A tavaly megugró gázárak miatt elsősorban mindenki a gázalapú fűtés kiváltásának lehetőségeit kereste, azonban a szakemberek számos fórumon hangsúlyozták, hogy a fűtési technológiák számba vétele előtt mindenképpen a megfelelő szigetelés elvégzése a legfontosabb. Azok nem voltak könnyű helyzetben, akik nem új építésű ingatlanban élnek és az elmúlt években nem, vagy nem elegendő mértékben tudták a megtakarításukat otthonuk korszerűsítésébe, hőszigetelésébe forgatni.
Ez nem is meglepő, hiszen egy komplex szigetelés, nyílászárócsere és fűtéskorszerűsítés könnyedén jelenthet több milliós költséget is. Ahol az utóbbi években már megtörtént a szigetelés, ott is hamar kiderült, hogy a fűtési rendszer felújítása nélkül nem minden esetben ad ideális megoldást a korszerűsítés, sőt, számos akadályba is ütközhet, a nem megfelelő adottságoktól, a hónapokra előre betáblázott kivitelezőkön át, a hálózatbővítési lehetőségek esetleges korlátozottságáig.
Egy hőszivattyús fűtő/hűtő berendezésnek ugyanis a régi épületeknél alapként kiépített elektromos hálózati betáplálásnál a legtöbbször jóval nagyobb energiaigénye van, ami sok esetben nem áll rendelkezésre. A közműhálózat fizikailag nem minden esetben alkalmas a bővítésre, így előfordulhat akár az is, hogy az áramszolgáltató nem tudja teljesíteni a hálózatbővítési igényt.
Tehát a gázról, mint primer energiaforrásról való áttéréshez hiába van meg az elhatározás – és adott esetben egy jelentős megtakarítás –, nem feltétlenül lehet mindent azonnal megvalósítani.
Nem kell leírni a gázt, a hibrid rendszereké lehet a jövő
A hatékonyság növeléséhez – az épület megfelelő szigetelése mellett – már egy korszerűbb gázkazánra való áttérés is jelentős megtakarítást hozhat. Ugyanakkor fontos megjegyezni, hogy mérlegelendő a várható megtakarítás/megtérülés, amivel érdemes számolni. Éppen ehhez nyújthatnak segítséget a szakemberek, akik fel tudják mérni a szükségleteket és az adottságokat, valamint segíthetnek a felhasználói igényeknek legmegfelelőbb megoldás kiválasztásában.
A költséghatékonyság terén nagyon jó eredményeket lehet elérni, ha a megfelelő műszaki állapotban meglévő gázkazán mellé telepítünk egy levegő-víz hőszivattyút:
egy kondenzációs gázkészülék nagyjából 0°C alatti külső hőmérséklet esetén, míg egy levegős hőszivattyú afelett képes a rendelkezésre álló energiaforrásokat hatékonyabban kihasználni.
- tudta meg a Portfolio az Immergas Hungária Kft.-től.
Éppen ezért lehet hatékonyság és üzemeltetési költség szempontjából is előnyös a két technológia ötvözése egy megfelelő vezérlő rendszer alkalmazásával. Így az átmeneti időben dolgozhat a hőszivattyú, kemény mínuszokban pedig szükség esetén munkába állhat a gázkazán. A hibrid rendszer lehetőséget ad arra is, hogy a felhasználók a változó energiaáraknak megfelelően is dönthessenek a két lehetőség között, hogy akár áram, akár gáz tekintetében átlagfogyasztáson belül maradjanak, így igénybe véve a kedvezményes árakat.
Nincs szükség az egész rendszer átalakítására
Az Immergas-nál úgy látják, hogy a hőszivattyú utólagos, meglévő gázrendszerhez való beüzemeléséhez nem feltétlenül szükséges az egész fűtésrendszer átalakítása, felületfűtési rendszerként padló-, fal- vagy mennyezet-fűtés extra kialakítása, mert a 30-40 éves fűtési rendszereknél a fűtőtestek jellemzően annyira túl vannak méretezve, hogy nem szükséges a gázkazánt vagy a hőszivattyút magas hőmérsékletű előremenő fűtővízzel üzemeltetni a 20-22 fokos szobahőmérséklet biztosítására, elég lehet például a hőszivattyú által produkált maximum 60°C-os hőmérséklet is.
Fontos ugyanakkor, hogy adott esetben egy több milliós költségű rendszer akkor térülhet meg minél hamarabb, ha a hőigény kiszámolásában egy mérnök vagy energetikai szakember segítségét is kikérjük, aki képes kiszámolni, hogy a befektetés rentábilis lesz-e, és ha igen, mikor térül meg a befektetett összeg. Épületgépész tervező bevonásával az egyedi igényekhez legjobban megfelelő rendszer kialakítása is tervezhetővé válik. Előfordulhat például, hogy a hőszivattyút hőcserélővel kell leválasztani a fűtési rendszerről, vagy éppen fűtési puffertárolót kell alkalmazni. Ezért szükséges átgondoltan nekivágni az elképzelések megvalósításának.
A cikk megjelenését az Immergas Hungária Kft. támogatta.
Címlapkép forrása: Immergas