A londoni székhelyű Revolut még augusztusban indította el a másodlagos részvényeladást, amelyet aztán kétszer is meghosszabbítottak. Kezdetben csak a jelenlegi alkalmazottak számára tették lehetővé részvényeik értékesítését, később azonban a korai befektetők és korábbi munkavállalók is csatlakozhattak.
Az értékesítés számos intézményi befektetőt vonzott, köztük az Abu Dhabi Mubadala állami befektetőt, amely először szerzett részesedést a cégben.
Nik Storonsky, a Revolut alapítója és vezérigazgatója az első körben 200-300 millió dollár közötti összeget realizált részvényei eladásából.
A korai kockázati tőkebefektetők az értékesítés második fordulójában mintegy 500 millió dollár értékben adtak el részvényeket.
Az ügyet ismerő források szerint az összes részvényeladás értéke mostanra már meghaladja az 1 milliárd dollárt.
A nagyszabású másodlagos részvényeladások egyre gyakoribbak a sikeres startupok körében. Ez lehetővé teszi a munkatársak és a korai befektetők számára, hogy papíron meglévő vagyonuk egy részét készpénzre váltsák.
A Revolut több mint három évig várt az Egyesült Királyságban a banki engedélyére. Az engedély idén nyári megszerzése megnyitotta az utat új befektetők előtt. A Goldman Sachs magánbankjának gazdag ügyfelei is azok között voltak, akik a részvényeladás idei második fordulójában csatlakoztak a részvénykönyvhöz.
A Revolut is részesedett a részvényeladásokból származó bevételből. A korábbi alkalmazottaknak 2 százalékos tranzakciós díjat kellett fizetniük az eladásért, ami magasabb, mint a 2021-es forrásbevonáskor kivetett 1,5 százalékos díj. Egy, az ügyet ismerő forrás szerint a díj célja az volt, hogy fedezze a részvényeladás lebonyolításának költségeit, és a Revolut nem ért el nyereséget a tranzakciókból.
Címlapkép forrása: Jakub Porzycki/NurPhoto via Getty Images