A Notebookspecialista.hu Számítástechnikai Kft sikeres kutatás-fejlesztési projektet valósított meg „Orvosszakmai és betegéletút biztonságos adatkezelési protokollja, mesterséges intelligencia alapú orvosi mintavizsgáló szoba prototípus” kifejlesztésen keresztül egy innovatív, ágazatspecifikus, matematikai, statisztikai kutatási módszertan kialakítása” címmel. A projekt a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program keretében 509,37 millió Ft vissza nem térítendő európai uniós támogatásban részesült.
A Notebookspecialista Kft 2019.11.15-én sikeresen befejezte a GINOP-2.1.1-15-2016-00898 azonosító számú kutatás-fejlesztési projektjét, amelynek keretében egy - magasan kvalifikált és tapasztalt tagokból álló - klinikus-informatikus-matematikus team elkészítette az egészségügyi adatok Mesterséges Intelligencia alapú hasznosításának módszertanát és egy ezt megvalósító működő prototípust is.
A kutatás eredményeként kidolgozásra került egy többfaktoros eljárással, aszimmetrikus matematikai kriptográfiai algoritmus rendszer segítségével létrehozott egyedi ún. betegéletút azonosító, amely a különböző kórházakban, szakrendelőkben, szolgáltatóknál keletkezett vagy gyűjtött diagnózisok, betegségek, eljárások, terápiák és egyéb történések adatait képes összerendelni. A betegéletút azonosítóval ellátott, de személyes adatoktól megfosztott adathalmaz megnyitotta az utat az orvos-szakmai kutatás-elemzés számára, így az évek során az intézményekben összegyűjtött értékes adatok hasznosítása felé.
A projekt eredményeként bizonyítást nyert, hogy az egészségügyben a Mesterséges Intelligencia felhasználása nem csak módszertani segítség, nem csak infrastrukturális műszaki kérdés, hanem ma az ágazatban még fel nem lelhető interdiszciplináris kooperáció szempontjából is kultúra teremtő innováció. A folyamatok megtervezése mellett külön kiemelt kutatási feladat volt a különböző szakterületek szakembereihez alkalmazkodó, infó- grafikai és kommunikációs technikák kidolgozása.
Megvalósult az orvosi, matematikai és informatikai szakemberek együttműködése, kidolgozásra került a hipotézis felvetés, a probléma megfogalmazása és algoritmizálása valamint az adatmodell szerkezetek közötti tartalmi összhang. A projekt megbirkózott azzal a kritikus kihívással, hogy a megalkotott rendszer képes legyen az első felvetéstől az eredmény kinyeréséig tartó bonyolult és sok lépésből álló iteráció időtartama alatt is fenntartani a különböző diszciplinákból érkező és gondolkodású szakemberek közös érdeklődését, kölcsönös tiszteletét, alkalmazkodását és türelmét.
A virtuális kutató szoba projekt eredménye több mint egy egyszerű adattárház és a hozzá tartozó adatpiacok megalkotása. Olyan interaktív felületet és hozzá tartozó kutatási modell alkotási módszertant sikerült kifejleszteni, amely segítségével akár meglévő orvosi szakmai hipotézis bizonyítására vagy elvetésére, akár matematikai algoritmusok segítségével felvetett összefüggések alapján indukált biológiai vagy epidemiológiai válaszok keresésére is lehetőség nyílik.
A továbbiakban is várjuk a különböző EU-sfejlesztések projekt közleményeit az uniosprojekt@portfolio.hu címre, amelyeket térítésmentesen közzéteszünk a Portfolio Uniós Források rovatában.