Itt van Kína mesterterve, amivel mindenkit beelőznének a 21. század nagy versenyében

Itt van Kína mesterterve, amivel mindenkit beelőznének a 21. század nagy versenyében

A kínai ambiciózus terveket vázolt fel saját, Tienkung űrállomásának jövőbeli továbbfejlesztésével kapcsolatban. Az ázsiai ország nemcsak bővíteni és korszerűsíteni kívánja a jelenleg három modulból álló Föld körüli pályán keringő létesítményt, de az új űrhajóikat is fejlesztik, valamint egy új űrteleszkópot is pályára állítanak. A tervek szerint a Tienkung a 2030-as években akár az egyetlen működő űrállomás is lehet a Föld körüli pályán, a Nemzetközi Űrállomás (ISS) nyugdíjazását követően - közölte a Space.com.

Új konfliktus a láthatáron: összefogást sürget az Egyesült Államok

Új konfliktus a láthatáron: összefogást sürget az Egyesült Államok

A NASA-nak idén jelentősen sikerült kiterjesztenie a demokratikusabb, államok együttműködésén alapuló jövőbeli űrkutatásért létrehozott egyezményét. A The Guardian cikke szerint a 2020-ban bejelentett "Artemis-egyezményeknek" nevezett megállapodást január óta 12 újabb ország írta alá, amivel mára 45-re emelkedett az aláírók száma. A globális űrverseny két jelentős hatalma Kína és Oroszország azonban továbbra sem kíván csatlakozni a világűr-feltérképezésének alapelveit tartalmazó egyezményhez.

Figyelmeztetnek a tudósok: olyan napkitörések jöhetnek, amikre rég volt példa

Figyelmeztetnek a tudósok: olyan napkitörések jöhetnek, amikre rég volt példa

A Napciklusok alakulását vizsgáló tudósok megállapították, hogy az átlagosan 11 évente bekövetkező napmaximum időszaka már javában tart, és a legintenzívebb napkitörések még előttünk lehetnek. A Nap aktivitási ciklusának csúcspontját jelentő maximum-állapot a vártnál korábban érkezett meg, és várhatóan még legalább egy évig folytatódik majd - közölte a LiveScience.

Új fronton verseng egymással a világ két vezető hatalma: a héten sok dolog eldőlhet

Új fronton verseng egymással a világ két vezető hatalma: a héten sok dolog eldőlhet

A világ űrügynökségei ezen a héten Milánóban találkoznak a Nemzetközi Asztronautikai Kongresszuson (IAC), amelyen többek között a legnagyobb globális űrhatalmai - Kína és az Egyesült Államok is - részt vesznek majd. Az idei kongresszus izgalmasnak ígérkezik, ugyanis jelenleg egyre inkább kibontakozó űrverseny folyik a Föld körüli keringési pályákért, valamint a Hold meghódításáért, amelyben a geopolitikai szereplők mellett a magánvállalatok, például az amerikai SpaceX is meghatározó szerepet játszik.

Kínai segítséggel mehetett neki a Wagner Moszkvának

Kínai segítséggel mehetett neki a Wagner Moszkvának

Az orosz Wagner zsoldosok kínai cégekkel kötöttek szerződéseket, hogy a hírszerzéshez elengedhetetlen műholdfelvételekhez jussanak. A legfrissebb információk szerint ezeket a képeket használhatták fel az oroszországi villámlázadás idején is - írja a KyivPost.

Elon Musk elmondta, mi mentheti meg a civilizációt

Elon Musk elmondta, mi mentheti meg a civilizációt

A világ egyik legrégebbi vitatársasága, az Oxford Union nemrég több szakértő részvételével tartott vitaestet az űrversenyről és a Mars kolonizációjáról. A SpaceX vezére, a világ leggazdagabb emberének számító Elon Musk a Twitteren kommentálta az eseményt. Musk elmondta, szerinte mi menti meg nemcsak az emberi civilizációt, hanem minden földi életformát.

Sikeresen végrehajtotta első űrutazását a világ leggazdagabb embere

Sikeresen végrehajtotta első űrutazását a világ leggazdagabb embere

Jeff Bezos csatlakozott azoknak a kiváltságos embereknek a szűk köréhez, akik eljutottak a világűrbe. A világ leggazdagabb embere kedden kora reggel rövid időre elhagyta a bolygót egy New Shepard rakéta fedélzetén, amelyet a Blue Origin, a Bezos által 2000-ben alapított űrvállalat tervezett és épített. A jármű korábban már 15 alkalommal repült, de még soha nem emberekkel a fedélzetén, ez volt a Blue Origin első utasszállító repülése, amelyet sok további követhet majd, a tervek szerint rendszeresen repülhetnek majd turisták a Blue Origin rakétáival. A mostani űrutazás azért volt különleges, mert Bezosék szerint ez volt az első alkalom, amikor egy magánfinanszírozású űrrepülőgép privát kilövési helyszínről magánszemélyeket indított az űrbe (itt azért van egy kis vita, néhány napja ugyanis Richard Branson hasonló, szuborbitális repülést hajtott végre cége, a Virgin Galactic űrrepülőgépének fedélzetén, Bezosék azonban úgy érvelnek, hogy Branson tulajdonképpen nem is ment az űrbe, mivel csak mintegy 55 mérföldes magasságba repült, ezzel nem lépte át a világűr határának tekintett Kármán-vonalat). Bezos cége szerint ez egy nagy lépés volt afelé, hogy emberek milliói éljenek és dolgozzanak az űrben. A New Shepard-utazásokat olyan ambiciózusabb projektek finanszírozására kívánják használni, melyek előkészíthetik az utat az emberek számára a Földön kívüli települések létrehozásához. A mai, sikeres utazásnak tőzsdei hatása is volt, alaposan megütötték ugyanis az űrversenyben szintén élen járó, Richard Branson vezette Virgin Galactic részvényeit.

Az űrverseny semmi ahhoz képest, ami most jön

Keményebb verseny jön az országok között, mint az űrverseny volt, most azért folyik a harc, hogy ki lesz az úttörő a mesterséges intelligenciában. A két nagy ellenfél Kína és az Egyesült Államok, de az EU és India is ugrásra készen figyeli az eseményeket a partvonalról.

Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Mérgező víz folyik a csapból? Itt a térkép, több százezer magyart érinthet
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.