Andrej Babis azután nyilatkozott, hogy a témát Prágában megvitatta Richard Brabec környezetvédelmi miniszterrel, Daniel Benessel, a CEZ vezérigazgatójával és Milena Hrdinkovával, az európai ügyekért felelős államtitkárral.
Csehország el szeretné érni a karbonsemlegességet, de atomenergia nélkül ezt nem tudjuk megvalósítani. Az atomenergiát az EU-nak tiszta forrásként kell elismernie. Néhány ország ezt ellenzi. Őket az Európai Bizottság segítségével meg kell győznünk
- írja a cseh kormányfő.
A karbonsemlegesség eléréséhez "csillagászati" összegekre lesz szükség, a mostani számítások már 675 milliárd koronánál tartanak. "Azt akarjuk, hogy ezt az összeget az EU vegye be a következő költségvetésébe" - olvasható a bejegyzésben. A tanácskozás fő célja az Európai Tanács csütörtökön kezdődő brüsszeli ülésére való cseh felkészülés volt. A brüsszeli ülés központi témája az unió karbonsemlegessége 2050-ig. Az Európai Tanács ülése elé időzítve a Portfolio-nak küldött exkluzív cikket az Európai Bizottság költségvetésért felelős biztosa, aki a mielőbbi megállapodást sürgette a 2021-2027-es költségvetés témájában:
Milena Hrdinková újságíróknak azt mondta, hogy Csehország ilyen kötelezettséget egyelőre nem tud vállalni. Úgy vélte az EU-ban megvan az akarat, hogy segítséget nyújtsanak ennek a célnak az eléréshez az olyan országoknak, mint Csehország.
Az uniós karbonsemlegesség tervét a CTK hírügynökség szerint elsősorban Csehország és Lengyelország nem tudja elfogadni.
Néhány hete egyébként a magyar kormány egyik illetékese is becslést adott arra, hogy mekkora összegbe kerülne Magyarországnak a 2050-es karbonsemlegességi cél elérése. Botos Barbara akkor 40-50 ezer milliárd forintos összegről beszélt, tehát a csehek által kalkulált összegnek a többszöröséről, igaz a számok nem feltétlenül vethetők össze az eltérő módszertanok lehetősége miatt:
A napokban egyébként Orbán Viktor kormányfő is nyílt levelet kapott, hogy a 2050-es cél elérését sürgessék: