Rendkívüli MNB kamatemelést kényszerít ki a forintesés?
A Societe Generale péntek délelőtti feltörekvő kötvény- és devizapiaci elemzésének egyik felvezető mondata arra úgy fogalmaz, hogy
Magyarországon a forint esése van reflektorfényben, ami az MNB rendkívüli szigorítását válthatja ki.
Később úgy fogalmaznak: "Magyarország a vártnál hamarabb néz szembe a piaci hullámvölgyekkel, ami az MNB rendkívüli szigorításához vezethet, ha a helyzet nem javul."
Az MNB esetleges rendkívüli kamatemelésének témáját úgy vezették fel az anyagban, hogy összefoglalták: a saját elemzőik a régiós jegybankoktól milyen kamatlépésekre számítanak a következő napokbeli kamatdöntések során, és ebbe fűzték bele, hogy a Magyarországgal kapcsolatos információt. A SocGen elemzőinek várakozása szerint a cseh jegybank jövő héten 25 bázisponttal 4%-ra csökkenti az irányadó kamatot, majd jövő májusig egészen 3%-ra viszi le a rátát a jegybank. A lengyel jegybank a jövő heti kamatdöntéskor szerintük szinten tartja a kamatot, és ez egészen jövő tavaszig így marad, aztán majd az áprilisi ülésen vághat az intézmény.
A Magyarországról szóló részben kitérnek rá, hogy az e heti váratlanul gyenge magyar GDP-adat után intenzívvé vált forintesésre bizonyára nagyon figyel az MNB, amelynek üteme szerintük "nagyon kellemetlenül érinthette a jegybankárokat". Úgy folytatódik az anyag:
Úgy véljük, hogy az MNB készen áll arra, hogy vagy szigorítsa a likviditási feltételeket és/vagy egyenesen kamatemelést hajtson végre a következő napokban, ha a forintpiaci helyzet nem javul.
Szerintük "az MNB ilyen jellegű döntéseit valószínűleg a forintpiaci likviditás és a deviza esetleges további esésének üteme fogja vezérelni." Ezeket befolyásolják majd a világpiaci fejlemények, többek között a pénteki amerikai munkaerőpiaci adatok (NFP) és a jövő heti amerikai választások eredményének hatása. A SocGen elemzői úgy gondolják, hogy az MNB egyelőre kivár, és "csak a jövő héten, az amerikai választások után értékeli újra az esetleges (sürgősségi) kamatemeléseket."
Összességében úgy látják:
Ha valóban szükség van egy sürgősségi kamatemelésre, annak valószínűleg jelentősnek, 100 bázispontnak vagy annál nagyobbnak kell lennie.
Hozzáfúzik, hogy "a jelenlegi piaci stressz enyhülése megnyitná az ajtót a forint kamatswapokban rejlő vételi lehetőségek előtt.” Később a kötvénypiaci részben is utalnak rá, hogy a jó magyar deviza- és kötvénypiaci beszállók előtt még lehet egy eladási hullám.
A SocGen anyaga körbejárja azt, hogy az amerikai elnökválasztások előtti befektetői készülés milyen feszültséget váltott ki a feltörekvő kötvénypiacokon. Úgy fogalmaznak:
feltételezve, hogy Trump 2.0 adminisztráció lesz, az Egyesült Államok kereskedelmi/tarifa- és külpolitikája valószínűleg nagyobb kihívást jelent majd a legtöbb feltörekvő ország számára, és a kockázati felárak valószínűleg növekedni fognak.
Szerintük ha a reálhozam-különbözetek a 2023 októberében vagy a 2024 áprilisában tapasztaltnál magasabb szintekre térnének vissza, akkor az "mérsékelt vagy súlyos fájdalmat jelentene számos feltörekvő ország számára, ami a 10 éves magyar államkötvények esetében +21 bázisponttól a 10 éves lengyel államkötvények esetében +316 bázispontig terjedhetne". Azaz a mostani reálhozam-különbözezekhez képest még kismértékű magyar, illetve a skála másik végén nagymértékű lengyel hozamemelkedést valószínűsít a bank. Azt is hozzáteszi azonban az összefoglaló, hogy „A történelem azonban nem a végzet, és nem is állandó. Számos tényező szól a feltörekvő országok kötvényeinek ellenállóképessége és fellendülése mellett (egy esetleges kezdeti eladási hullámot követően)...”
Összességében felülsúlyozást ajánlanak ügyfeleiknek a magyar kötvények esetében. Úgy fogalmaznak: "Véleményünk szerint a forint és a magyar államkötvények (HGB) közelmúltbeli eladása jó vételi lehetőséget kínál. A jegybank politikája egyelőre továbbra is az, hogy megvédje a forintot a (túl nagy) gyengüléstől, ami valószínűleg az EUR/HUF árfolyamot befékezi, vagy akár lefelé is nyomja. A kormánynak még be kell jelentenie a 2025-ös költségvetést, ami november közepe körül várható. Arra számítunk azonban, hogy a politikai mix középpontjában jövőre a hiány kordában tartása áll majd (a GDP legfeljebb 4%-a), miközben a helyi pénzügyi szektor számára a HGB-k vásárlására vonatkozó ösztönzőket meghosszabbíthatják, ami alacsonyabb HGB-hozamokat eredményezhet."
A magyar kötvénypiac helyzetéről, a felárak alakulásáról saját elemzésünk:
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ