Az EXIM Magyarország már 30 éve a magyar gazdaság motorjaként támogatja a hazai vállalkozások fejlődését és egyfajta közvetítőszerepet betöltve, különböző kedvező feltételekkel bíró finanszírozási konstrukcióival járul hozzá a magyar gazdasági szereplők nemzetközi piaci helyzetének javításához. 2025. január 6-tól az EXIM a Nemzetgazdasági Minisztérium által életre hívott Demján Sándor Program keretében öt hitelterméket tesz elérhetővé. Az új konstrukciók célja a gazdaság dinamizálása, a fenntartható növekedés elősegítése és a vállalkozások nemzetközi sikerességének tovább erősítése.
A Demján Sándor Program része a Nemzetgazdasági Minisztérium által életre hívott Új Gazdaságpolitikai Akciótervnek, amely 2025-re 3%-ot meghaladó növekedést céloz meg és a gazdaság dinamizálása érdekében hatékony megoldásokat kínál a vállalkozások kihívásaira, valamint segíti a családokat a stabilabb pénzügyi háttér kialakításában. A programon belül kiemelt figyelem irányul a kkv-k támogatására, adminisztrációs terheik csökkentésére és különböző finanszírozási megoldások bevezetésére. A magyar gazdaság gerincét adó kkv-k számára a Demján Sándor Program olyan eszközöket biztosít, amelyek nemcsak belföldi, de nemzetközi szinten is versenyképesebbé teszik őket.
Új finanszírozási megoldások a növekedési, nemzetközi terjeszkedési tervek támogatására
Az EXIM Magyarország 2025. január 6-tól nyitja meg a vállalkozások előtt a Demján Sándor Program keretében meghirdetett gazdaságélénkítő kezdeményezéseit. Az EXIM négy fő termékkel összesen 350 milliárd forint értékben biztosítja, hogy a már exportáló vállalatok a nemzetközi piacon erősítsék pozícióikat, és a hazai, még nem exportáló cégek pedig sikerrel növeljék versenyképességüket. Emellett elérhető válik a Kifektetési Hitel is, amely a kiemelkedő adottságokkal rendelkező vállalkozások külföldi befektetéséhez nyújt megfelelő finanszírozási hátteret.
A társaság újraindítja a korábban nagy sikernek örvendő Jövő Exportőrei Beruházási Hitelt, amelyet exportáló és nem exportáló vállalkozások is igénybe vehetnek. A beruházási hitel alapvető célja a vállalkozásoknál felmerülő belföldi beruházások, fejlesztések megvalósításához szükséges finanszírozási igény biztosítása a vállalkozások versenyképességének erősítése érdekében. A hitel kapacitásbővítést, új termékek bevezetését, innovatív technológiák alkalmazását, valamint gépek, berendezések és immateriális javak beszerzését is támogatja. A konstrukció kedvező, fix– forint alapon évi 5,2%–7,2%, euróban 3,75%–5,75% – kamatozással és akár 10 éves futamidővel érhető el.
A fenntarthatóságot szem előtt tartva indítja újra az EXIM a Jövő Exportőrei Zöld Beruházási Hitelt, amely a hazai vállalkozások energiahatékonysági, megújulóenergia-termelő és egyéb zöld beruházásait támogatja. A Demján Sándor Program 350 milliárd forintos keretösszegéből 100 milliárd forintot dedikáltan a zöld beruházások finanszírozására tervez fordítani az EXIM. A konstrukció kiemelten kedvező, forint alapon évi 3,2%–5,2%, euróban 2,75%–4,75% fix kamatozás mellett akár 10 éves futamidővel is igényelhető. A termék esetében saját erő biztosítása sem szükséges a támogatási jogcím függvényében. A befogadható hitelcélokat az EXIM Zöld Finanszírozási Keretrendszere határozza meg.
Az Exportélénkítő Beruházási Hitel szintén visszatérő termék, amely az exportőröket és az elsőkörös beszállítókat célozza. A konstrukció exportkapacitást generáló – akár megkezdett, akár új – beruházások finanszírozására igényelhető az agrárszektor szereplői számára is. A hitel fix kamatozással érhető el akár 10 éves futamidővel. A minimum kamat a hitel devizaneme szerinti EU referencia alapkamat, valamint a hiteligénylő ügyfél minősítése és az ügylet fedezettsége alapján számítandó, mértéke 2025. januártól várhatóan forint alapon évi 6,8%–10,2%, euróban 3,31%–6,7% között fog alakulni.
Az Exportélénkítő Lízing azoknak a vállalkozásoknak nyújt nyílt- és zártvégű pénzügyi lízinget, amelyek exporttevékenységük bővítéséhez, nemzetközi versenyképességük növeléséhez vagy belföldi beruházások megvalósításához keresnek finanszírozási lehetőséget. A konstrukció – amely exportőrök és elsőkörös beszállítók számára érhető el – a műszaki és egyéb berendezések, gépek, haszongépjárművek, valamint mezőgazdasági eszközök beszerzését támogatja. A minimum kamat a lízing devizaneme szerinti EU referencia alapkamat, valamint a hiteligénylő ügyfél minősítése és az ügylet fedezettsége alapján számítandó, mértéke 2025. januártól várhatóan forint alapon évi 6,8%–10,2%, euróban 3,31%–6,7% között fog alakulni. A lízingkonstrukció szintén fix kamatozással érhető el, a futamideje akár 5 év is lehet.
Végezetül, a program keretében elérhető EXIM Kifektetési Hitel a nemzetközi szinten is versenyképes hazai vállalatok külföldi befektetéseit támogatja, elősegítve a gazdaságpolitikai célkitűzések megvalósulását. A hitel célja a hazai tulajdonú, külföldön működő vállalatok számának növelése és a hazahozott profit emelése. A legalább 2 milliárd forint összegben igényelhető hitel cégrészesedés-vásárlásra, ingatlanbefektetésre, többségi tulajdon megszerzésére fordítható az európai országokban. A hitel piaci árazású, fix kamatozású, legfeljebb 10 éves futamidővel érhető el, állami készfizető kezesség vagy bankgarancia mellett, az EXIM közvetlen finanszírozásában.
A hiteligényeket a vállalkozók elsősorban a kereskedelmi bankokon keresztül tudják benyújtani, szektormegkötés nélkül. A Kifektetési Hitel iránt kizárólag az EXIM Magyarországnál közvetlenül lehet érdeklődni.
Gyorsítósáv a hazai kkv-szektor szereplői számára
A magyar gazdaság stabilitásának és növekedésének kulcsa a hazai vállalkozások fejlődésében rejlik. Az EXIM Magyarország a Demján Sándor Program keretében olyan eszközöket kínál, amelyekkel a vállalkozások lépést tarthatnak a globális trendekkel, miközben erősítik hazai és nemzetközi pozícióikat.
Az EXIM új hiteltermékei nemcsak gazdasági, hanem társadalmi szinten is pozitív hatással lehetnek, elősegítve a fenntartható fejlődést és a zöld átállást. 30 éves fennállása során szerzett szakmai tudással, tapasztalattal és nemzetközi kapcsolatrendszerrel az EXIM Magyarország a világ mintegy 150 országába segített már eljuttatni magyar termékeket vagy szolgáltatásokat.
(x)