyar bárány, itthon viszont alig keresik
Sok ínyenc a bárány fejét akarja, sőt igazi különlegességnek számít az állat szeme is.
Héja vagy galamb az MNB? Mi történik?
Virovácz Péter a Checklist vendége volt.
Letartóztatták Erdogan legfőbb kihívóját – De miért éppen most?
Mi történik Törökországban?
Kiadó raktárak és logisztikai központok
A legmodernebb ipari és logisztikai központok kínálata egy helyen
Tőzsde kezdőknek: Hogyan ne égesd el a pénzed egy hét alatt!
Előadásunkon bemutatjuk a Portfolio Online Tőzsde egyszerűen kezelhető felületét, a számlatípusokat és a gyors kereskedés lehetőségeit. Megismerheted tanácsadó szolgáltatásunkat is, amely segít az első lépések megtételében profi támogatással.
Warren Buffett helyett én: Kezdők útmutatója a befektetéshez
Fedezd fel a befektetés világát úgy, ahogy még sosem! Ez a webinárium egyszerűen és érthetően mutatja be az alapelveket, amelyekre még a legnagyobb befektetők, mint Warren Buffett is esküsznek.