A beterjesztett felhatalmazási törvényről (amely meghatározatlan időre bevezetné a rendeleti kormányzást Magyarországon) tudomása van az Európai Bizottságnak, de a testület szóvivője hétfőn annak elfogadása előtt nem kívánta kommentálni az abban foglaltakat.
Christian Wiegand szóvivő arra is felhívta a figyelmet, hogy a demokrácia nem működhet szabad és független média nélkül, és éppen válsághelyzetben van a legnagyobb szükség arra, hogy az újságírók végezhessék a munkájukat, hogy eloszlathassák az álhíreket és biztosíthassák a közvélemény hozzáférését a kulcsfontosságú információkhoz.
Hangsúlyozta továbbá, hogy bármilyen szükséghelyzeti intézkedésnek jellegénél fogva ideiglenesnek kell lennie. Ugyanakkor mindenekelőtt a tagállamok hatásköre, hogy megfelelő intézkedéseket hozzanak a közrend és a közegészségügy védelmében.
Az Országgyűlés hétfő délután szavazott a felhatalmazási törvényről, amelynek elfogadásához nem jött össze a szükséges négyötödös támogatás (137 igen mellett 52-en nemmel szavaztak), így a március 11-én kihirdetett, 15 napra szóló veszélyhelyzet ezen a héten lejár. A ház jövő kedden szavazhat újra a kormányt különleges jogokkal felruházó tervezetről és így a veszélyhelyzet újra kihirdetéséről is, de akkor már kétharmad is elegendő lesz az elfogadáshoz.