Délután ötkor jön a Portfolio Checklist, lapunk napi podcastjének keddi adása. Múlt héten kevesebb szó esett róla, de a Magyar Nemzeti Bank kibővítette az NHP Zöld Otthon Program keretét 100 milliárd forinttal, és egyben szigorította annak feltételeit is. A Portfolio elemzőivel a mai adásban azt jártuk körbe, hogy milyen hatással van a szigorítás a 2,5 százalékos kamatú hitellel finanszírozható lakások körére, hogy mennyivel drágítja a változás egy családi ház megépítését, és hogy mit üzent a piacnak az MNB a keretbővítéssel.
Bejelentette az MNB, hogy 100 milliárd forinttal megemeli a Monetáris Tanács a Zöld Otthon Program eddigi 200 milliárd forintos keretösszegét. A bővülő keret mellett azonban szigorítanak egy feltételen is: a finanszírozható lakásokra vonatkozó primer éves energetikai követelmény 90 kWh-ról 80 kWh-ra csökken. Ennek alapján elsőre azt gondolhatnánk, hogy az energetikai követelmény mellett a besorolás is szigorodik, azonban az MNB hangsúlyozta, hogy egyéb tekintetben továbbra is elég a BB szint teljesítése, vagyis ebben nem történik szigorítás. Az alábbiakban megnéztük, hogy a legutóbbi Budapesti Lakáspiaci Riport kínálatában hány AA besorolású projekt szerepel, ami a fentiek alapján egész biztosan támogatható.
Mai ülésén 100 milliárd forinttal megemelte a Monetáris Tanács a Zöld Otthon Program eddigi 200 milliárd forintos keretösszegét. Ahogy várható volt, szigorítanak egy feltételen is: a finanszírozható lakásokra vonatkozó primer éves energetikai követelmény a maximális 90 kWh-ról 80 kWh-ra csökken. A magasabb minőségű zöld jelzáloglevelek térnyerése érdekében a Zöld Jelzáloglevél-vásárlási Program feltételeinek szigorításáról is döntöttek, de a részleteket a hazai jelzálogbankkal folytatott konzultáció alapján fogják kidolgozni.
Nagy kérdés volt a megnövekedett lakossági kereslet miatt, hogy mi lesz a sorsa a maximum 25 évre, legfeljebb fix 2,5%-os kamattal igénybe vehető zöld lakáshitelnek. Patai Mihály MNB-alelnök az MTI-nek nyilatkozva elárulta, hogy gondolkodnak a hitelprogram kiterjesztésében, ennek ügyét a monetáris tanács elé viszik.
Látványosan kettészakadt a magyar lakáshitelpiac az elmúlt hónapokban: miközben hitelfelvevők tízezrei kénytelenek még a legjobb piaci hitelek közül válogatva is kiegyezni az egyre inkább 6%-ot meghaladó kamatokkal, mintegy 6500 szerencsés hitelfelvevő legfeljebb 2,5%-os kamattal úszhatja meg a lakásvásárlást a Zöld Otthon Programnak köszönhetően. Nem csoda tehát, hogy óriási versenyfutás lett a 200 milliárdos jegybanki program lehívásából. A bankok most már ott tartanak, hogy egymás után kénytelenek felfüggeszteni a hitelkérelmek befogadását, pedig a február végi MNB-adatok alapján még csak 77 milliárdos szerződéskötésnél járt négy hete program. Mégis mi történt most?
Fennállása első öt hónapjában mintegy 77 milliárd forint összegben 2519 lakáshitel-szerződést kötöttek a háztartások a Magyar Nemzeti Bank NHP Zöld Otthon Programja keretében – közölte honlapján a jegybank.
Egy barátom zöldhitel-felvétel során tapasztalt vívódását látva született meg a cikkötlet, hogy jobban utánajárjak annak, hogy miért ilyen bonyolult új lakás vásárlására igényelni, a jelenlegi piaci hitelkamatnál jóval kedvezőbb 2-2,5%-kal elérhető zöld hitelterméket. A cikk célja alapvetően az volt, hogy összegezzem a bankoknál elérhető lehetőségeket és a különbségeket az új lakás vásárlására, vagy egy új ház építésére felvett zöld hitelnél. Már látom, hogy az összegzés útmutatásnak jóval kevésbé használható, viszont rámutat valami másra: az összegyűjtött információk, a bankokkal folytatott megannyi telefonbeszélgetés egyik legfőbb tanulsága az lett, hogy hatalmas nagy káosz lengi körbe a zöld hitelt, és valahogy a banki elvárások, a fejlesztői érdekek, az újlakás-piac fizikai adottságai és a vásárlók lehetőségei nem érnek össze. A sok nehézség ellenére, természetesen van, aki fel tudta venni a zöld hitelt épülő új lakás vásárlására, de az biztos, hogy minél később készül el az új ingatlan (itt főleg a sok lakásos társasházakra és nem egy családi házra kell gondolni), annál bonyolultabbnak tűnik a folyamat.
Az előzetes várakozásoknak megfelelő forgalmi élénküléssel és – némi meglepetésre – egyértelmű árnövekedéssel zárhatta a tavalyi évet a lakáspiac, amit a vártnál enyhébb járványhatás, az állami támogatások, a kamatemelések ellenére is még kedvező hitelkörnyezet és az év végével erősödő inflációs félelmek tápláltak. 2022-re a kilátások összességében optimizmusra adnak okot. A forgalom további növekedése valószínűsíthető, amit a támogatási rendszer egyes elemeinek várható kivezetése is alátámaszt, és az új építésű ingatlanok iránti keresletnövekedés miatt tovább emelkedhetnek a lakásárak is – állapították meg az OTP Csoport szakértői évindító sajtórendezvényükön.
A tavalyi év több szempontból is fordulópont volt a fővárosi újépítésű lakóingatlanok piacán. A 2020-as mélypont után 2021 hatalmas visszapattanást mutatott, hiszen az elmúlt másfél évtizedben csak kettő olyan év volt, amikor több új lakást adtak el, mint tavaly. A pozitív fejlemények kapcsán az OTP Ingatlanpont szakértői összeállításukban Budapest újlakás-piacának aktualitásait veszik górcső alá és kitekintenek az országos folyamatokra is.
Idén még nem emelt kamatot az MNB, de a bankok csúszásban vannak a jegybankhoz képest, vagyis a lakáshitelek kamata még nem követte le a jegybanki és a bankközi kamatok emelkedését. És akkor az inflációs mutatók legújabb elszállása alapján valószínűsíthető újabb emelésekről még nem is beszéltünk. Érdemes tehát előre hoznia a tervbe vett lakáshitel-felvételt annak, aki nem jogosult a fixen alacsony kamatozású CSOK-hitelre vagy a Zöld Otthon Programra. Hogy mely bankot válasszuk, abban ez a cikkünk segít, egyedi hitelkalkulációhoz pedig a Pénzcentrum kalkulátorát ajánljuk.
Fennállása első három hónapjában 753 lakáshitel-szerződést kötöttek az újépítésű lakásba költözők a Zöld Otthon Program keretében 22 milliárd forint összegben.
Arról már rengeteget lehetett olvasni, hogy a zöld hitel kiváló lehetőség az új lakást vásárló, építkező családok számára. Arról azonban jóval kevesebbet szó esett, hogy bizony ez a konstrukció a bankok számára is főnyeremény. Mi lehet az oka annak, hogy az alacsony kamat ellenére is megéri a pénzintézeteknek zöld hitel folyósítani? A Bankmonitor szakértői ennek jártak utána.
A Zöld Otthon Program indulását megelőző kivárás a múlté, és újra teljes sebességgel száguld az év eleje óta élénkülő újlakáspiac. Az országosan tapasztalható keresletnövekedéssel együtt emelkednek az árak, a szigorodó energetikai előírásoknak való megfelelés mellett a szemlátomást átalakuló vásárlói preferenciák is formálják ezt a piaci szegmenst. Az OTP Ingatlanpont szakértője az újépítésű ingatlanok piacának változásait, aktualitásait és kilátásait elemezte.
Október elején elindult a Magyar Nemzeti Bank „NHP Zöld Otthon Programjának" keretében a lakáshitelezés, vagyis a legalább BB energiahatékonysági besorolású és legfeljebb 90 kWh/m2 éves primer energiaigényű új építésű lakóingatlanok megvásárlására vagy építésére kedvezményes, fix 2,5 százalékos kamatozású hitel vehető igénybe. A program részleteivel korábban már több cikkben foglalkoztunk, ezúttal a Budapesti Lakáspiaci Riport adatbázisa és interaktív térképe segítségével azt mutatjuk meg, hogy az egyes budapesti kerületekben mekkora lakáskínálatból választhat az, aki élni szeretne a lehetőséggel, végül pedig megnézzük, hogy a fentiek alapján mekkora havi jövedelemre van szükség az ország különböző részein egy 60 négyzetméteres új lakás megvásárlásához.
Kevesen jelentkeztek eddig a törlesztési moratórium meghosszabbítására, de az október 31-ei határidőig ez még változhat. A PIN-kódos kártyás vásárlás 15 ezer forintos alsó korlátjának esetleges megemeléséről és a Zöld Otthon Program fogadtatásáról is nyilatkozott az MNB alelnöke.
A lakáshitelezés 10-20%-át adhatja a Zöld Otthon Program a következő időszakban, növekedési többletet viszont inkább csak közép- és hosszútávon generálhat a hitelpiac számára – vélik a Portfolio által megkérdezett banki szakértők. Miközben a kezdeti érdeklődés jelentős, van, aki szerint a megfelelő energiahatékonysággal rendelkező lakások kínálata szűk keresztmetszet lehet, mások a hitelközvetítő jutalékok közelmúltbeli, MNB-s vezetői körlevélben megjelent korlátozásában látnak jelentős visszafogó erőt a zöld lakáshitelek piacán.
Risk on üzemmódba kapcsoltak a befektetők.
Cikkünk folyamatosan frissül a háború eseményeivel.
A hitelezőkkel. Különben indul a kellemetlen szakasz.
Mégis ki kell vonni őket a forgalomból.
A Checklistben Hortobágyi T. Cirill főapátot, a Pannonhalmi Főapátság vezetőjét kérdeztük.
Estek a piacok a beszéd hatására.
Nagymamáink receptjével ér el nemzetközi sikereket a magyar márka.