A Föld felszínének 71 százaléka víz, az óceánokban több kilométer mélyen kavarog a sós víz. Az édesvíz aránya ennél jóval kevesebb, a teljes vízkészletnek mindössze 2,5 százaléka. Ennek kétharmada gleccserekben és a sarki jégsapkákban található, fagyott állapotban. A nem sós, nem fagyott, nem pára állapotú, nem föld alá zárt és nem menthetetlenül szennyezett vízkészlet, ami fogyasztásra könnyen alkalmassá tehető, a bolygó teljes vízkészletének mindössze 0,007 százaléka.
Megdöbbentően kicsi arány, és ebből az egyszerű számadatból is kiderül, hogy miért hatalmas kincs a tiszta ivóvíz. De mit tehetünk, hogy ezt a kincset megóvjuk? A jó hír az, hogy nagyon sokat! Akár otthon, az utcán, vagy az üzletekben, mielőtt megvásárolnánk egy épp trendi pólót vagy leemelnénk a polcról a műanyag palackot.
Azt például tudtad, hogy egyetlen eldobott cigarettacsikkben található, több száz fajta méreganyag akár 1000 liter vizet is beszennyezhet? A cigarettacsikk a világ legnagyobb darabszámban keletkező hulladéka. Márpedig a füstszűrő a közhiedelemmel ellentétben nem papírból, hanem műanyagból készül, ami több száz év alatt bomlik le, ráadásul amilyen kicsi, olyan sok mérget tartalmaz – ezért egyáltalán nem mindegy, hová kerül.
De mit tehetek még, ha nem szemetelek, ha nem dohányzom így nem dobom a csikket a csatornába, vagy nem öntöm ki a lefolyóba az étolajat? Nagyon sokat, például a vásárlási döntéseimmel is. Egyetlen új pamutpóló gyártása során akár 2000 liter vizet is elhasználhatnak: a gyapot öntözésére, vegyszerezésére, majd a ruhaanyag gyártására, festésére. Ez akkora vízmennyiség, amennyit egy ember 2-3 év alatt iszik meg.
Az emberiség 1 millió PET-palackot vásárol – percenként. Ez naponta 1,3 milliárd, évente pedig közel 500 milliárd palackot jelent. És akkor még nem beszéltünk a műanyagszatyrokról, a hordozható kávéspohár tetejéről és egyéb nélkülözhetetlennek gondolt tárgyakról. Miért érdekes ez a vízkészletein szempontjából? Mert a tapasztalat szerint az eldobott műanyag hulladék egy része a természetes vizekbe kerül, ahol nagyon sokáig képes szennyezni a környezetet. Mindezen mi magunk változtathatunk, egyszerűen úgy, hogy saját ivópalackot használunk, a hordozható kávéspoharunk is újratölthető, és a boltba is egy vászontáskával érkezünk.
Ha érdekel, mi mindent tehetünk még az értékes ivóvíz megóvásáéért, látogass el november 30. és december 5. között a Planet Budapest 2021 Fenntarthatósági Expó és Világtalálkozó eseményeire. Találkozzunk a Hungexpón!
További részletek: www.planetbudapest.hu
(x)