Elképesztően nagy hibát követtek el a katonai elemzők Oroszország fegyverarzenáljával kapcsolatban
Globál

Elképesztően nagy hibát követtek el a katonai elemzők Oroszország fegyverarzenáljával kapcsolatban

Portfolio
Az OSINT-elemzők egy jelentős része a háború kezdetétől figyelemmel követi a nyílt területen fekvő orosz katonai tárolóbázisok készletváltozásait, a háború 35. hónapjában azonban felfedezték: néhány ilyen raktárat egész idáig kihagytak az összeírásból. Ugyanakkor Moszkva se lehet boldog a tévedéssel kapcsolatban, hiszen a kihagyott bázisok nagy része időközben kiürült.

Az orosz-ukrán háború elhúzódása következtében rengeteg, nyilvános forrásokból dolgozó, az információkat a hírszerzés szakmai szempontjai alapján felkutató, gyűjtő, szelektáló, elemző-értékelő (OSINT) csoportosulás jött létre, amelyek az orosz haditechnikai eszközök körében elérhető tartalékokkal foglalkoznak.

Több elemzés készült már rakéta-sorozatvetőkkel, harckocsikkal,  páncélozott járművekkel kapcsolatban is.

Ugyanakkor mindegyikben közös, hogy néhány kisebb bázist nem vettek figyelembe az elemzések során, ezáltal némileg alábecsült készleteket állapítottak meg Moszkva fegyverarzenáljáról.

Hogyan rendszerez Oroszország?

Szeptember közepén a Tocsnyi csoport elemzést készített a használatban lévő orosz katonai tárolóbázisokról és a hozzájuk kapcsolódó logisztikai rendszerről. Oroszország a 2000-es évek végére – csak a tüzérség esetében – mintegy 100 egyedi arzenállal rendelkezett, ezeket a Szerdjukov-reformok a 2010-es évek elején rendszerezték és 8 logisztikai központba sorolták.

Ebből négy központ tartozik katonai körzetekhez (Nyugati, Déli, Központi, Keleti), négy pedig a különböző flottákhoz (Északi, Balti, Csendes-óceáni, Fekete-tengeri, ez utóbbi 2014-től). Az egyes logisztikai központokon belül minden raktárbázis vagy egyéb tárolóegység indexszámmal van ellátva.

Ezek alapján összesen 470 bázisról lehet beszélni, ennek egy részét azonban összevonták vagy leállították. Végeredményben 330-400 logisztikai alegység maradhatott, ezek azonban nagyon különböző funkciókat tölthetnek be (pl. van külön jelölve térképészeti raktár is).

Kimaradt bázisok: Kijevnek vagy Moszkvának rosszabb?

A logisztikai központok alá tartozó hosszú távú tároló létesítmények mellett Oroszország több "katonai felszerelést tároló és javító bázist" (MESRB) alakított ki, és habár ennek egy jelentős részét figyelembe vették az OSINT-elemzők korábban is, nagyjából egy tucatnyi ezek közül kimaradt.

A bázisokon megtalálható szinte minden fegyverrendszer, köztük

rakéta-sorozatvetők, vontatott és önjáró tüzérség, gyalogsági harcjárművek, páncélozott szállító harcjárművek és harckocsik is.

Az új értékek beszámítása az eredeti adatokba azonban jóval nehézkesebb: a kisebb, kimaradt bázisok legfrissebb műholdfelvételei a legtöbb esetben igencsak elavultak. A 7035. számú bázisról 2022 óta nem készül műholdfelvétel, de a többi esetében is főként 2023-as adatokra támaszkodhattak az elemzők.

Vagyis a most felvett számokhoz képest a valós adatok jóval alacsonyabbak lehetnek.

Ugyanakkor az új adatokból kiolvasható számokkal Oroszország egyáltalán nem lehet boldog: egyes bázisok teljesen kiürültek, így a plusz eszközök sok esetben nem Moszkva extra felszerelését jelentik.

Eddig figyelembe nem vett bázisok és azok utolsó ismert készlete

 

Háború előtti darabszám

Jelenlegi darabszám

Rakéta-sorozatvető

BM-21 Grad

91

12

BM-27 Uragan

28

0

BM-30 Smercs

26

0

Összesen

145

12

Tüzérség

Vontatott

531

324*

Önjáró

389

35

Összesen

920

359

APC,IFV és harckocsik

MT-LB

515

170

BTR

250

139**

BRDM-2

66

32

MT-LBus

139

38

Harckocsi

878

173***

BMP-variánsok

639

59

Összesen

2487

611

Forrás: OSINT-gyűjtés, Portfolio

   

A három, csillaggal megjelölt darabszám speciális eseteket jelöl ezek sorrendben:

  • Vontatott tüzérség esetében a 7014. bázis jelenlegi készlete 57 darab, de a műholdfelvétel 2022 szeptemberi, a 7049. bázis készlete 52 darab, a műholdfelvétel 2022 szeptemberi, a 943. bázis készlete 119 darab, műholdfelvétele 2023 szeptemberi. Vagyis a 324 darabból 228 üteg esetében a felvétel erősen elavult adatot tükröz.
  • A BTR-ek esetében a 904. bázison jegyzik a megmaradt felszerelések legnagyobb részét (104), de a felvételek itt is 2023 májusiak.
  • A harckocsik esetében szintúgy a 904. raktár készlete kérdéses. 117 darab található itt, de a felvétel 2023 májusi. Összevetve a 246. bázissal, ahol eredetileg tárolt 184 páncélosból semmi nem maradt (2024. febr. adat), a 904-es akár szintúgy ki is ürülhetett, legalábbis a májusban ott elhelyezett harceszközökből.

Mit lehet kiolvasni az új adatokból?

Több okból is nagyon nehéz új következtetéseket levonni az OSINT-gyűjtésbe frissen bekerült bázisok állapotáról. Limitálja egyfelől a lehetőségeket az, hogy a legtöbb bázisról készült, elérhető műholdfelvételek alapvetően 1, vagy akár 2 évvel korábbról származhatnak, ami erősen torzíthatja a számokat.

A bázisokon tárolt eszközökről nem készült állapotra és variánsra lebontott elemzés sem egyelőre, enélkül pedig a platformok harcértéke is eltérő lehet.

Különösen nagy problémát jelenthet a 904. bázis esete - amelyről a legfrissebb kép 2023. májusi - legfőképp azért, mert elhelyezkedéséből adódóan (közel van Ukrajnához), egyfajta „felvonulási területe” Oroszországnak. Elképzelhető az a változat is, hogy bár a májusi képen látható 200-nál is több páncélos már rég Ukrajnában van, ennek ellenére a bázison tárolt eszközök száma nem változott – ha Moszkva valóban egy elosztóközpontnak használja a területet.

Mindenesetre, az megállapítható, hogy az új bázisok felfedezésével párhuzamosan nem lett „több” fegyverrendszere Moszkvának.

Az eddig a számolásból kihagyott bázisokon kevés extra felszerelés maradhatott 2024-re.

Ugyanakkor a frontra vezényelt eszközök számában bekövetkezett emelkedés nem jelenti egyből azt, hogy Oroszországnak az ismertnél is nagyobb vesztesége lehet a különböző nehézfegyverzetekből. Inkább az olvasható ki belőle, hogy az orosz haderő még több, jelenleg bevethető, és valószínűleg Ukrajnában be is vetett fegyverrel rendelkezik, mint ahogyan azt korábban feltételezték.

A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images

RSM Blog

Minimálbér, garantált bérminimum 2025

Megjelent a Magyar Közlöny 127. számában és bejelentésre került, a 2025. évi minimálbér és garantált bérminimum összege. 2025-ben 9 százalékos minimálbér és 7 százalékos garantált bé

Via Credit

IT rendszer: 70% támogatás, maradhat?

A leggyakoribb kérdés, amit pályázatíróként kapni szoktunk, hogy lehet-e ingatlant venni pályázatból? A válasz természetesen nem. A második leggyakoribb kérdés, hogy IT rendszert lehet-e? A

Holdblog

Egy jó tanács jövőre a PMÁP-kamatokhoz

Sok barátom kérdezi, hogy mit csináljon majd jövőre a PMÁP-ja után fizetett kamattal vagy akár az összes állampapírjával. Erre azért nehéz válaszolni, mert nem tudjuk,... The post Egy jó ta

FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Kaotikus helyzet kezd kialakulni Romániában: fegyveres zsoldosok indultak meg, orosz beavatkozásról beszélnek – Mi történik?
Díjmentes előadás

Tőzsdei megbízások helyes használata

Kérdések és válaszok azzal kapcsolatban, hogy mire figyelj, ha kezdő befektető vagy!

Könyv

A Sikeres Kereskedő - Vételi és eladási pontok, stratégiák, tőzsdepszichológia

Egy tőzsdei könyv, ami nem aranyhalat akar rád sózni, hanem felruház a horgászás képességével, ami a befektetések világában a saját kereskedési módszer kialakítását jelenti.

Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Eladó új építésű lakások

Válogass több ezer új lakóparki lakás közül Budán, Pesten, az agglomerációban, vagy vidéken.

Agrárszektor Konferencia 2024
2024. december 4.
Mibe fektessünk 2025-ben?
2024. december 10.
Property Warm Up 2025
2025. február 20.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Ez is érdekelhet
gruzia georgia terkep