Joe Biden leköszönő amerikai elnök december 1-jén vasárnap este bejelentette, széles körű kegyelmet ad fiának, Hunter Bidennek, aki ellen két szövetségi büntetőper is folyamatban volt. A demokrata Biden döntését rengeteg kritika érte, nemcsak a republikánus oldalról: több párttársa annak indoklásával nem értett egyet, hiszen aláássa a demokraták független igazságszolgáltatás fontosságát hangsúlyozó kommunikációját, de azért is csepülték a Fehér Házat, mert ezelőtt hónapokig tagadták, hogy erre készülne a 82 éves politikus. De mi áll Biden döntésének hátterében, és miért szolgálhat mindez nagyszerű lehetőséggel a Demokrata Párt számára?
Az Egyesült Államok Képviselőháza júniusban törvényjavaslatot terjesztett elő a Nemzetközi Büntetőbíróságot (ICC) szankcionálásáról, válaszul arra, hogy az előző hónapban Karim Khan főügyész elfogatóparancs kiadását kérte Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök és korábbi védelmi miniszere, Joáv Galant ellen emberiesség elleni és háborús bűncselekmények miatt. Az ügy folytatásaként ma Tomoko Akane, a Nemzetközi Büntetőbíróság elnöke Hágában úgy fogalmazott, hogy a Nemzetközi Büntetőbíróságot érő fenyegetések az ENSZ egyes állandó tagjainak részéről „az intézmény létét veszélyeztetik”. Paivi Kaukoranta, a részes államok közgyűlésének elnöke szerint támogatni kell a Nemzetközi Büntetőbíróságot, biztosítani ellenállóképességét és sikerét, mint a globális béke és biztonság sarokkövét.
Jogtiprásnak nevezete Donald Trump megválasztott elnök azt, hogy Joe Biden jelenlegi elnök kegyelemben részesítette fiát, Hunter Bident, és a 2021. január 6-án elfogott republikánusok szabadon bocsátását kérte.
Brüsszel jóváhagyta a Szlovákiának szánt uniós pénzek kifizetését, amelyet a jogállamisággal kapcsolatos aggályok miatt feltartóztattak, miután Pozsony tisztázta, hogy a blokk pénzével elkövetett csalások továbbra is büntethetőek lesznek – írja a Financial Times.
Tüntetések robbantak ki Pakisztánban, miután a bebörtönzött korábbi miniszterelnök, Imran Khan felszólította a támogatóit, hogy vonuljanak ki az utcára. A demonstrálók miatt a fővárosban, Iszlámábádot és a szomszédos Ravalpindit is le kellett zárni – számolt be a Nikkei Asia.
Az amerikai igazságszolgáltatás újabb fordulatot vett Donald Trump volt elnök ügyében. Jack Smith különleges ügyész hétfőn kérelmet nyújtott be egy szövetségi fellebbviteli bírósághoz, hogy újítsák fel a Trump ellen titkos dokumentumok visszatartása miatt indított büntetőeljárást.
Érdekes sztorit közölt az orosz V1.ru portál: egy volgográdi maffiavezér ma egy mesterlövészekből álló különleges műveleti egységet irányít Ukrajnában.
Számos komoly kritikát tartalmaz az Európai Bizottság ma közzétett 2024. évi jogállamisági jelentése Magyarország kapcsán, így például az igazságszolgáltatás, a korrupció elleni küzdelem, valamint az intézményi fékek és ellensúlyok terén sorolnak fel problémákat, és javaslatokat. Mindezek miatt a felzárkóztatási forrásokból a 3 Operatív Programban zárolt 6,35 milliárd eurónyi forráshoz továbbra sem fér hozzá Magyarország, illetve a 10,4 milliárd eurós helyreállítási program 0,9 milliárd eurós előlegén felüli részhez sem. Ennek oka a Bizottság összefoglalója szerint röviden az, hogy "Magyarország nem fogadott el új intézkedéseket a még megoldatlan jogállamisági és korrupcióval kapcsolatos problémák orvoslására".
Mint tegnap beszámoltunk róla, egy Delaware állambeli szövetségi bíróságon mindhárom vádpontban bűnösnek mondták ki Hunter Bident, Joe Biden amerikai elnök fiát illegális fegyvervásárlás és annak birtoklása miatt. Az ítélet szerint az 54 éves ifjabbik Biden hamisan állította egy revolver 2018-as megvételéhez szükséges nyomtatványon, hogy nem használ kábítószereket.
A tavalyi évhez képest javult a bírói függetlenség közmegítélése, többek között azokban az országokban is, amelyek rendszerszintű kihívásokkal szembesültek, ezek közé tartozik Magyarország is – derül ki az uniós igazságügyi eredménytábla tizenkettedik kiadásáról szóló EB-közleményből.
Joe Biden amerikai elnök hétfőn arról beszélt egy zárt ajtók mögött zajló adománygyűjtő eseményen Connecticut államban, hogy az amerikai elnökválasztási kampány „felderítetetlen vizekre” érkezett Donald Trump történelmi jelentőségű ítéletét követően. Az Axios arról ír, hogy Biden éles szavakkal illette republikánus elődjét, akit az igazságszolgáltatási rendszer támadása miatt is kritizált.
Erkölcsi vakság egy sorba állítani az izraeli vezetőket és a Hamász palesztin terrorszervezet vezetőit - írta Beni Ganz izraeli miniszter, a hadikabinet tagja hétfőn X (volt Twitter) fiókjában, válaszul annak lehetőségére, hogy a hágai székhelyű Nemzetközi Büntetőbíróság elfogatóparancsot adhat ki Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök, Joáv Galant izraeli védelmi miniszter, Jahja Szinvár, a Hamász gázai vezetője és Mohammed Deif, a Hamász katonai szárnyának főparancsnoka ellen.
Az AP beszámolója szerint tegnap Mike Johnson republikánus házelnök is jelen volt Donald Trump volt amerikai elnök New York-i bírósági tárgyalásán, hogy erős szavakkal illesse annak jogszerűségét, és a szerinte "korrupt" amerikai jogrendszert. Johnson a sokadik Trump-szövetséges, aki a héten a törvényszékre látogatott, hogy a nyilatkozattételi tilalom alatt álló várható republikánus elnökjelölt helyett álljon a kamerák elé.
Pedro Sánchez spanyol miniszterelnök a hét hátralévő részére felfüggesztette nyilvános szerepléseit, hogy mérlegelje, lemondjon-e a mediterrán ország kormányfői posztjáról. A 2018 óta hatalmon lévő szocialista politikus tegnap ezt azután jelentette be, hogy egy bíróság korrupció gyanújával indított vizsgálatot a felesége ellen.
Karl Nehammer osztrák kancellár hétfőn elrendelte a nemzetbiztonsági tanács összehívását április 9-re a néhány éve feloszlatott Alkotmányvédelmi és Terrorizmusellenes Szövetségi Hivatal (BVT) kémkedéssel gyanúsított egyik munkatársának őrizetbe vételével összefüggésben.
A 2023-as Korrupció Érzékelési Index (CPI) aggasztó globális képet fest, amelyből kiderül, világszerte egyre nagyobb problémát jelent a korrupció. A friss lista szerint továbbra is Magyarországon érzékelik a legáthatóbbnak a korrupciót az emberek az EU-tagállamok között, ráadásul az utolsó előtti Bulgáriában javult a helyzet, míg itthon egyetlen pontnyi változást sem mutatott ki a felmérést készítő Transparency International.
Híreink a háborúról percről percre.
Áramkimaradásokról és lezárt repterekről jöttek hírek.
Még mindig takarítják a Credit Suisse miatti romokat.
Orbók Ilona luxusipari szakértővel beszélgettünk.
Alapvetően jó világ jöhet.
Gyorgyevics Benedekkel, a Városliget Zrt. vezérigazgatójával beszélgettünk.