Dr. Zanathy László: A Wessling Kft.-t 1992-ben alapította meg az anyavállalata, a Wessling GmbH, én voltam a vállalkozás első alkalmazottja. A társaság rendkívül dinamikusan fejlődött, mintegy 22 év elteltével mára több, mint 200 aktív alkalmazottat foglalkoztatunk. Már nem csak környezetvédelmi, hanem élelmiszer és- gyógyszervizsgálatokat is végzünk, illetve ezekhez kapcsolódó szakértői szolgáltatásokat is nyújtunk. Számokban kifejezve a növekedést elmondhatom, hogy a Wessling Hungary Kft. évi 3 millió forintos forgalma mára 3 milliárd forintra bővült.
P.: Melyek voltak az utóbbi időben a legfontosabb beruházások a cégnél?
Z. L.: Mivel bérelt ingatlanban dolgozunk, a legfontosabb beruházásaink üzemi gépekhez és berendezésekhez köthetőek. Például legutóbb egy modern fémanalizátort vásároltunk. Az ehhez hasonlóan nagy értékű gépek finanszírozását általában lízing formájában hajtjuk végre. A lízing futamidejét igyekszünk ahhoz igazítani, hogy a konstrukció addig fusson ki, ameddig a készülék modern, és a piaci versenyben a piacvezetői pozíciónkat képesek vagyunk vele megtartani. Ehhez mi banki tőkét használunk, a lízing költségeit pedig a szolgáltatásaink árába építjük be.
P.: Mennyire nehéz ma Magyarországon egy középvállalatnak forrást szereznie?
Z. L.: Ugyan létszám alapján középvállalatnak számítunk, a tulajdonosi struktúránkon keresztül azonban mi is a nagyvállalatok kategóriájába tartozunk. A német anyavállalat 90 százalékos tulajdonában áll a magyar leánycég. Mindezek miatt az MNB beruházásösztönző hitelprogramjából kimaradunk, de úgy látom, hogy a bankoknál a hitelezési hajlandóság nagyon nagy. Ha egy vállalat megfelelő pénzügyi mutatókkal rendelkezik, akkor hozzájut a szükséges forrásokhoz, kedvező kamatkondíciók mellett. A bankok között folyamatos versenyt tartunk fenn, a kamatkondíciók kapcsán ebben a versenyben azt találtuk, hogy a CIB Bank adja a lehető legkedvezőbb lízing- és fejlesztési hitelkonstrukciókat.
P.: Habár a Növekedési Hitelprogramban méretükből fakadóan nem vesznek részt, érdekesnek találják-e például az Eximbank nem is olyan régen elindított programjait?
Z. L.: Mivel exporttevékenységünk révén az árbevételünk 15 százalékát európai és Európán kívüli piacokon realizáljuk, szándékunkban áll ezen szolgáltatásink kapcsán biztosítási konstrukciókat igénybe venni az Eximbanktól. Ezt rendkívül jó ötletnek tartom, hiszen egy hazai, létszámában kisebb vállalkozás rendkívül nagy kockázatot vállal fel, amikor külföldre szolgáltatást nyújt. Ha egy tőlünk több ezer kilométerre lévő cég nem fizet határidőre, az nálunk a cash-flowban igen komoly problémát tud okozni. Az exportbiztosítás ilyenkor nagyon sokat segít a vállalat stabilitásán.
P.: Készülnek-e a cégnél a vezetési feladatok jövőbeni átadására? Ki veheti át a stafétabotot a jelenlegi menedzsmenttől?
Z. L.: A cégen belül mi egy úgynevezett "Talentum program"-ot vezetünk, amelynek keretein belül a nálunk dolgozó fiatal, tehetséges, vezetői kompetenciával rendelkező munkavállalókat képezzük. Ez egy testreszabott képzés, amelynek a végeztével fiatal vezetők állnak majd rendelkezésünkre, akiknek a lojalitása felől nincsen kétségünk. Mivel elmúltam már 50 éves, magam is azon gondolkozom, hogyan működhet tovább majd a cég nélkülem. Igyekeztem már mostanra olyan rendszert kiépíteni, amely a távollétemben is rendben működik, a három helyettesem közül bárkinek át tudom adni a stafétabotot.
A megjelenés támogatója a hazai vállalatok szakértő partnere, a CIB Lízing Zrt.
Mit mond a szakértő?
Sikertényezők Szabados Richárd, a CIB KKV és Lízing Üzletágak vezetőjének szemével: - Tudatos fejlesztés és innováció. - Megfelelő finanszírozás alkalmazása. - Dinamikus és megfontolt építkezés. - Példaértékű menedzsmentképzés.