A Property Technology kifejezésből született "PropTech" és a Real Estate rövidítéseként használt "RE Tech" hasonló jelentéssel bír, előbbi inkább Európában, utóbbi inkább az Egyesült Államokban terjedt el. A lényege mindkettőnek, hogy a rendelkezésre álló technológiák alkalmazásával segítsék az ingatlanpiachoz kapcsolódó tranzakciók hatékonyságát, akár a fejlesztők, akár a közvetítők, akár a magán- és intézményi befektetők/vásárlók személyében. A PropTech a különböző meghatározások szerint a FinTech, vagyis a Financial Technology része, mivel az ingatlan is egy olyan eszközosztály, amihez fontos befektetések kapcsolódnak.
Kiterjesztett és virtuális valóság
Az Augmented Reality, (kiterjesztett valóság) is tekinthető a PropTech részének, de korántsem csak az ingatlanpiaci folyamatokat segíti. Az AR a valódi kép egy sajátos kibővítése, melynek során egy adott képernyőn a környezetben lévő tárgyak mellett virtuális elemek jelennek meg, további információkat adva ezzel a felhasználónak. Ilyen lehet például az, hogy egy városban a mobiltelefonnal körbenézve, a kamera az épület felé fordítva megmutatja, hogy hol vannak eladó lakások, valamint az ahhoz kapcsolódó legfontosabb információkat. A rendszer fontos feltétele, hogy a készülék képes legyen a helymeghatározásra és rendelkezzen egy szenzorral, ami megmondja, hogy merre nézünk vele. A kiterjesztett valóság egyik legismertebb példája a 2016-ban népszerűvé vált Pokémon Go játék volt, de a valóság és a virtuális világ összemosása a különböző tudományágakban is nagy lehetőségek előtt áll.A virtuális valóság abban különbözik a kiterjesztett valóságtól, hogy egy virtuális szemüvegen keresztül egy teljesen más térbe kerülünk, kizárva ezzel a valós világot. Ingatlanpiaci példaként említhető egy még csak tervasztalon létező lakópark, melyet a leendő vásárlók egy virtuális szemüvegen keresztül akár szobánként körbejárhatnak, segítve ezzel elképzelni, hogy milyen lesz majd az új otthonunkban lakni.
A különböző technológiai megoldások tárháza viszont ennél jelentősen bővebb, és várhatóan a következő években további új ötletek és találmányok jelennek meg az ingatlanpiacon is. Mindezek az ingatlanszolgáltatásokon túl az építészetben, az adatgyűjtésben, az adatfeldolgozásban és a különböző okos megoldásokban is megjelennek, melyeken keresztül szintén eljut a mindennapjainkba. A következő hónapokban éppen ezért a Portfolio Ingatlannál is nagyobb hangsúlyt helyezünk a PropTech legújabb eredményeinek bemutatására, április közepén pedig a tavalyihoz hasonlóan az FM & Office konferencia keretében részletesebben is foglalkozunk a témával.