Varga Judit az MTI-nek azt jelezte: komoly szakmai vitát követően a kormány úgy látja, hogy a bíróságot meg kell óvni a felesleges vitáktól, ezért megtartaná az egységes bírósági rendszert, nem lesz önálló közigazgatási bírósági szervezet. Az EP-választások utáni bejelentés lehetséges hátteréről ebben a cikkünkben írtunk:
Azóta a Fidesz európai néppárti tagságának felfüggesztésével kapcsolatban folytatta Magyarországgal kapcsolatos vizsgálatait a "három bölcs", akikkel Orbán Viktor legutóbb az októberi EU-csúcs keretében tárgyalt Brüsszelben. Ezt követően jött a minap az a hír, hogy az Országos Bírósági Hivatal és az annak felügyelő testülete, az Országos Bírósági Tanács közötti konfliktus feloldására milyen utat választott a kormány, most pedig Varga Judit jelentette be a közigazgatási bíróságokról szóló kormánydöntést.
Ezek a döntések mind abba az irányba mutatnak, hogy a kormány igyekszik elérni a Fidesz EPP-tagságának megőrzését, illetve a Magyarországgal szemben továbbra is zajló uniós 7-es cikk szerinti jogállamisági eljárásban is igyekszik gyengíteni a kritikákat. Ezek mögött az lehet az egyik mozgatórugó, hogy formálódik a 2021-2027-es uniós költségvetés és abban egyre biztosabb, hogy a forráskifizetést összekötik a jogállamisági feltételrendszerrel, miközben eleve borúsak a kilátások a Magyarország által elérhető fejlesztési források terén.
Varga Judit mai jelzése szerint a most készülő törvénytervezet - minimális átalakítás mellett - a polgárok érdekeit jobban kiszolgálni képes jogorvoslati fórumrendszert alakít ki, a mostani szerteágazó közigazgatási jogorvoslati rendszer helyett. A tervezet egyértelműbb és világosabb kereteket ad, és egységesebbé teszi a bírói joggyakorlatot is. Hozzátette: a tervezetet az Országgyűlés őszi ülésszakán benyújtják a parlamentnek.
A részletekről szólva elmondta: tovább szélesedik azon ügyek köre, amelyek esetében a hatósági eljárás egyfokú lesz, és ezután közvetlenül bírósághoz lehet fordulni a sérelmezett közigazgatási határozat ellen. A közigazgatási bírósági felülvizsgálati rendszer pedig kétszintű lesz: első fokon a megyei törvényszéken lehet megtámadni a sérelmezett határozatokat, majd - a törvény által biztosított esetekben - ezután lehet a Kúriához fordulni jogorvoslatért - számolt be róla Varga Judit.
A miniszter közölte: a törvénytervezetben szerepel az is, hogy a bíróságok ítélkezésének egységesítése érdekében nemcsak a közigazgatási, hanem a büntető és a polgári ügyszakban is közvetlenül a Kúriához lehet majd fordulni, jogegységi eljárást kezdeményezni, ha egy jogkérdésben valamely bíróság eltér a Kúria döntésétől.
Címlapkép forrása: MTI/Rosta Tibor