Win-Win: Fókuszban a fejlesztések energiaköltségének csökkentése és a környezetvédelem
Egy stratégiai ajánlást fogalmazott meg közös előadásában Dr. Reith András PhD, tudományos főmunkatárs – Pécsi Tudományegyetem, Műszaki és Informatikai Kar, az ABUD Advanced Building & Urban Design CEO-ja, valamint Szilvási Pál, az Ingatlanfejlesztői Kerekasztal Egyesület (IFK) alelnöke az iroda- és kereskedelmi épületek beépített energetikai kapacitásigényének csökkentésére vonatkozóan.
Szilvási Pál elmondta, hogy az ajánláshoz fontos volt, hogy a fejlesztési ciklus teljes hosszában feltérképezték az összes befolyásoló érdekelt felet. Számukra célcsoport-specifikus ajánlásokat fogalmaztak meg - befektetőknek, beruházóknak, finanszírozóknak, üzemeltetőknek többek között.
Reith András előadásában a 18 ajánlásból bemutatott néhányat, elmondta, hogy 43%-ért, egy épület átlagos ÜHG-kibocsátásából a felszín feletti részek felelősek. Ez talán jól mutatja, hogy miért jobb a felújítás, a teljes bontás helyett.
Átlagosan egy irodaháznak a szén-dioxid-kibocsátását 920 000 ültetett fa tudná megkötni egy év alatt.
Ez 1500 focipályának megfelelő területet jelentene fával beültetve.
Az előadás további részében a természetalapú megoldásokról, valamint az épületenergetikai minősítésekről is szó volt.
ESG - Még csak most jön igazán!
Többek között az ESG aktualitásairól szólt Pálfalvi Zsuzsa, a NEO Property Services, FM üzletág igazgatója, a LEO ESG munkacsoport vezetőjének moderálásában zajló beszélgetés. A résztvevők kérdésként kapták, hogy beárazza-e az ESG-kompatibilis ingatlanokat a piac, mennyire dominál a környezeti szempont a többi láb felett, illetve felkészültek-e a vállalatok az ESG-kötelezettségekre.
Horváth Áron, Director, Head of ESG & Sustainability Solutions CEE & Hungary, CBRE szerint van egy morális felelősségvállalásunk a fenntarthatósági célok terén. Az ingatlanpiac tekintetében hozzátette, hogy: "Igen, ezeknek a céloknak az elérése pénzbe fog kerülni." A finanszírozási nyomás, valamint a bérlői elvárások egyébként erősítik ezt a területet. A piac érettsége szempontjából a szakértő még lát elmaradást a fenntarthatóság, az ESG és az adatok gyűjtésével, értékelésével kapcsolatban.
Amire mi most különös hangsúlyt fektetünk itthon, az az akadálymentesítés, vagyis, hogy a mindenki által megközelíthető épületek elterjedjenek, hiszen ennek alapvetőnek kellene lennie.
- mondta el a szakértő.
Somogyi Zsolt, a Parkl Digital Technologies ügyvezetője elmondta, hogy a fenntarthatóság terén nagyon sokszor a környezeti, energiacsökkentési szempontok kerülnek elő, de a társadalmi részt sem szabad elfelejteni. A digitalizáció, a mobilitás támogatása az ESG social lábára is hatással tud lenni. A digitalizáció abban segít, hogy az elképesztően nagy mennyiségű adatokat összekapcsolhassuk, majd a későbbiekben az AI segítségével jobban értelmezhessük.
Szemerédi Dóra Diána, ESG és vállalati kapcsolatokért felelős vezető, Gránit Pólus Management elmondta, hogy a projekteknél, beruházásoknál az adott ESG-beruházásnak a költségét és a majdani előnyeit, hasznait pontosan fel kell térképezni. Az látszik a piacon, hogy az ESG-törvény elfogadásával világosodtak meg sokan, hogy ezzel ténylegesen foglalkozni kell, de még nem mindenki tudja, hogy hogyan fog megfelelni a riportálási kötelezettségeknek.
Az ESG-n belül a kormányzási láb egyre inkább előtérbe kerül,
önmagában az, hogy az ESG hogyan épüljön be a vállalati működésbe, valamint a transzparencia is a kormányzáshoz tartozó kérdések.
Tuza Rita MRICS, Head of Capital Markets, iO Partners Hungary elmondta, hogy az ESG különböző szempontjainak maximálisan megfelelő ingatlanok esetén máshogy áraz a piac, ugyanakkor a tranzakciók esetében még nincs benchmark, de a bérleti díjak esetében már létezik egy prémium, amit az ESG-kompatibilis épületeknél lehet elérni.
Az ESG riportokon belül ma még nagyrészt a környezeti, energetikai, kibocsátási szempontok dominálnak,
ezután következik a társadalmi, és legutoljára a kormányzási szempontok a gyakoriak." - mondta el Tuza Rita.
Címlapkép forrása: Portfolio