Karsai Béla: A vállalatot 1988-ban alapítottuk meg, egy családi háznak a kertjében lévő 50 négyzetméteres műhelyből indultunk. Most 70 ezer négyzetméteren dolgozunk 300 különböző típusú műanyag-feldolgozó géppel, 9 telephelyen 700 alkalmazottal. Az első pillanattól műanyag-feldolgozással foglalkoztunk, tehát nem kalandorkodtunk. Borosüvegdugókat, kárpitpatenteket, sebességváltó gombokat, tornaeszközöket gyártottunk, majd egy nagyobb előrelépést jelentett, amikor a Plusssz vitamintabletták csomagoló anyagát kezdtük el gyártani. Most már 24 országba szállítunk termékeket, javarészt nagy cégeknek dolgozunk, de a kisebbeket is megbecsüljük, velük is fejlesztünk termékeket, szorítunk nekik, hátha ők is nagyra nőnek.
P.: Melyek voltak az utóbbi időben a legfontosabb projektek a cég életében?
K. B.: Egy különleges, fűthető ruhát fejlesztettünk ki, amit már gyártásba is emeltünk, szériagyártásra kész a termék. Ez komoly varrodai kapacitást igényel. A sorozatgyártásban összerakható készülék biztosítja a szabályozott fűtést a ruha viselőjének. Ennek azért is örülök, mert van rá remény, hogy magyar munkahelyeket teremtsünk ezáltal, mivel egy olyan ruházatról van szó, amely munkaigényes, és elbír egy magasabb bérszinttel kialakított munkastátuszt is.
P.: Egy ilyen nagy volumenű termékfejlesztés nyilván jelentős forrásbevonást igényel. Részt vesznek a nagyobb beruházások kapcsán uniós projekteken vagy állami programokban?
K. B.: Érzékeny pontra tapintott, ugyanis 700 főt alkalmazunk, így méretünkből fakadóan nem tudunk részt venni a Növekedési Hitelprogramban és a legtöbb uniós pályázatban. A döntéshozóknak végig kellene gondolni, hogy egy 700 fős vállalat világviszonylatban bőven nem középvállalat, hanem kisvállalat kategóriába tartozik. Mi mégis nagyvállalati kategóriába tartozunk itt Magyarországon. Ez azért bosszantó, mert azok a vállalkozások, akik képesek voltak megnőni, valamit jól csinálni, azok kimaradnak ezekből a típusú pályázatokból, ezzel csökken az adott vállalatcsoportnak a versenyképessége. A nem normatív típusú támogatásoknál pedig egyedi feltételeknek kell megfelelni, így mi többnyire saját erőből végezzük el a beruházásainkat. Ugyanakkor az Eximbank képes volt megújulni, és egy egészen más szemlélettel vette fel a vállalatok problémáit. Nagyon precízen dolgoznak azon, hogy minél jobb konstrukciókkal hosszú távú beruházási és exporthiteleket adjanak. Ehhez persze hozzá kell tennem, hogy a kereskedelmi bankok is nyitottak felénk.
P.: Elgondolkozott már azon, hogy kinek adhatja át a stafétabotot a jövőben?
K. B.: A családban már hárman dolgoznak azon, hogy a vállalat vezetését a jövőben az ehhez szükséges tudással és megfelelő döntéshozatali tapasztalattal vegyék át.
A megjelenés támogatója a hazai vállalatok szakértő partnere, a CIB Bank Zrt.
Mit mond a szakértő?
Sikertényezők Szabados Richárd, a CIB KKV és Lízing Üzletágak vezetőjének szemével: - Folyamatos fejlesztés. - Megfontolt, tudatos építkezés. - Elkötelezett, értékteremtő jelenlét.