A CFI Hungary Zrt. a további fejlődés és a szinergia adta előnyök kölcsönös kiaknázásának érdekében idén szeptemberben csatlakozott a BDO Magyarországhoz. Az egyesülés révén az idén 15 éves vállalat nevet is változtatott, szeptembertől BDO Magyarország Pénzügyi Tanácsadó Zrt.-ként folytatja tevékenységét. A döntés révén mintegy 25 szakember és elsősorban cégértékesítéssel, illetve -összeolvadással (Mergers and acquisitions - M&A) kapcsolatos szaktudás érkezett a BDO hálózatába.
A BDO vezető globális könyvvizsgáló hálózat, amelynek fő tevékenysége ugyan a könyvvizsgálat, ám emellett van egy sor kiegészítő, kapcsolódó szolgáltatása is, mint az adótanácsadás, könyvelés, bérszámfejtés, informatikai és pénzügyi tanácsadás.
A most csatlakozott szakértői csapat pénzügyi tanácsadásban korábban is piacvezető volt Magyarországon, és mivel hosszú évek óta kapcsolatban volt a két cég, adódott a lehetőség, hogy közösen folytassuk tovább. Erre 2021-ben nyílt meg a lehetőség
– mondta el a Portfolio-nak Gerendy Zoltán, a BDO Magyarország ügyvezetője és vezető partnere. Hozzátette: „nekünk ez azért jó, mert az üzleti életben egyre inkább egy helyen szeretnének a megbízók minél több szolgáltatást elérni. Fontos előny az a nagyon erős belső szinergia is, amit ez az együttműködés a tudásmegosztás révén hoz. Annak ellenére, hogy külön szakmákról beszélünk, az egyes szolgáltatásaink természetesen összekapcsolódnak, hiszen mindegyiknek a közös alapja a számvitel. A csatlakozás révén így volumen és szaktudás egyszerre került a BDO Magyarországhoz, amellyel már komoly erőt tudunk felmutatni, ez pedig a piacon is egyedülálló, a Big Fourhoz képest is jelentős tömeget képvisel” – fogalmazott Gerendy.
Tapasztalat házon belül
Az ügyvezető szerint ráadásul nem csupán a létszám és az ügyfelek száma jelentős, hanem nagyon nagy súllyal esik latba a tapasztalattömeg is. „A csatlakozás révén speciális tudás, ismeret érkezett a BDO Magyarországhoz.
Ez azért is jelentős, mert a piacon rengeteg a komplex probléma, egyedi esetek vannak, nincs két egyforma tranzakció, két egyforma könyvvizsgálat vagy könyvelés. Csak korlátozottan lehet tipizálni a feladatokat, ez pedig felértékeli a tapasztalat jelentőségét.
A CFI Hungary, mint az egyik legjelentősebb hazai M&A és pénzügyi tanácsadó, ráadásul kifejezetten emberközpontú, nagy felkészültséget és egyben bizalmat igénylő munkát végzett az elmúlt években. A cégeladás bizalmi feladat, hiszen a tulajdonosok sokszor az életük munkáját értékesítik.”
A tapasztalat fontosságát hangsúlyozta Fekete Márk, a BDO Magyarország Pénzügyi Tanácsadási üzletág partnere, vezérigazgatója is. „Ha egy tanácsadónak nincs kellő tapasztalata, magabiztossága, megfelelő tárgyalási készsége, akkor nem tudja érdemben segíteni az ügyfeleit abban, hogy létrejöjjenek a tervezett akvizíciók.
Amikor a befektetők vagy tulajdonosok maguk próbálkoznak, a legjobb szándékuk ellenére is megakadhat a folyamat, nagyon sokszor nem sikerül, amit célként kitűztek.
Velünk együtt viszont meg tudják valósítani, az elmúlt évek sikerei megerősítették számukra is, hogy ténylegesen hozzáadott értéket jelentünk” – fogalmazott.
Nemzetközi lehetőségek
Mint elmondta, az volt a fő motivációjuk a BDO-hoz csatlakozás során, hogy egy nemzetközi hálózat segítségével az országhatárokon túl is fejlődhetnek.
Nagyon intenzív növekedési céljaink vannak, duplázódást várunk magunktól három éven belül mind létszámban, mind árbevételben
– jelentette ki Fekete Márk.
A nemzetközi beágyazottság fontos előny a további terjeszkedésben, hiszen a BDO minden szomszédos országban jelen van, illetve olyan kiemelt jelentőségű térségekben is, mint Németország, Anglia, Észak-Amerika vagy Ázsia.
Cégeladási szezon
A közös munkát leginkább a piac fejlődése indokolta.
Jelenleg a generációváltás és az ebből fakadó értékesítési igény miatt az M&A terület nagyon intenzív időszakát éli.
Szép számmal vannak nemzetközi figyelemre is számot tartó, vonzó magyar cégek, amelyek felkeltik a külföldi befektetők érdeklődését. Ezt az igényt a koronavírus okozta lezárások, utazási nehézségek egy időre korlátozták, hiszen cégvásárlás előtt az érdeklődők természetesen maguk is meg akarják nézni a kiszemelt vállalkozást. Most, hogy elhárultak ezek az akadályok, nagyon komoly érdeklődés van egyes iparágakban.
További tényező, hogy jelentős felhalmozódott tőke, rengeteg „olcsó pénz” van Magyarországon, amely keresi a helyét, és az állami programok ezt még fokozzák a kötvényprogrammal és egy aránylag kedvező finanszírozási helyzettel.
Emiatt nagy a kereslet befektetői oldalról, amelynek egy része már csak a környező országokban találja meg a megfelelő célpontjait.
Ezért is volt fontos számunkra a BDO-s hálózat, hogy ha valaki a Balkánon, Szlovákiában, vagy Ausztriában szeretne befektetni, a kollégák tudjanak segíteni ebben is” – tette hozzá Fekete Márk.
A jövőbeni tervek között a régiós központtá válás, a meghatározó szerep erősítése és a növekedés is szerepel. Az együttműködés révén a BDO Magyarország még több területen, teljesen integráltan tudja kiszolgálni ügyfeleit. „A vállalati pénzügyi tanácsadási szolgáltatásunk minden tekintetben felzárkózott könyvvizsgálati, adó, jogi, informatikai, valamint hotel és ingatlan üzletágaink mellé. Nyugat-Európából nézve, ha valaki befektetési célpontot keres, ez a régió egységes kezelést igényel. Ezt Magyarországról jó kiszolgálni. A most csatlakozott 30 fős, dedikált csapattal minden adott ahhoz, hogy a BDO Magyarország a régió M&A központjává váljon” – mondta el Gerendy Zoltán.
A cikk megjelenését a BDO Magyarország támogatta.
Fotó: Stiller Ákos