A neves berlini Steinbeis Főiskola most megjelent tanulmánya szerint a német háztartások 8.000 tonna fizikai arannyal rendelkeznek. Ennek értéke 346 milliárd euró! A felsőfokú oktatási intézmény legutóbb 2010 végén készített hasonló felmérést és akkor 436 tonnával kisebb volt a németek sárga fém vagyona.
Ez az elképesztő aranymennyiség arról tanúskodik, hogy a német polgárok széles rétege tudatában van a nemesfém vagyonmegóvó képességének. A világ jelenlegi összarany-mennyiségének több, mint öt százaléka van német magántulajdonban és lakosság körülbelül 90 százalékának van sárga fémből készült ékszere, tömbje, valamint érméje. Különösen a havi nettó 4000 euró feletti bevétellel rendelkező háztartásokban népszerű ez a befektetési forma. Egy év alatt megduplázódott ennek a társadalmi osztálynak az aranyvagyona. A német államnak a World Gold Council (WGC) legutolsó kimutatása szerint 3.391 tonna aranya van és ezzel a listán a második helyen áll az Egyesült Államok mögött. Érdekesség, hogy az amerikai állami aranyvagyon mennyisége körülbelül megegyezik a német háztartások által birtokolt aranytulajdonnal.
Az említett tanulmány szerint a nemesfémet vásárló emberek szinte kivétel nélkül elégedetten nyilatkoztak döntésükről és a jövőben tovább akarják növelni tömb és/vagy érme készleteiket. 85 százaléka a befektetőknek közép-/hosszútávon kívánja megtartani aranyát. A legtöbb német maga szereti megvenni a lakóhelyéhez közel eső bankban és készpénzzel fizet. Meglepő, hogy a vásárlók fele otthonában tartja a nemesfémet. A tömböket jobban kedvelik, mivel azokról azt tartják, hogy nehezebb hamisítani. Az érmék kapcsán inkább az esztétikai élményt említik. A németek az elmúlt években jóval több pénzt fektettek aranyba, mint pl. részvényekbe.
Az aranykereslet, a világ számos országához hasonlóan, Németországban is kimagasló eredményeket ért el 2011-ben. Összesen 159 tonna sárga fémet értékesítettek. A WGC negyedéves jelentése szerint tavaly a harmadik negyedévben 59,3 tonna forgalmat bonyolítottak le. Ennél magasabb háromhavi adatot csak 2008 utolsó negyedében mértek, 71 tonnát. Igaz, ekkor szembesültek a németek széles tömegei a válság első hullámainak hatásaival. 2012 első felében az ország sokak által irigyelt gazdasági stabilitásának köszönhetően jelentősen visszaesett a kereslet. Már az első három hónapban mintegy 44 százalékkal kevesebb érmét és tömböt adtak el, mint egy évvel korábban, vagy 2011 utolsó negyedévében. Német vezető pénzintézetek és neves befektetési tanácsadók ezt a visszaesést egy normális folyamat részének tekintették, egy túlfűtött keresleti állapotot követő időszaknak, amelyet csakis a stabil üzleti alapokra építkező, egyidejűleg más aranyalapú szolgáltatást is kínáló kereskedők tudnak túlélni.
Az euróövezet egyre nagyobb terhet jelentő válsága és a gazdaság érezhető lassulása miatt ez év végére újból pezsgésnek indult a belföldi nemesfém kereskedelem a németeknél. Az egyik legnagyobb tradíciókkal rendelkező kereskedőház, a Pro Aurum adatai szerint egy hónap alatt 30 százalékkal nőtt a cég forgalma. A vagyonosabb középosztály mellett a vállalkozások is nagy érdeklődést mutatnak, mivel az éves nyereségük egy részét nemesfémekbe és nyersanyag-alapokba próbálják befektetni a biztos hozamok reményében. Az aranyról köztudott, hogy 2002 óta nem okozott csalódást a befektetők számára, hiszen egy évtized alatt az euróban számolt ára több mint négyszeresére emelkedett.
A jövő évi kilátásokat illetően egy dologban egyetértenek a németországi pénzintézetek és elemzők: az arany tartós erősödését kiváltó fő okok, fundamentumok jövőre sem változnak érdemben, vagyis továbbra is pl. a pénz hígításával próbálják a válság hatásait tompítani. A jegybankok töretlen lelkesedéssel fogják a sárga fémet a nemzeti valuták értékvesztésének ellensúlyozása érdekében vásárolni. És akkor még nem beszéltünk az amerikai gazdaságot egyre nagyobb nyomás alatt tartó belföldi adóssághegyekről, a határozatlan időre bevezetett mennyiségi lazítás, a QE-programjáról. A Deutsche Bank 2013-ra 2113 USD/uncia árral számol, sőt 2014-re átlagosan 2000 USD/uncia átlagárat prognosztizál. A Commerzbank is hasonló adatokkal számol jövőre azzal a kiegészítéssel, hogy a masszív aranyvásárlásokból a kormányzati intézkedések sokkhatásaitól magához térő India is komoly részt fog vállalni.
www.arteus-capital.com