A tavalyi indulást követően 4 régióban érhetőek el az OTP Bank, OTP Hungaro-Projekt Kft., Magyar Vállalkozásfejlesztési Alapítvány (MVA), a Kereskedők és Vendéglátók Országos Érdekképviseleti Szövetsége (KISOSZ), és helyi vállalkozásfejlesztési alapítványok alkotta konzorcium által kezelt Vállalati Tanácsadás Program forrásai. A Konzorcium a KKV-k működési hatékonyságát, versenyképességét növelő, magas hozzáadott-értékű tanácsadási projektekhez kötődő támogatásközvetítési feladatokat a Közép-magyarországi, Közép-, Nyugat-, és Dél-dunántúli régióban látja el.
A pályázatok révén a mikro-, kis- és középvállalkozások juthatnak vissza nem térítendő, Európai Uniós forrásokhoz. Közép-Magyarországon közel egymilliárd, Közép-Dunántúlon 380 millió, Nyugat-Dunántúlon mintegy 570 millió, Dél-Dunántúlon pedig 420 millió forint támogatást nyerhetnek el a pályázati feltételeknek megfelelő vállalkozások. A program jelenleg a forráskeretek kimerüléséig, de legfeljebb 2014. II. negyedévéig tart.
A KKV-k a projekt keretén belül minden olyan elképzelésükhöz támogatást kaphatnak, mellyel növelhető a cégük működési hatékonysága. A rendkívül egyszerű, a megszokottnál kisebb adminisztrációs teherrel járó eljárásban a KKV-k, miután felmérték saját szükségleteiket, az erre a programra akkreditált tanácsadókkal köthetnek szerződést és a szolgáltatás után fizetendő díjhoz igényelhetnek Európai Uniós forrást.
2012. november 26-tól a vállalkozások számára előnyösen változtak a program pályázati feltételei: a maximális támogatási összeg a korábbi 4 millió forintról 8 millió forintra emelkedett, a támogatás mértéke pedig a korábbi degresszív 50-30 százalék helyett egységesen 50 százalék lett, projektmérettől függetlenül. Az induló vállalkozások esetében továbbra is 1 millió forint lehet a maximális támogatási összeg, míg a korábbi legfeljebb egy pályázat benyújtási korlát megszűnt. Az eddigi 4 hónapról 6 hónapra hosszabbodott a projektek megvalósítási ideje, illetve a támogatott projektek lebonyolítására a végső határidő 2014. június 30-ra módosult.
A projektek előrehaladásáról készült félidős vizsgálat szerint a legnagyobb érdeklődés és arányaiban a legerőteljesebb pályázói aktivitás a Pest megyét és Budapestet jelentő Közép-magyarországi régióban jellemzi a mikro-, kis- és középvállalatokat. A központi régióban már több mint 890 érdeklődőt regisztráltak, és mintegy 570 pályázat érkezett, melyek keretében közel egymilliárd forint összértékű projekt valósulhat a közeljövőben, jelentősen javítva a támogatott vállalkozások versenyképességét. Átlagosan tízből hat érdeklődő részt is vesz a pályázatokon, és minden második pályázó el is nyeri a megpályázott támogatást. A pályázatok program szintű átlagos elbírálási ideje kevesebb mint 20 nap, s a támogatott pályázókkal átlagosan egy hónapon belül a támogatás közvetítő Konzorcium szerződést is köt.
Az eddig be is fejezett mintegy 51 pályázat esetében 80 millió forint értékű tanácsadás valósult meg a Közép-magyarországi régióban.
A programról további információk a www.tanacsadastamogatas.hu honlapon, valamint a kijelölt ügyfélszolgálati irodákban érhetők el.
(x)