Mivel a kisbefektetők többsége a csúcsokon optimista, míg a mélypontokon pesszimista, a piaci hangulat, kontraindikátorként használva hasznos segítség lehet a kereskedésben. Ezt felismerve vagy tucat piaci hangulat indikátort alakítottak ki, kezdve a chicagói árutőzsde heti kisbefektető-nagy befektető arányától (COT report), a VIX félelem indexen és a long-short arányok vizsgálatán át egészen a független elemzők ajánlásaiból készített indexig. A lényege a legtöbb piaci hangulat indikátornak az, hogy a kereskedés világában a kisebbségi vélemény a kifizetődő, és érdemes lehet elsősorban a magánszemély kereskedők többségével szemben kereskedni, vagyis a piaci hangulat indikátorok kontraindikátorként működnek.
Az AlfaTrader kereskedési rendszerében a főbb devizapárokra vonatkozásában hasonló elven működő hangulatindikátor mindenki számára díjmentesen elérhető.
A fenti GBPUSD grafikon alján látható a directional real volume indikátor, mely az FXCM rendszerében kereskedő összes magánszemély ügyfél pozícióit mutatja. A kék oszlop a vételi, a piros az eladói állományt mutatja, míg a lényeget, a nettó állományt a sárga oszlop méri. Amennyiben sárga oszlop a középső tengely felett van, a többszázezres ügyfélállomány nettó vételi pozícióban van, tehát optimista az adott terméket illetően, míg a középvonal alatti sárga oszlop ennek pont az ellenkezőjét jelenti.
Lévén a kereskedők többségének a véleménye kontraindikátor, így extrém magas sárga oszlop, vagyis optimista, vételi pozícióban lévő piaci szereplők az árfolyam csökkenését valószínűsítik, míg a mélyen lenyúló sárga oszlop ennek pont az ellenkezőjét jelzi.
A fenti indikátort díjmentesen kipróbálhatja egy AlfaTrader demószámlán. A piaci hangulat indikátor a Trading Station kereskedési platformon érhető el.
A cikk saját szolgáltatás népszerűsítését szolgálja.