A márciusban életbe lépett változások - az 52/2005. (III. 26.) kormányrendelet - hatására pályázó- és kedvezményezettbarátabb lett a rendszer - nyilatkozta Törökné Rózsa Judit, a humánerőforrás -fejlesztés operatív program (hefop) irányító hatóságának vezetője. A pályázóknak könnyebbséget jelent, hogy a pályázati útmutató szerkezete áttekinthetőbb, a kötelezően benyújtandó mellékletek száma lényegesen lecsökkent, egyszerűbbé vált a pályázati dokumentáció összeállítása. A pályázat benyújtásánál a szervezetek mentesülnek számos háttérdokumentum beadásának kötelezettségétől. Az előző pályáztatási időszakban e dokumentumok hiánypótoltatása lassította az elbírálási folyamatot. Bár az uniós strukturális alapok finanszírozási rendszere utófinanszírozásra épül, a projektek megvalósítása során könnyebbséget jelent, hogy a pénzügyi jogszabályi feltételek változása miatt minden kedvezményezett jogosult lett 25 százalékos előleg igénylésére, illetve számos pályázó szervezet mentesült a biztosíték nyújtása alól. A hefop további könnyítésként elektronikus kitöltőprogram használatát vezeti be néhány pályázat esetében.
A gazdasági versenyképesség operatív programban a kis- és középvállalkozás prioritás kiírásaira a pályázói kedv kiemelkedően magas volt a tavalyi év során, s ez a tendencia a 2005-ös hirdetéseket követően is megmaradt - mondta el Novák Csaba, a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium illetékes főosztályvezetője. Szerinte a könnyítések, egyszerűsítések egyértelműen éreztetik a hatásukat. Kevesebb a formailag hibás pályázat, így jelentősen csökkent a formai elutasítások és a hiánypótlások száma. A legnagyobb változás a kis- és középvállalkozás-fejlesztés prioritáson belül tapasztalható, a gvop-2005-2.1.1 és a gvop-2005-2.1.2 pályázatnál: a tavalyi évben tapasztalt negyvenszázalékos elutasítási arány közel a felére csökkent.
Mivel a formai okokból történő elutasítások száma még mindig magas, és az elutasítás alapjául legtöbbször a pályázók figyelmetlensége szolgál, az irányító hatóság a folyamatos elbírálású kiírásoknál a 2005. június 20. után benyújtott pályázatok esetében jelentősen kibővíti a pályázatok formai hiánypótlási lehetőségét. Ugyancsak könnyítés várható a közbeszerzési díjjal kapcsolatban: a nem vállalkozás pályázók számára a közbeszerzésekről szóló 2003. évi CXXIX. számú törvény alapján előírt kötelezettségekhez és a támogatott projekthez közvetlenül és kizárólag azokhoz kapcsolódó díjakat bizonyos megkötésekkel elszámolhatóvá szeretnénk tenni. Egyeztetés alatt van, hogy ha a kedvezményezett költségvetési szerv vagy nonprofit szervezet, lehetőséget adnak rá, az elszámoláshoz elegendő az eredeti számla másolatának benyújtása.
Az agrár- és vidékfejlesztési operatív programnál (avop) az előleg egyelőre nem olyan népszerű, mint a jogszabályalkotók szándéka volt - hangsúlyozta Maácz Miklós, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium főosztályvezetője. A jelenlegi szabályozás alapján az önkormányzatok - nekik nem kell biztosítékot nyújtaniuk az előlegre - csak szigorú feltételek között "parkoltathatnak" pénzt a számlájukon, ezért népszerűbb a közvetlen szállítói kifizetés, amikor a szállító a számlával egyenesen mehet a pénztárhoz.
A többi pályázónak, amennyiben ötmillió forintnál nagyobb projekt megvalósítására pályázik, biztosítékot kell adnia az előlegre, így körükben ezért nem elég népszerű ez a lehetőség. A hangsúlyt ezért a számlás kifizetések további egyszerűsítésére kell helyezni, ezen nem is elsősorban jogszabályi, hanem pénzügytechnikai, eljárásrendi egyszerűsítést értve.