Orbán Viktor a Kossuth Rádió "Jó reggelt, Magyarország!" című műsorában szólalt meg, a legfontosabb kijelentésekről ezen cikkünkben számoltunk be.
Nem kötelező érvényű szándéknyilatkozatot írt alá a 4iG és az észak macedón kormány alá Észak-Macedónia gazdaságának és infrastruktúrájának digitális átalakulásának felgyorsítása céljából – derült ki a 4iG közleményéből.
Letartóztattak egy – a gyanú szerint – több millió hamis 2 eurós érmét gyártó kormánytisztviselőt Észak-Macedóniában – jelentette be kedden az Európai Unió bűnüldöző szerve, az Europol.
Orbán Viktor miniszterelnök csütörtökön Washingtonban kétoldalú megbeszélést folytatott Hrisztijan Mickoszki észak-macedón kormányfővel - közölte az MTI-vel Havasi Bertalan, a miniszterelnök sajtófőnöke.
Néhány nappal azután, hogy helyi lapértesülés alapján kiderült: egy 450 millió euró körüli szélerőműfarm építésére, illetve egy gázinterkonnektor megépítésére összesen akár 1 milliárd eurós hitelt is nyújthat egy magyar állami tulajdonú bank Észak-Macedóniának, kedden az új észak-macedón miniszterelnök bejelentett egy óriási, 400-450 millió eurós költségvetésű szélerőműfarmot. Ezt egy luxemburgi székhelyű megújuló energiás befektetésekkel foglalkozó cég, az Alcazar Energy Partners valósítja meg, amely saját bejelentése szerint a 400 MW-os erőművel az ország, sőt az egész Nyugat-Balkán, messze legnagyobb szélenergiás projektjét valósítja meg, és ötszöröződni fog az ország szélerőmű kapacitása.
7,8 milliárd forintnyi osztalékot kap észak-macedón leányvállalatától a Magyar Telekom – derül ki a távközlési vállalat közleményéből.
Húsz nappal a parlamenti választásokat követően megalakult az északmacedón parlament kedden, a házelnök az albán nemzeti kisebbség képviselője, Afrim Gashi lett.
Az északmacedón jobboldal elnök- és parlamenti választási győzelme után ismét feléledt a több évtizedes névvita a volt jugoszláv tagköztársaság és Görögország között a Macedónia/Makedónia földrajzi név használatáról. Az újonnan megválasztott jobboldali államfő hivatali esküje során ismét a „Macedónia” nevet használta a 2019-től hivatalos „Észak-Macedónia” helyett. Eközben a kis balkáni ország másik nagyobb szomszédjával, Bulgáriával is vitákat folytat, és mivel Görögország és Bulgária jóváhagyása is szükséges Észak-Macedónia EU-csatlakozásához, ennek perspektívája még távolabb került.
Miután vasárnap úgy tette le az új észak-macedón elnök (címlapképünkön) a hivatali esküjét, hogy az ország nevéből kihagyta az első felét, tehát a régi országnevet használta, kemény figyelmeztetést kapott a görög miniszterelnöktől és a bolgár elnöktől is. Ez Észak-Macedónia uniós csatlakozási folyamata elakadásával is járhat.
A konzervatív Belső Macedón Forradalmi Szervezet – Macedón Nemzeti Egység Demokratikus Pártja (VMRO–DPMNE) nyerte meg az észak-macedóniai parlamenti választást az előzetes eredmények szerint, és az elnökválasztáson is a konzervatív jelölt, Gordana Sziljanovszka-Davkova kapta a legtöbb szavazatot.
Gordana Sziljanovszka-Davkova, a jobboldali ellenzék jelöltje szerezte meg a legtöbb szavazatot a szerdai északmacedón elnökválasztáson, ám második fordulóra is szükség lesz, amelyen a hivatalban lévő, baloldali Sztevo Pendarovszkival mérheti össze az erejét május 8-án.
Várhatóan évtizedekbe telik a nyugat-balkáni országok jövedelmi felzárkózása az Európai Unió átlagához - hangzott el az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) hétfői nyugat-balkáni befektetési rendezvényén.
Vízummentesen utazhatnak az Európai Unióba a koszovói állampolgárok hétfőtől. Az új szabály lehetővé teszi a koszovói útlevéllel rendelkezők számára, hogy bármely 180 napos időszakban 90 napos tartózkodásra vízum nélkül utazzanak az Európai Unióba.
Az Észak-Macedón állami energiavállalat, az Elektrani na Severna Makedonija egy bolgár partnercégen kötött szerződést amerikai és azeri földgázbeszerzésére szerdán. Mindez pedig azzal is járhat, hogy miután Bulgária egy különadót vetett ki a Török Áramlaton szállított földgázra, Magyarország elveszítheti észak-macedón szövetségesét ebben az ügyben. Így már csak a magyar és a szerb kormányok követelhetik, hogy a bolgár kormány vonja vissza a Gazpromot sújtó energetikai különadót.
A Reuters értesülései szerint az EBESZ szerdai, szkopjei ülésén megbeszélést folytatott egymással Szijjártó Péter magyar és Szergej Lavrov orosz külügyminiszter.
Egyszerre három ország is az uniós tagság közelébe kerülhet: az Európai Bizottság tervezete szerint megnyitnák az új tárgyalási fejezeteket Ukrajnával, Moldovával és Bosznia-Hercegovinával. Sok kimaradó nyugat-balkáni ország viszont ingerült lehet, amiért lemaradnak a folyamatban.
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
Továbbra is 410 felett ragadt az euró.
Hiányoznak a „szükséges személyi feltételek”.
Nagy összegeket csatornáznak be a tőzsdékre.
Még nincs késő, ha hiszel Trump ígéretének.
Ez is egy létező forgatókönyv.
Mire számíthatnak a bértárgyaláson?