A Tartós Befektetési Számla (TBSZ) kiváló megtakarítási forma azoknak, akik kamat-, árfolyamnyereség- és
osztalékadómentesen vagy kedvezményes adófizetés mellett szeretnének hosszabb, legalább 3-5 éves időtávon forintban megtakarítani. Az értékpapírok - így a befektetési jegyek - elhelyezésére alkalmas Tartós Befektetési Értékpapírszámlán a befektetők kialakíthatják, vagy akár kezelhetik is saját portfoliójukat. Alapjaink vezető forgalmazója, az OTP Bank is elindította saját számlakonstrukcióját, így az első néhány hét kedvező tapasztalatai alapján úgy döntöttünk, olyan új alapot indítunk, amelyet kifejezetten TBSZ-en történő elhelyezésre ajánlunk. Régen vártunk már a lehetőségre, hogy olyan alapot hozhassunk létre, amely mögé a hosszú futamidő miatt igazán attraktív hozamok elérését is lehetővé tevő befektetéseket állíthatunk. A kellően hosszú táv ugyanis csökkenti a kockázatokat, a rövidtávon előforduló hozamingadozásokat.
Mit lehet tudni az új alapról?
Új alapunknak, az OTP Dupla Fix Plusz Alapnak egyszerre több elvárásnak is meg kell felelnie.
Az első ilyen feltétel a biztonság. A globális pénzügyi válság hatására a befektetők ugyanis óvatossá váltak, emiatt manapság szinte alapkövetelmény a tőkevédelem, de vonzó a fix hozamígéret is. A befektetői igényeknek leginkább tőke- és hozamvédett alapokkal lehet eleget tenni, így mi is ilyen terméket indítunk.
Hogyan valósul meg mindez a gyakorlatban?
Az OTP Dupla Fix Plusz Alap 2010. március 8-tól április 16-ig jegyezhető az OTP Bank értékpapír forgalmazással foglalkozó fiókjaiban. Az alap 2015. december 15-ig tartó, a TBSZ-hez igazodó futamidőre jön létre. Tőkevédett, lejáratkor a befektetők mindenképp visszakapják jegyzéskor befizetett tőkéjüket. Futamideje során két alkalommal is fizet 8%-8% fix hozamot, ami éves szinten 2,73% teljesítményt jelent. (EHM 2,73%) A hozamfizetések időpontját szintén a TBSZ feltételeihez igazítottuk, 2013. és 2015. végére esnek. A cél persze, hogy a fix ígéreten felül minél magasabb további hozamot tudjunk elérni. Ennek érdekében az alap származtatott eszközökön keresztül ígéretes feltörekvő régiók, a BRIC országok (Brazília, Oroszország, India, Kína) részvénypiacainak teljesítményéből nyújt részesedést. Az így elérhető többlethozam ezeknek a piacoknak a vezető részvényeitől függ, felső korlát nélkül.
Nem tartanak attól, hogy a hosszú futamidő elbizonytalanítja a befektetőket?
Az Alap nyíltvégű, vagyis a befektetési jegyek a jegyzést követően is minden banki forgalmazási napon megvásárolhatóak és vissza is válthatóak. Ha tehát valaki a futamidő közben meggondolná magát, kedvező visszaváltási jutalék mellett kiveheti pénzét. Annyi kockázata persze van, hogy a tőkevédelem ilyenkor nem érvényesíthető, az kizárólag a lejáratig tartott befektetési jegyekre vonatkozik. Én azonban úgy vélem, hogy a befektetők többsége a TBSZ nyújtotta adóelőnyöket ki fogja használni, és valóban az eddig megszokottnál hosszabb távra helyezi el pénzét.
Kapcsolódik-e valamilyen akció a jegyzéshez?
Igen, az OTP Tavaszi HozamDuó ajánlat keretében legfeljebb a jegyzett befektetési jegyek névértékének megfelelő összeg elhelyezhető az OTP Bank akciós kamatozású, két hónapos lekötött betétjében.
(x)