Zöld, zöldebb, legzöldebb – Az Allianz Hungária nyerte az MNB Zöld Biztosító és Pénztár Díját (x)
Prémium

Zöld, zöldebb, legzöldebb – Az Allianz Hungária nyerte az MNB Zöld Biztosító és Pénztár Díját (x)

PR cikk

A fenntarthatóság legfontosabb céljai a hosszú távú környezeti, gazdasági és társadalmi egyensúly megteremtésére irányulnak. Emellett ma már a gazdasági stabilitás és növekedés érdekében is kulcsfontosságú ez a téma, és egyre inkább támogatja az egyének és vállalatok anyagi érdeket is – hangsúlyozza Tölgyes Ágnes, az Allianz Hungária pénzügyi vezérigazgató helyettese. A Magyar Nemzeti Bank november 6-án tartotta éves Nemzetközi Zöld Pénzügyi Konferenciáját, melynek keretén belül átadásra kerültek a fenntarthatósági témákban élenjáró pénzügyi intézményeknek szóló Zöld Pénzügyek Díjak is. Idén az Allianz Hungária Zrt. érdemelte ki a Zöld Biztosító és Pénztár Díját, így Tölgyes Ágnessel arról beszélgettünk, hogyan válik az ESG a biztosítók mindennapjainak részévé, és hogy a pénzügyi szektor milyen szerepet játszhat a fenntartható jövő megteremtésében és a klímaváltozás elleni küzdelemben.

Nagy elismerés egy ilyen díj elnyerése. Hogyan fogadták a hírt és mit jelent ez az Önök számára?

Óriási elismerés ez a díj számunkra, ami első sorban kollégáink kemény munkájának és elkötelezettségének az eredménye. Már ma is majdnem minden tizedik kollégánk foglalkozik fenntarthatósággal és zöld pénzügyekkel kapcsolatos feladatokkal, ami jól mutatja, hogy mennyire fontos számunkra ez a terület. Ugyanakkor tisztában vagyunk azzal, hogy még sok feladat vár ránk, és folyamatosan dolgozunk azon, hogy még eredményesebbek legyünk ezen a területen is.

Egész pontosan mit jelent ez a díj, miben tűnik ki az Allianz a többi biztosító közül?

A díj elbírálásakor az MNB elsődlegesen az intézményeknél elérhető, fenntarthatósági (ESG) szempontokat érvényesítő alapokban kezelt vagyon mértékét vette figyelembe, melyben az Allianz Hungária kiemelkedően teljesít. Zöld eszközalapokban az Allianz Hungária megközelítőleg 29 milliárd forintot kezel, amely a biztosító összes alapjában található nettó eszközérték 12,5 százalékát teszi ki. A közelmúltban két sötétzöld eszközalapot is indítottunk. Célunk, hogy ezt a kínálatot tovább bővítsük és megfelelő értékajánlattal álljunk ügyfeleink rendelkezésére.

Mit jelent ez a szerep a fenntarthatósági gyakorlatok kialakításában?

Kevésbé triviális, de annál fontosabb szerepet töltünk be a fenntarthatóság támogatásában: nem direkt módon, konkrét termékek vagy technológiák gyártásával, hanem célzott kockázatkezelési és finanszírozási megoldások fejlesztésével és biztosításával járulunk hozzá. Egy biztosító szempontjából a fenntarthatóság nemcsak morális, hanem üzleti kérdés is, hiszen az ESG-szempontok beépítésével ügyfeleink és magunk számára is hosszú távú ellenálló képességet építünk. Ez a megközelítés lehetővé teszi számunkra, hogy támogassuk azokat a fenntartható beruházásokat és innovációkat, amelyek a jövő gazdaságát formálják. Stabil, kiszámítható működésünk és jövőbeli eredményességünk egyaránt azon múlik, hogy partnereink és ügyfeleink egyre nagyobb mértékben vegyenek igénybe fenntarthatóbb és ellenállóbb megoldásokat. Szerepünk olyan, mint egy jól felkészült edzőé: nem közvetlenül szerezzük a pontokat, hanem biztosítjuk, hogy a csapat tagjai hosszú távon felkészültek és sikeresek maradjanak. Figyeljük a pályát, előre jelezzük a várható kihívásokat, és célzott megoldásokat kínálunk, folyamatosan alkalmazkodva a változó játékhoz. Vagyis abban segítjük ügyfeleinket, hogy felkészülten nézzenek szembe a változó környezeti és gazdasági kihívásokkal, stabil alapot és anyagi biztonságot teremtve számukra a sikeres és fenntartható működéshez.

Hogyan valósul meg mindez az Allianz esetében?

Az Allianz Csoport már a 2000-es évek elején publikálta első klímaváltozással kapcsolatos stratégiáját és ez a téma azóta is folyamatosan része a mindennapjainknak. Ezen stratégia három alappillére azóta is változatlan. Az első a klímaváltozással járó kockázatokra történő tudatos felkészülés, a második az ügyfeleink iránti felelősségteljes gondoskodás, a harmadik pedig a célirányos cselekvés az alacsony szén-dioxid-kibocsátású gazdaság megteremtésének elősegítés érdekében. Ezek mentén fokozatosan integráljuk a fenntarthatósággal kapcsolatos szempontokat az üzleti stratégiánkba és működésünkbe. A fenntarthatósági törekvéseket nem csupán arra használjuk, hogy a vállalat versenyképességét és fenntartható növekedését hosszú távon is biztosítsuk, hanem arra is, hogy élhetőbb környezetet biztosítsunk a jövő generációinak. Tavaly szeptemberben az Allianz Csoport közzétette első ambiciózus tervét arról, milyen köztes célokat kell elérnünk 2030-ra ahhoz, hogy 2050-re elérhessük a nettó zéró üvegházhatásúgáz-kibocsátást saját befektetési portfoliónkban, illetve a vagyon- és felelősségbiztosítási üzletágban. A fenntarthatósági szempontokat beépítjük biztosítási és befektetési portfoliónkba is, a termékfejlesztéstől kezdve, például elektromos járművek biztosításával, a zöldátmenetet támogató megoldásokon keresztül, zöld befektetési alapok kínálatáig.

Nem mehetünk el szó nélkül az éghajlatváltozás kérdésköre mellett sem, hisz az ebből adódó kockázatok megfelelő kezelése nem kis feladat a szektor számára. Mit tapasztalt az Allianz az elmúlt évek során?

Anyavállalatunk évente közzéteszi az "Allianz Kockázati Jelentés" felmérését, mely nyomon követi az ügyfeleink és szakértőink által érzékelt aktuális üzleti kockázatokat. Az éghajlatváltozással összefüggő természeti katasztrófákhoz kapcsolódó kockázatok a 2023-as 6. helyről idén a 3. helyre léptek elő, de egyéb klímaváltozással kapcsolatos kockázatok is szerepelnek a top 10 érzékelt kockázat között. Az időjárásból eredő károk kapcsán itthon is mozgalmas évek állnak mögöttünk. A hazai biztosítók csaknem akkora összeget fordítottak a viharkárok kifizetésére az elmúlt két évben, mint a 2016 és 2020 között eltelt öt év alatt. A másik szélsőséget az egyre gyakoribbá és intenzívebbé váló hőhullámok jelentik. 2022-ben a biztosítók több mint 40 milliárd forintot fizettek a magyar gazdáknak aszálykárokra. Az Allianz Research idei felmérésében azt állapította meg, hogy 2000 és 2023 között 151 ezer idő előtti halálesetet okoztak az extrém magas hőmérsékletek. A klímaváltozás az emberi élet számos területét befolyásolja, ami mindenkitől – egyéni szinten is – nagyobb felkészülést igényel.

Mit jelenthetnek ezek az egyéni erőfeszítések?

Az egyéni felkészülés egyik kulcsa, hogy értékeinket és saját magunkat is egyaránt tudatosan védjük az éghajlatváltozásból adódó szélsőséges időjárás hatásaitól. Egy-egy hőségriadó vagy viharos időszak jó alkalom arra, hogy új, tudatos szokásokat alakítsunk ki: hőségriadó esetén az egyik legjobb megoldás a lakás hőmérsékletének stabilizálására, ha az ablakokat nappal csukva tartjuk és hővisszaverő fóliával vagy világos színű sötétítőkkel borítjuk, éjszaka viszont kereszthuzattal szellőztetünk. Viharos időben érdemes biztosítani, hogy az ablakok és ajtók megfelelően zárjanak, az ereszcsatornákat pedig tartsuk tisztán a beázások elkerülése érdekében. A villámcsapás okozta károk megelőzésére túlfeszültségvédőt használhatunk, míg a tetőszerkezet rendszeres ellenőrzése megakadályozza, hogy apró sérülésekből nagyobb, költséges javítanivalók keletkezzenek. Magyarországon, ahol az alacsony biztosítási lefedettség sokakat hagy védelem nélkül, különösen fontos, hogy ezek az ismeretek széles körhöz eljuthassanak. Ezért célzott megoldásokat kínálunk, hogy minél többen juthassanak védelemhez az egyre gyakoribb és erőteljesebb káresemények ellen. A fenntartható biztosítási termékek fejlesztése is ezt a célt szolgálhatja, például olyan megoldásokkal, amelyek az energiatakarékos házfelújítást vagy az alternatív energiaforrások telepítését támogatják. Így a biztosítók nemcsak a kockázatcsökkentésben, hanem a hosszú távú, környezettudatos szemlélet terjesztésében is segíthetnek, hiszen a klímaváltozás hatásainak mérséklése mindannyiunk közös érdeke.

Valóban lehet javítani az ügyfelek tudatosságán?

Ezt a munkát csak részben tudja elvégezni a pénzügyi szektor. Teljesen máshogy reagálnak az emberek, amikor özönvízszerű, a havi átlag sokszorosát jelentő csapadék zúdul a lakóhelyükre – gondoljunk csak a Boris ciklonra, amely öt napon át tartó, extrém esőzésekkel okozott jelentős fennakadásokat és hatalmas károkat a térségünkben. Ezek az események sokakat ráébresztenek arra, hogy a klímaváltozás valós és sürgető probléma. A katasztrófák gyakran összehangolt, és sokszor önkéntes cselekvésre ösztönzik az embereket. Amennyiben ez az összefogásra épülő, pro-aktív hozzáállás a mindennapok részévé válna, azzal sokat tehetnénk az élhetőbb jövőért. Ezt a felelős hozzáállást mi biztosítók például biztosítási kedvezmények révén is ösztönözhetjük, támogatva ügyfeleinket a megelőző intézkedések meglépésében és az értékeik fokozottabb védelmében. A prevenció mellett a helyreállításban is szerepet vállalunk: így történt ez a Boris ciklon után is, amikor 1,5 millió euróval segítette az Allianz Csoport a károk enyhítését a térségben.

Ezzel át is eveztünk a társadalmi felelősségvállalás területére. Hogyan lehet ezt beilleszteni a manapság oly divatos ESG célok közé?

Ezen a téren a biztosítóknak van némi előnyük, hiszen gyakorlatilag indulásuk óta számos ESG szempontot érvényesítenek a működésükben. Az Allianz például 134 évvel ezelőtt azzal a hivatással jött létre, hogy kiszámíthatóbbá és biztonságosabbá tegye a jövőt az egyéneket és a vállalatokat érintő kockázatok kezelésével. A biztosítóknak egyfajta közösségformáló erejük is van, hiszen üzleti modelljeiket kockázati közösségekre építik. Az ügyfelek mellett az Allianz Hungária különös figyelmet fordít a munkavállalóira, prioritásként kezelve a fizikális és mentális egészség megőrzését. Az olimpiai és a paralimpiai bizottsággal való együttműködésünk is ezt a célt szolgálta, melynek kapcsán az Allianz márkanagykövetei több ízben tartottak inspirációs és érzékenyítő előadásokat a munkatársaink számára. A fiatalok mozgásának támogatása, a sport népszerűsítése és az érzékenyítés világszerte az Allianz szívügye, ebben a szellemben hívtuk életre Move Now Camp kezdeményezésünket is, melynek keretén belül például a munkatársak és gyermekeik több parasportot is kipróbálhattak. Szintén a Move Now programmal jelen voltunk a 2024-es év egyik legrangosabb sporteseményén, az utcai sportok olimpiai selejtezőjén (Olympic Qualifier Series, OQS) Budapesten egy sportmászó-kihívással. A célunk az volt, hogy a négy nap alatt 1485 embert vegyünk rá a külön erre a célra készített amatőr mászófala megmászására. Azért épp 1485-öt, mert kilométerben kifejezve ilyen messze van Budapest Párizstól. Évről évre névadó szponzorként támogatjuk a Magyar Jégkorongszövetség által szervezett Jégpályák Éjszakáját is, az esemény több mint harmincezer embert ösztönzött korcsolyázására. Az évente megrendezett Allianz World Run 90 napos kihívásán az Allianz Hungária kollégái is rendszeresen részt vesznek. Emellett az elmúlt években a Magyar Élelmiszerbank Egyesülettel folytatott jótékonysági együttműködés a fenntarthatóság jegyében zajlott, többek között rászoruló gyerekek táboroztatását támogatva.

Hogyan lehet ezt a rendkívül szerteágazó témakört fókuszáltan kezelni?

Mivel a fenntarthatóság a vállalaton belül kiemelt figyelmet kap, az ESG-vel összefüggő feladatokat dedikált munkacsoportok valósítják meg. Hiszünk abban, hogy így megfelelő figyelmet és erőforrás-allokációt tudunk biztosítani, és ezzel megkönnyítjük az együttműködést és az információáramlást a különböző területek között. Jelenleg több mint 15 különböző osztályon dolgoznak olyan kollégák, akiknek mindennapi munkájába már beépültek a fenntarthatósághoz kapcsolódó feladatok. Az ő tevékenységüket a fenntarthatósági vezetőnk koordinálja, az igazgatóságban pedig én gondoskodom arról, hogy a fenntarthatóság központi helyet foglaljon el a vállalati döntéshozatalban. Ez a mátrix-szerű működési modell elősegíti a hatékony együttműködést, ami különösen fontos, hiszen folyamatosan bővül az érintettek köre és növekszik a fenntarthatósággal kapcsolatos feladatok mennyisége is.

(X)

RSM Blog

A HR hatása az M&A ügyletekre

Az emberi erőforrásokkal összefüggő kérdések és kockázatok megértése egy tranzakciós folyamat során általában a második legfontosabb lépés egy tranzakciós célpont értékelésekor. A H

Holdblog

Ilyen jól úsznak a kenguruk?

Új-Zéland az élen jár a lakosságarányos olimpiai érmek számában. Ausztrália pedig 27 milliós lélekszáma ellenére sem tud kiesni az éremtáblák első 10 helyéről. De miért... The post Ily

FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Mérgező víz folyik a csapból? Itt a térkép, több százezer magyart érinthet

Vezető modellező/ pénzügyi modellező

Vezető modellező/ pénzügyi modellező
Díjmentes előadás

Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez

Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.

Díjmentes előadás

Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?

Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?

Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Kiadó raktárak és logisztikai központok

A legmodernebb ipari és logisztikai központok kínálata egy helyen

Agrárszektor Konferencia 2024
2024. december 4.
Graphisoft - Portfolio Construction Technology & Innovation 2024
2024. november 27.
Mibe fektessünk 2025-ben?
2024. december 10.
Property Awards 2024
2024. november 28.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Ez is érdekelhet
1500-ubm