De tényleg, miért keres többet egy osztrák, mint egy magyar?
Valójában a fő kérdést elég könnyen el lehetne intézni, egy egyszerű osztás megadja a választ. Az országban megtermelt értéket osszuk el a lakosság számával! Ezt vessük össze más országok hasonló eredményeivel, és láthatjuk, hogy a jövedelmünkben semmi különleges nincs. (Azon kívül, hogy nyilván többet szeretnénk.) Kíméletlenebbül fogalmazva: azért kisebb a jövedelmünk, mert kevesebbet termelünk.
Jó, nem ennyire egyszerű Módszertanilag igényesebb olvasóink felé jelezzük, hogy természetesen még egy osztásban is vannak finomságok. Például nem a hazai terméket (GDP), hanem a nemzeti jövedelmet (GNI) érdemes alapul venni, hiszen valójában ezt lehet szétosztani. De valójában ezektől a finomításoktól alig változik a kép, úgyhogy a kifejtésüket mellőzzük. Aki a kérdésben jobban elmerülne, illetve szeretne biztos tudást az összeesküvéselméletek és kizsákmányolás-teóriák híveivel szemben a kocsmaasztalnál, azoknak Oblath Gábor írásait ajánljuk, aki a közelmúltban többször is vizsgálta a fejlettségünk és a bérszínvonalunk közötti összefüggést.
Felülről, makrogazdasági szemszögből tehát végtelenül logikus a magyar bérek története. A fejlettségi szintünkkel (gazdasági teljesítményünkkel) összhangban lévő keresetet kapunk. Másképp hosszú távon nem is történhet, hacsak nincs olyan szereplő a gazdaságban, aki a nemzeti jövedelmekből aránytalanul nagy részesedést kap. Ez a tőke lehetne, de a vállalati profitok alapján nem beszélhetünk ilyen kizsákmányolásról.Mi lehet akkor az oka, hogy a béreket alacsonynak érezzük? Az alábbiakban néhány gazdasági összefüggést mutatunk be, ami magyarázatot adhat erre.
Az adók. Nem az első számú ok, de jó, ha gyorsan tisztázzuk: hiába osztja fel maga között a tőketulajdonos és a munkaerő a megtermelt jövedelmet (profitra és bérre), ha aztán jön az állam, és különféle elvonások formájában sokat vesz el belőle. A béreket terhelő elvonások - különösen az alacsonyabb jövedelműek esetében - még mindig nagyok, az adóékünk az egyik legnagyobb az Európai Unióban. (A téma kapcsán sok érdekes mellékszálra bukkanhatunk, aminek a kifejtésére itt nincs hely. Például hogy a fent említett "osztozkodás" valójában egy bonyolult, sok interakcióval járó állandó mechanizmus. Szintén meghaladja ennek az írásnak a kereteit, hogy a magas adóék okairól értekezzünk, csak utalunk arra, hogy például az inaktívak magas aránya, vagy éppen a nem hatékony állami működés is hozzájárulhat, hogy az egy munkavállalóra jutó adóteher magas.)
A bérlemaradásnak azonban nem ez az elsődleges oka, ez csak tovább növeli azt. A lemaradás ugyani a teljes munkaerőköltségben is megmutatkozik, nem csak a nettó keretekben.
Nem (csak) a szorgalmon múlik. A legnagyobb ellentmondás, amit érezni szoktunk, hogy hiába mondják, alacsony a termelékenységünk, sokan úgy látják, ennél keményebben már nemigen lehet dolgozni. Ez sokszor valóban így van, ám az előállított érték nem csak, sőt, elsősorban nem a munkaórák számától függ. Sokkal inkább attól, hogy milyen technológia, tudás van az előállított termék mögött, milyen értéket képvisel a piacon. Vagyis ha egy országban többen dolgoznak magas hozzáadott értékű termékeket előállító ágazatokban, akkor az ebből származó magasabb nemzeti jövedelemből is több jut neki. Még akkor is, ha félállásban, láblógatva kapcsolgatja egy 300 millió forint értékű félautomata gépsor gombjait.
Még pont ugyanazért is több fizetést lehet kapni. Igazából ez az a pont, amit leginkább szeretnék kiemelni. A fenti érvekre gyakran érkezik a logikusnak hangzó replika: oké, értem én, hogy egy elektromérnök miért keres jobban, mint egy betanított munkás, de én pontosan ugyanazt csinálom, mint a nyugati kollégám. Fodrászok, vendéglátósok, orvosok, tanárok teljesen jogosan érezhetik azt, hogy a teljesítményük még az előző pontban tárgyalt szempontok alapján is megegyezik azokkal, akik az ő fizetésük sokszorosát keresik.
Bármilyen szomorú, erre is van racionális magyarázat. Azért keres egy bécsi fodrász sokkal többet, mert magasabb termelékenységű kuncsaftjai vannak. A fodrászok ott úgy tudnak "kiharcolni" magasabb bért, hogy a magasabb termelékenységű embereknek nyújtott szolgáltatása többet is megér. Egyszerűen azért tudnak 5-10-szeres árakkal dolgozni, mert egy fejlettebb gazdasági környezetben ugyanaz a munka többet ér. (Másképpen: ha nem tudna elkérni érte ennyit, akkor inkább elmenne más területre dolgozni.) Ugyanez elmondható egy étteremben dolgozóról is, de általában is kijelenthetjük, hogy azokon a területeken, ahol a termelékenység nem tud növekedni (tipikusan az élőmunka-igényes szolgáltató szektorokban) ott az országban képződő egyre magasabb jövedelemből áremeléseken keresztül kérnek részesedést a munkavállalók. (Ezért van az, hogy egy osztrák határszéli outletbe esetleg szívesen megyünk ruhát vásárolni, de eszünkbe sem jut betérni a belvárosi fodrászhoz, vagy egy jobb étterembe.)
Ugyanez a mechanizmus érvényes az állami alkalmazottakra is. Ott a magasabb nemzeti jövedelem a nagyobb adóbevétel formájában biztosít sokkal magasabb keresetet olyan szakmákban, ahol egyébként technológiai értelemben valóban hasonló hatékonyságú munka zajlik.
Sőt, ami még inkább hasonlít, az is különbözik. Lehet még kötni az ebet a karóhoz, és még inkább hasonló tevékenységek között kutatni a nagy jövedelemkülönbségeket. Találhatunk is ilyet, például a nagy high-tech igényű, exportorientált vállalatoknál sem ugyanakkorák a bérek az egyes országokban, pedig ott még az előállított termékek árai is hasonlók. Ennek oka, hogy a fent részletezett, az országra jellemző termelékenységi paraméterek megjelennek a munkapiacon, és a kereslet-kínálat logikájának megfelelően kialakítanak egy egyensúlyi bért. Ha valaki belép erre a piacra (mondjuk egy nagy autógyártó), amelyik egy mező közepére telepít egy az ország termelékenységéhez képest kiugóan fejlett kapacitást, akkor sokáig megengedheti magának, hogy ne kínáljon akkora bért, mint mondjuk Németországban. Ezt azért teheti meg, mert a munkaerőpiac sokkal rugalmatlanabb és szegmentáltabb, mint a tőke. A tőke néha egy százalékpontos hozamelőnyért is arrébb ugrik egy kontinenst, a munkaerő viszont akár jelentős bérkülönbség mellett is inkább helyben marad. Ha nem így lenne, akkor a gazdaság bizonyos területein sokkal intenzívebb bérkiegyenlítődés történne.
Mielőtt felhorgadva kizsákmányolást kiáltanánk, néhány dolgot ezzel kapcsolatban jegyezzünk meg. Az egyik, hogy az anyaországhoz képest alacsonyabb bér (magasabb profit) legalább részben ahhoz a működési kockázathoz kötődik, ami a bizonytalanabb intézményi környezethez, gyengébb infrastruktúrához stb. kötődik, így bizonyos értelemben a 2. pontban megfogalmazott termelékenységi szemponthoz is kapcsolódik. Másrészt amennyiben nem lenne olyan típusú működőtőke-áramlás, amelyiket a bérkülönbség mozgat, akkor a fejletlenebb térségben lassabb lenne a tőkeakkumuláció, a termelékenységnövekedés - és így végső soron a bérkülönbség csökkenés. Harmadrészt (az előbbiekből következően) sokkal inkább érdemes a működőtőkére úgy tekinteni, mint a gazdasági fejlődés bizonyos szakaszaiban igen hasznos eszközt. Ha a felzárkózás sikeres, akkor a humánerő minőségének növekedésén, a fizikai infrastruktúra és az intézményi keretek javulásán keresztül ezt az állapotot túl lehet haladni, és nem lesz szükség a munkaerő árával versenyezni. Ehelyett a globális termelési láncokba az egyre magasabb hozzáadott értékű termékekkel lehet becsatlakozni, megteremtve a magasabb bérszínvonal közgazdasági feltételeit.
A kulturális hatás. Végezetül a jövedelmünk feletti szomorkodás okaihoz egy nem gazdasági természetű megfontolást csatolok. Ha egy albán embertől megkérdeznénk, hogy a fenti kérdések alapján miként lát minket, bizonyára a következőket mondaná: nem érthető, hogy a magyarok miért keresnek olyan sokat, amikor az albánok is ugyanolyan keményen dolgoznak, mint mi. És akkor mi elővehetnénk a fenti érveket, és nekiállhatnánk megmagyarázni, hogy azért keresünk "ilyen sokat", mert a gazdaságunk jobb szerkezetű, a takarító és a fodrász magasabb termelékenységű embereknek szolgáltat, a nagyon alacsony bérekre utazó működőtőke már nincs az országban stb. stb. És egyáltalán, termelékenyebbek vagyunk. Csak hát a kultúránk, a történelmi hagyományaink és a földrajzi közelség miatt sokkal inkább tekintjük példának nyugati szomszédunkat, az Európai Unió harmadik leggazdagabb országát.
Átment Brüsszel nagy terve, eltolják az uniós források elosztását
Az Európai Parlament sem állt a Bizottság útjába.
Times of Israel: Magyarország a napokban kiléphet az ICC-ből
A kormány még nem reagált erre az információra.
Még lehet pályázni a 1,5 milliós ingyenpénzre, ezrek állnak sorba érte
Sietnie kell azoknak, akiket érdekel a lehetőség.
Lengyerországból üzen hadat Európa az orosz fegyverkezésnek
Az EU biztonsági konferenciáján arról beszéltek, hogy minden korlátot meg kell ugrani, ha meg akarjuk akadályozni az esetleges orosz támadást.
Ez még a vártnál is sokkal gyengébb - Nagyot esett a Tesla eladása
Itt vannak a legfrissebb számok.
Újabb amerikai vámok és kínai válaszcsapás - Egyre lejjebb ütik a tőzsdéket
Bizonytalan a hangulat.
Putyinnal találkozott a kínai külügyminiszter, evakuálás kezdődött Oroszországban – Háborús híreink szerdán
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
A kínai siker árnyoldalai
Kína olyan mennyiséget exportál, hogy kimondani is rossz. Érdemi belső fogyasztás híján marad a kivitel, amivel még lehet foltozgatni a GDP-adatokat, ám mindez a céges...
The post A kínai siker
Mennyit bukhatsz ingatlan bérbeadás esetén az adózáson?
HitelesAndrás - Keress, kövess, költözz! Mennyit bukhatsz ingatlan bérbeadás esetén az adózáson? Ha ingatlan bérbeadásra adod a fejed, érdemes tisztában lenni azzal, hogy milyen adózási leh
Az osztalék portfólióm - 2025. március
Megcsináltam azt az optimalizálást, amit a legutóbbi posztomban leírtam. A vásárlásokkal lehettem volna kicsit türelmesebb, de hosszú távon nem nincs különösebb jelentősége, és az aljakat
Uniós zöld szabályok: komoly kihívás előtt a MENA-régió földgázexportőrei
A szigorodó uniós szabályozások hamarosan komoly nehézségek elé állíthatják a MENA-régió földgázexportőreit.
Hatékony HR-folyamatok 2. rész: A teljesítménytől a megtartásig
A vállalati sikerhez vezető út továbbra is az embereken keresztül vezet. A hatékony HR-folyamatokat bemutató blogsorozatunk második részben tovább haladunk a humánerőforrás-kezelés fejlettebb
Felzárkózni Amerikához: komoly ára lesz, de szükséges
\"A háborúhoz három dolog kell: pénz, pénz, és pénz!\" Az év eleje óta az európai stratégiai függetlenedés és az Egyesült Államokhoz való katonai felzárkózás kérdései...
The post Felz
Vagyontervezés új környezetben - gyere el a debreceni szakmai reggelinkre!
Hogyan tervezz okosan a gyorsan változó pénzügyi és adózási környezetben? Gyere el április 15-én Debrecenbe a HOLD és az Andersen közös szakmai reggelijére. Az esemény...
The post Vagyonterv
Pár válság után már nem pánikolsz
\"Ez egy igazi HOLD-sztori: találtunk egy kicsi, gyenge céget egy apró szigeten, amire senki sem figyelt, és megláttuk benne az értéket.\" A hazai alapkezelői piac...
The post Pár válság után m

AACSB akkreditált a Pannon Egyetem Gazdaságtudományi Kara (x)
Az anyavállalat támogatásával újul meg a magyar Audax stratégiája (x)

- Nagy Márton: csökkenhet a lakossági állampapírok prémiuma, és jön a szigorúbb állampapírtartás
- Drámai jóslat érkezett a nyári időjárásról: nagyon fájdalmasan érintheti Magyarországot
- Megtudtuk: komolyan érdeklődik az Egyesült Államok a Paksi Atomerőmű és több SMR-szerződés iránt is
- Óraátállítás 2025: kezdődik a nyári időszámítás
- Már csak egyetlen hatalom áll Donald Trump útjában – Meg fogják állítani?
Tőzsde kezdőknek: Hogyan ne égesd el a pénzed egy hét alatt!
Előadásunkon bemutatjuk a Portfolio Online Tőzsde egyszerűen kezelhető felületét, a számlatípusokat és a gyors kereskedés lehetőségeit. Megismerheted tanácsadó szolgáltatásunkat is, amely segít az első lépések megtételében profi támogatással.
Warren Buffett helyett én: Kezdők útmutatója a befektetéshez
Fedezd fel a befektetés világát úgy, ahogy még sosem! Ez a webinárium egyszerűen és érthetően mutatja be az alapelveket, amelyekre még a legnagyobb befektetők, mint Warren Buffett is esküsznek.
Új tervei vannak a kormánynak – De mennyire reálisak a számok?
Ezt elemeztük a Checklist keddi adásában.
Az amerikaiak is beszállnak a paksi projektbe?
Jöhetnek a kis moduláris reaktorok?
Hullámvasútra kerülhet a tej ára Magyarországon, ha fokozódik a vírushelyzet
Nagy baj lehet, ha nem sikerül lokalizálni a száj- és körömfájás betegséget.
Ügyvédek
A legjobb ügyvédek egy helyen