A trópusi vizes élőhelyek metánkibocsátása minden eddiginél magasabb szintet ért el, ami komoly kihívást jelent a klímacélok elérése szempontjából. A kutatók szerint ez a jelenség, amelyet sem a nemzeti kibocsátási tervek, sem a tudományos modellek nem vettek kellően figyelembe, fokozhatja a nyomást a kormányokra, hogy drasztikusabb lépéseket tegyenek a fosszilis tüzelőanyagok és a mezőgazdaság területén.
Kína útnak indította hétfőn Licsien-1-Y5 nevű hordozórakétáját tizenöt műholddal a fedélzetén, köztük a Hszikuang-1-04 nevűvel, amely az ország első nagyfelbontású, metánkibocsátást figyelő műholdja - jelentette az állami média.
Egy átfogó nemzetközi kutatás szerint a világ fafajainak több mint 30 százalékát a kihalás veszélye fenyegeti. A Global Tree Assessment elnevezésű, évtizedes kutatás eredményeként elkészült felmérés riasztó képet fest bolygónk erdeinek állapotáról - írta meg az IFLScience.
A Föld népességének a legvagyonosabb 1%-a rendkívül nagy mértékben felelős az emberiség szén-dioxid kibocsátásáért ezzel pedig különösen megnehezíti a kibocsátások kordában tartását és a 1,5 Celsius-fokos globális felmelegedési cél megtartását - derül ki a brit Oxfam jelentéséből, amelyben a leggazdagabb emberek befektetéseiből, valamint ugyanezen réteg magánrepülőgépekből és jachtokból származó környezetkárosítását vetették össze a világátlag kibocsátásával.
A 2023-ban mért rekordmagas üvegházhatású gázszintek és a globális felmelegedés visszafogása érdekében tett vállalások messze elmaradnak a szükségestől – figyelmeztetett hétfőn az ENSZ.
A légköri üvegházhatású gázok koncentrációja 2023-ban minden eddiginél magasabb szintet ért el, ami komoly aggodalomra ad okot a szakemberek szeirnt. A Meteorológiai Világszervezet (WMO) legfrissebb jelentése szerint a szén-dioxid felhalmozódása az elmúlt két évtizedben példátlan ütemben, több mint 10 százalékkal nőtt - írta meg a The Guardian.
A Colorado-i Egyetem friss kutatása szerint a fosszilis tüzelőanyagok helyett Földön élő mikrobák lehetnek felelősek a légkör metánszintjének nagy részéért. A tudósok szerint a metánkibocsátás közelmúltbeli globális emelkedése elsősorban mikrobiális forrásokból származik, nem pedig a fosszilis tüzelőanyagok felhasználásából. A tanulmány rámutat, hogy bár ez az eredmény meglepő lehet, a fosszilis tüzelőanyagok csökkentése továbbra is kulcsfontosságú az éghajlatváltozás kezelésében - számolt be a SciTechDaily.
Az üvegházhatású gázok kibocsátásával kapcsolatban általában szinte kizárólag az hangzik el, hogy mekkora terhet jelentenek a bolygóra nézve, milyen közvetlen hatással vannak a földi hőmérsékletre. Arról azonban ritkán beszélünk, hogy a földi ökoszisztémák természetes adottságaikból fakadóan képesek lehetnek ezen gázok, különösen a legnagyobb környezeti terhet jelentő szén-dioxid semlegesítésére. Kutatások alapján ez az évezredek óta harmonikusan működő rendszer hatékonyan tartotta körforgásban a földi élőlények által kibocsátott szén-dioxidot. Viszont a friss tanulmányok arról árulkodnak, hogy az elmúlt évek kiugróan magas hőmérséklete veszélybe sodorta a Föld ezen természetes védekező mechanizmusait.
Egy új kutatás magyarázatot találhatott a szibériai Jamal-félszigeten a tíz éve felfedezett rejtélyes kráterek keletkezésének okára. A tudósok szerint a régió egyedi geológiai adottságai és az éghajlatváltozás hatásai együttesen vezettek a hatalmas, akár 50 méter mély lyukak kialakulásához - számolt be az IFLScience.
Az ausztrál bányamágnás Andrew Forrest, a Fortescue alapítója és ügyvezető elnöke radikálisabb lépéseket sürget a klímaválság kezelésére. A CNBC műsorában adott interjújában kifejtette, hogy a 2050-es nettó nulla kibocsátási cél helyett 2040-re kellene elérni ezt a célt - írta a Cnbc.
A washington-i Center for American Progress (CAP) intézet friss kutatása szerint a jelenlegi amerikai Kongresszus 23 százaléka klímatagadó nézeteket vall. Ez az 535 fős Képviselőházból 123 főt jelent. A jelenlegi tudományos konszenzussal szembemenő, a klímaváltozás tényét tagadó politikusok a jelentés szerint karrierjük során összesen 52 millió dollárt kaptak a fosszilis energiával foglalkozó vállalatoktól - írta meg az IFLScience.
A hőhullámokon, hőmérsékleti rekordokon való szörnyülködés helyett érdemesebb az óceánokon és az állandó jég birodalmában körülnézni. A globális tengerszint Földünk „hőmérőjének” tekinthető, emelkedése a bolygó felmelegedését mutatja. Teljesen felesleges tehát a klímaszkeptikusokkal a globális átlaghőmérséklet mérési pontosságáról vagy számítási módszereiről vitázni, Földünk felmelegedésének ténye elvitathatatlan. A globális felmelegedés kezelésével kapcsolatos „még van időnk” narratívával szemben valójában már beindultak hatalmas léptékű öngerjesztő természeti folyamatok.
Egy hétfőn közzétett kutatás arról számolt be, hogy Grönland jégtakarója alatt három kilométeres mélységben növény- és rovarmaradványokat találtak. Ez azt bizonyítja, hogy a Föld legnagyobb, jelenleg fagyos szigete valaha zöldellő táj lehetett - írta meg a ScienceAlert.
Az elmúlt években megszületett és a gyors növekedés útjára lépett egy új nemzetközi piac, amelyen a vállalatok a szén-dioxid légkörből való eltávolításáért fizetnek az egyre több, ilyen tevékenységet és szolgáltatást végző társaságoknak, ezzel előmozdítva fenntarthatósági céljaik teljesítését.
Az Alternatív Üzemanyagok Európai Megfigyelőközpontja (EAFO) által lebonyolított, tizenkét uniós tagállamra kiterjedő, nagyszabású felmérés ma közzétett eredményei szerint kedvező az akkumulátoros elektromos autók megítélése. Az árakkal kapcsolatos aggályok ellenére a nem elektromos autót használók 67%-a fontolgatja, hogy elektromos járműre vált.
Világszerte egyre nagyobb, a következő években pedig tovább erősödhet a cseppfolyósított földgáz (LNG) iránti kereslet, ha a korábban vártnál valamivel szerényebb mértékben is. A kínálati oldalon tapasztalható szűkösség miatt ugyanakkor a piac meglehetősen törékeny, és növekszik az Egyesült Államokból származó ellátással kapcsolatos kockázatoknak való kitettsége a Shell jelentése szerint.
Gyűlnek a szomorú pillanatok a kötvénypiacon is.
A megnövekedett díjaktól is félnek.
Hányan ingáznak hazánkban?
Ijesztően gyorsan melegszik a klíma.
Nem úgy sikerült a bankok extraprofitadó csökkentése, ahogyan azzal Nagy Mártonék számoltak.
Milyen politikus lesz a Tesla első embere?