Lakatos Mihály: Tágabban értelmezve a cég története Hevesi György Nobel-díjas vegyészig nyúlik vissza, aki a tudomány legnagyobbjai közé tartozik. Ő ismerte fel ugyanis a radioaktív izotópos nyomjelzés módszerét, ami a nukleáris orvostudomány egyik alapját jelenti. A '60-as évek után létrejött a Magyar Tudományos Akadémián belül egy munkacsoport, ami ezzel kezdett el foglalkozni. Később létrehozták az Izotóp Kutatóintézetet, ami aztán 1993-ban kettévált: innentől kezdődik az Izotóp Intézet Kft. története, amely már piaci alapon nyújt szolgáltatások és gyárt termékeket, az alkalmazott kutatásért és a gyártásáért felel. Időközben az Izotóp Intézet meg is szűnt. Az Izotóp Intézet Kft. mára 3 milliárd forint bevétellel rendelkezik évente, aminek a 80 százaléka exportból érkezik, a termékeket és szolgáltatásokat a világ 80 országába szállítjuk. A cég megalapításakor az árbevétel még csak 250 millió forint körül alakult.
P.: Melyek az említett termékek és szolgáltatások, amelyekkel jelenleg foglalkoznak?
L. M.: Egyrészt a nukleáris medicina területén vagyunk jelen, ami például egyes daganatos betegségek gyógyításánál, tünetek kezelésénél kerül előtérbe. Egy másik ilyen nagy üzleti terület a gyógyszerkutatóknak nyújt szolgáltatásokat. Ugyanis a gyógyszeriparban sokszor szükség van arra, hogy bizonyos molekulákat megjelöljenek - jelen esetben sugárzó anyaggal - és nyomon tudják követni, hogy abból a molekulából mi lesz. Így ki lehet deríteni, hogy a megjelölt vegyület beépül, vagy nem épül be a szervezetbe, lebomlik-e, vagy nem, illetve milyen gyorsan bomlik le. A harmadik nagyobb üzletága a cégnek a technológiáink és kutatásaink ipari felhasználásával foglalkozik. Ilyen például, amikor a nagy gáz- olaj- vegyipari vezetékek hegesztéseit kell ellenőrizni, hogy azok kellően tömörek, jók-e, vastagságuk megfelelő-e. Ez úgy működik, hogy az egyik oldalon van egy sugárforrás, a másik oldalon pedig egy detektáló eszköz, így meg tudják állapítani, hogy a kettő között mekkora a távolság. Ez a technológia arra is képes, hogy pontosan megadja például egy bevonat vastagságát.
P.: Említette, hogy számos országba exportálnak. Hogyan kezelik az exportkockázataikat?
L. M.: Egyrészt akkreditíveken keresztül bonyolódik az exportügyleteink egy jelentős része, különösen azokon a területeken, ahol nagyobb kockázatokkal kell számolnunk. Másrészt eléggé kipróbált, megbízható partnerhálózattal dolgozik a cég. Ezzel együtt mindig jelentősek a kintlevőségek, de a legnagyobb kintlevőségünk, arányait tekintve, magyar szereplőknél van.
P.: Milyen forrásokból tudnak beruházásokat végrehajtani?
L. M.:Ennek kapcsán fontos elmondanom, hogy bár gyártásról beszélünk, de rendkívül kicsi, milligrammokban mérhető mennyiségű anyagokról van szó. A sugárzó anyagokhoz nem íróasztalnyi méretű eszközökre és berendezésekre van szükségünk. A sugárzó anyagokat speciális fülkékben kell kezelni, amelyeken belül úgynevezett manipulátorkarokkal dolgozunk. De éppen most fejeződik be egy jelentős beruházásunk, amit saját és banki finanszírozással hajtottunk végre, ez a légtechnika és a gyártási terület korszerűsítésére irányult. Ennek lényege, hogy a sugárzó anyagokat egy zárt rendszerben kell kezelni, de az anyagok egy részének el kell hagynia a gyártóterületet. Így a csillebérci üzemünkben a nagy mennyiségű levegő, és a gyártás során keletkező anyagok egy 80 méter magas kéményen, szűrőn keresztül hagyják el a gyártóterületet. A beruházás a környezetterhelés csökkentését is szolgálja. Roppant szigorú jogszabályokban határozzák meg a környezetterhelési határértékeket: ennek többszöröse, ami az egészségre káros lenne, de még a szabályozásban szereplőnél is jóval kisebb, amekkora környezetterhelést a cég okoz.
P.: Gondolkozik-e már most azon, hogy a későbbiekben kinek adhatja át a stafétabotot?
L. M.: Magam is végigjártam a ranglétrát, régóta dolgozom a cégnél, de éppen most újították meg a megbízatásomat további 5 évre, így rövid távon nincs napirenden ez a kérdés. Ugyanakkor a fiatalok már itt vannak, és folyamatosan fejlődnek, közülük kerülhetnek ki az új vezetők.
A megjelenés támogatója a hazai vállalatok szakértő partnere, a CIB Bank Zrt.
Mit mond a szakértő?
Sikertényezők Szabados Richárd, a CIB KKV és Lízing Üzletágak vezetőjének szemével: - Egyedi, versenyelőnyt biztosító tudásbázis. - Elméleti tudás sikeres alkalmazása üzleti vonalon. - Megbízható partneri hálózat megteremtése.