A felpörgő űrverseny közepette megszokhattuk már, hogy egyre nagyobb figyelem övezi az űrkutatást. Az elmúlt napokban azonban egy különleges sztori tartotta lázban az embereket világszerte. Az eredetileg 8 napos küldetésre induló Boeing Starliner tesztlegénysége tegnap 9 hónap után tért vissza a Földre a Nemzetközi Űrállomásról. A Trump-adminisztráció érkezésével politikai élt is kapó eset az internetes keresésekben is megmutatta magát, amelyet a Google Trends adatai alapján vizsgáltunk meg.
Elon Musk, a SpaceX vezérigazgatója X-bejegyzésében fejtette ki a gondolatait a hamarosan üzemideje végére érő Nemzetközi Űrállomással (ISS) kapcsolatban, vette észre a Space News. Musk szerint nincs értelme az előzetes terveknek megfelelően 2030-ig várni állomás leállításáig; szerinte az ISS-nek már lejárt az ideje, ezért jobb lenne azt "minél előbb" letéríteni a pályájáról és megsemmisíteni.
Az Egyesült Államok űrkutatási programja jelentős változások előtt állhat Donald Trump esetleges újbóli elnöksége esetén. Szakértők szerint komoly esély van arra, hogy leállíthatják a NASA már így is hatalmas összegeket felemésztő, mélyűri küldetésekre tervezett Space Launch System (SLS) rakétájának fejlesztését. A lépés a The Conversation tudományos portálon megjelent elemzés szerint alapjaiban változtatná meg az amerikai űrprogramot, valamint a jelenleg kibontakozó, Kínával vívott modern űrversenybe is közbeszólhat.
Ugyan valószínűleg nagyon kevés szavazó döntését befolyásolta november 5-ei amerikai elnökválasztás alatt, az Egyesült Államok vezetője nem csak a világ legnagyobb hatalmú országának, hanem a legerősebb űrhatalomnak is a vezetője egyben. Az USA elnöke alapvetően befolyásolhatja majd a világűr meghódításának menetét a Föld legtöbb űrutazásban érdekelt államára nézve is. Ha az Egyesült Államok űrprogramja a tervezettek szerint halad, ő lehet az első elnök, akinek a regnálása alatt amerikai űrhajós lép majd a Mars felszínére, valamint neki kell menedzselnie Kína egyre jelentősebb térhódítását is a területen. Többek között ebben a két dologban is kapóra jöhet számára kiemelt támogatója, a SpaceX űripari vállalat tulajdonosa, Elon Musk, aki a pletykák szerint akár be is kerülhet Trump kormányába.
Hónapokig tartó felfüggesztés után 2025-ben újra űrsétárára kerülhet sor a Nemzetközi Űrállomáson (ISS), miután az űrruhák hibája miatt júniusban beszüntettek minden olyan tevékenységet, amelyhez az asztronutáknak el kell hagynia az állomást - írta meg a Gizmodo a Space.com riportja alapján.
Osztrák kutatók egy új módszert dolgoztak ki az űrutazás számára jelentős problémát okozó űrszemét kezelésében. A tudósok új módszerükkel egy lézersugár segítségével képesek lesznek a Föld körül keringő objektumok helyzetét centiméteres pontossággal meghatározni. Ez az áttörés jelentős javulást jelent a korábbi, nagyjából száz méteres pontossághoz képest - közölte az Interesting Engineering.
A kínai ambiciózus terveket vázolt fel saját, Tienkung űrállomásának jövőbeli továbbfejlesztésével kapcsolatban. Az ázsiai ország nemcsak bővíteni és korszerűsíteni kívánja a jelenleg három modulból álló Föld körüli pályán keringő létesítményt, de az új űrhajóikat is fejlesztik, valamint egy új űrteleszkópot is pályára állítanak. A tervek szerint a Tienkung a 2030-as években akár az egyetlen működő űrállomás is lehet a Föld körüli pályán, a Nemzetközi Űrállomás (ISS) nyugdíjazását követően - közölte a Space.com.
A NASA-nak idén jelentősen sikerült kiterjesztenie a demokratikusabb, államok együttműködésén alapuló jövőbeli űrkutatásért létrehozott egyezményét. A The Guardian cikke szerint a 2020-ban bejelentett "Artemis-egyezményeknek" nevezett megállapodást január óta 12 újabb ország írta alá, amivel mára 45-re emelkedett az aláírók száma. A globális űrverseny két jelentős hatalma Kína és Oroszország azonban továbbra sem kíván csatlakozni a világűr-feltérképezésének alapelveit tartalmazó egyezményhez.
Az Egyesült Államok Űrhadereje (Space Force) bejelentette, hogy a Boeing által fejlesztett titkos X-37B űrrepülőgép egy speciális fékezési manővert fog végrehajtani a Föld légkörébe való visszatéréskor, amellyel minimális üzemanyag felhasználásával lesz képes megváltoztatni a pályáját - jelentette a LiveScience.
A Napciklusok alakulását vizsgáló tudósok megállapították, hogy az átlagosan 11 évente bekövetkező napmaximum időszaka már javában tart, és a legintenzívebb napkitörések még előttünk lehetnek. A Nap aktivitási ciklusának csúcspontját jelentő maximum-állapot a vártnál korábban érkezett meg, és várhatóan még legalább egy évig folytatódik majd - közölte a LiveScience.
A világ űrügynökségei ezen a héten Milánóban találkoznak a Nemzetközi Asztronautikai Kongresszuson (IAC), amelyen többek között a legnagyobb globális űrhatalmai - Kína és az Egyesült Államok is - részt vesznek majd. Az idei kongresszus izgalmasnak ígérkezik, ugyanis jelenleg egyre inkább kibontakozó űrverseny folyik a Föld körüli keringési pályákért, valamint a Hold meghódításáért, amelyben a geopolitikai szereplők mellett a magánvállalatok, például az amerikai SpaceX is meghatározó szerepet játszik.
Legénység nélküli amerikai katonai űrrepülőgép indult többéves titkosított küldetésre a floridai Kennedy Űrközpontból helyi idő szerint csütörtök éjszaka.
Az orosz Wagner zsoldosok kínai cégekkel kötöttek szerződéseket, hogy a hírszerzéshez elengedhetetlen műholdfelvételekhez jussanak. A legfrissebb információk szerint ezeket a képeket használhatták fel az oroszországi villámlázadás idején is - írja a KyivPost.
Oroszország megtette az utolsó előkészületeket ahhoz, hogy elindítsa új holdrakétáját, amely leszállóegységet is küld az égitest déli pólusához – írja a Reuters.
A világ egyik legrégebbi vitatársasága, az Oxford Union nemrég több szakértő részvételével tartott vitaestet az űrversenyről és a Mars kolonizációjáról. A SpaceX vezére, a világ leggazdagabb emberének számító Elon Musk a Twitteren kommentálta az eseményt. Musk elmondta, szerinte mi menti meg nemcsak az emberi civilizációt, hanem minden földi életformát.
Az Európai Űrügynökség vezetője arra hívta fel a kontinens vezetőinek figyelmét, hogy nem szabad támogatni azt, hogy Elon Musk diktálja a feltételeket az űrben és dominálja az újonnan alakuló űrgazdaságot – számol be a hírről a Financial Times.
A régióban sokat nőtt a legkisebb bér az elmúlt években.
A kilátásrontás és ami abból következik.
Farkas András három konkrét kérdéskört vázolt fel.
A legfontosabb eseményekről folyamatosan beszámolunk.
Veszélyben az élelmiszerellátás és az inflációs célok.
Gyorsan változnak az események Amerikában.
A génmódosítás és a génszerkesztés fontos lehet az élelmezési válság és a klímaváltozás elleni küzdelemben, de sokan félnek tőle.
Folytatódik a vámháború.