A világ teljes olajkereslete az IEA legutóbbi becslése szerint az idén napi 90,6 millió hordó lesz. Az észak-amerikai kínálat 2014-ben napi 1 millió hordóval bővül, és a Brazíliában, Kazahsztánban, Azerbajdzsánban és az Északi-tengeren belépő új mezők termelése várhatóan ellensúlyozza a másutt esetleg bekövetkező termeléscsökkenést.
Keresleti oldalon továbbra is Kína lesz a meghatározó, ahol napi 385 ezer hordóval 10,3 millióra nő a felhasználás. Az OECD-térségben viszont az idei 0,8 százalék után további 0,4 százalékkal zsugorodik a kereslet.
Az IEA azonban figyelmeztet, hogy geopolitikai és egyéb kockázatok gyorsan megváltoztathatják a képet, ahogy az egyiptomi válság hatására is hirtelen erősen emelkedtek az olajárak. Maga Egyiptom nem lényeges olajtermelő, de napi 3 millió hordó olaj halad át a Szuezi-csatornán és a SUMED vezetéken, amely összeköti a Szuezi-öbölben lévő Ain Szukhna olajkikötőt a földközi-tengeri Szidir Kedir terminállal. A Szuezi-csatorna esetleges lezárása 15 nappal hosszabbítaná meg az Öböl menti olaj útját Európába.