Egy nemzetközi tudóscsoport új bizonyítékokat talált arra vonatkozóan, hogy az összetett élet a Földön akár 1,5 milliárd évvel korábban is megjelenhetett, mint azt eddig hittük. A kutatás Gabonban zajlott, ahol mélyen a kőzetekben olyan nyomokra bukkantak, amelyek az állati élet környezeti feltételeire utalnak 2,1 milliárd évvel ezelőtt - közölte a BBC.
Legkevesebb tízen meghaltak, köztük gyerekek az Egyesült Államok középső államaiban kialakult tornádókban vasárnapra virradóra. A legtöbb halálos áldozat - legkevesebb hét ember - Texasban, Dallas közelében vesztette életét és több tucatnyian megsérültek. A texasi áldozatok többsége egy autópálya-pihenőnél és-benzinkútnál vesztette életét, vagy sérült meg, amikor hiába keresett menedéket a tornádó elől.
India kifejlesztette az első kutatóhajóját az INS Sandhayakot – írja az EurasianTimes. A lépés egyértelműen a kínai terjeszkedés ellen szól, ám egyelőre Újdelhi jelentős lemaradásban van szomszédjától.
Két érdekes videó is jött pár órán belül az ukrajnai háborúból, melyen az látható, hogy kínai gyártmányú Desertcross homokfutókat likvidálnak az ukrán erők a háborús frontvonalon. Az eszközöket az orosz hadsereg tavaly novemberben kapta kézhez, eddig nem lehetett biztosan tudni, hogy a járművek a frontra kerültek.
Ezen a héten egy felhőkarcoló méretű aszteroida, a 2008 OS7 és több kisebb társa is biztonságos távolságból, 1,7 millió kilométerre halad el a Föld mellett - tudósított a The Guardian.
Miután a magyar modellváltó egyetemeket kizárták az uniós kutatási programból, saját programot indított a kormány. Kemenesi Gábor virológus szerint azonban nem lehet hazai forrásból pótolni azt a kárt, amit az uniós program leállítása okoz a magyar tudományos életben - írja az RTL Híradó oldala.
A világ legnagyobb jéghegye több mint 35 év után újra mozgásba lendült. Egyes tudósok úgy vélik, a jéghegy leszakadása az Antarktiszról természetes esemény volt, ám a klímaválság miatt egyre sűrűbben fog előfordulni hasonló folyamat – írja a CNBC.
Új orvosi technológiát fejlesztene ki az idei fizikai Nobel-díj magyar jutalmazottja, Krausz Ferenc: a Molekuláris Ujjlenyomat Kutató Központ projektje egyszerű vérvételen alapuló teszttel ki tudná mutatni a legsúlyosabb betegségeket, például a rákot vagy a diabéteszt.
Épp alvás közben ért a hír, hogy elnyertem az idei orvosi Nobel-díjat - árulta el a kitüntetést szervezőknek adott interjújában Karikó Katalin.
Két földönkívülinek nevezett megkövesedett testet mutattak be a minap a mexikói kongresszus rendkívüli ülésén. Az állítások szerint a leletek bizonyítják, hogy létezik élet a Földön kívül - írja az Euronews.
Egy új tanulmány szerint a gyors mozgás, akár napi három perc is, csökkentheti több mint 10 ráktípus kialakulásának kockázatát – számolt be róla a CNBC.
Az Ökológiai Kutatóközpont a lakosság segítségét kéri az inváziós csípőszúnyogok terjedésének megfigyeléséhez. A kutatók figyelmeztetnek: az inváziós csípőszúnyogok azért veszélyesek, mert számos olyan kórokozót terjeszthetnek, amelyet a magyarországi csípőszúnyog fajok nem.
A Merck koronavírus elleni tablettája a vírus új mutációit idézi elő egyes betegeknél egy tanulmány szerint, az írás a kórokozó genetikai kódjának szándékos megváltoztatásával kapcsolatos kockázatokat emeli ki.
Karikó Katalin szerint a hírvivő RNS-vakcinák rákos megbetegedések elleni hatékonyságának még azután is vannak korlátai, hogy egy sikeres kísérlet növelte a technológiával kapcsolatos várakozásokat – számol be a hírről a Bloomberg.
Ismét közzétették a legtöbbet idézett kutatók listáját, amelyre idén négy magyar, köztük a Semmelweis Egyetem két professzora került fel. Ferdinandy Péter, a Semmelweis Egyetem tudományos és innovációs rektorhelyettese és Győrffy Balázs, az egyetem Bioinformatikai Tanszékének vezetője olyan cikkek szerzői, melyek szakterületükön belül a legidézettebb top 1 százalékába tartoznak. A Web of Science multidiszciplináris nemzetközi tudományos adatbázis adatain nyugvó kutatói listán összesen hétezren szerepelnek a világ minden részéről - olvasható az egyetem közleményében.
A megszokottnál két héttel előbb állítja le a Nagy Hadronütköztetőt - a CERN 2018-ban átadott részecskegyorsítóját - és a gyorsítókomplexum berendezéseit a CERN. A berendezést rendszerint leállítják télre, és most az energiával való spórolás miatt hozták előre az üzemszünetet - írja a rakéta.hu.
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
Visszakapják az önkormányzatok a területeket.
Az ukrajnai háborúról, az EU-val ápolt viszonyról és a magyar gazdaságról is beszélt a kormányfő.
Gyorgyevics Benedekkel, a Városliget Zrt. vezérigazgatójával beszélgettünk.
Miért csökken a közvetlen külföldi tőkebefektetések volumene?
Meddig nőhet még?