A vártnál is gyengébb teljesítménnyel zárta a 2024-es évet az ipar: decemberben az ipari termelés 2,4%-kal csökkent az előző hónaphoz képest, az elemzők 0,7%-os zsugorodásra számítottak. A friss adat ront az amúgy sem szép összképen, hiszen a novemberi 1,3%-os növekedést tette zárójelbe. Éves szinten az ipari termelés több mint 3%-kal esett vissza.
Az Egyesült Államok kormánya fontolgatja az Egészségügyi Világszervezet (WHO) átfogó reformjának tervét, amely magában foglalná egy amerikai vezető kinevezését is - ennek köszönhetően az USA a globális egészségügyi ügynökség tagja maradna, írja a Reuters.
Kína támogatásáról biztosította az Egészségügyi Világszervezetet, miután Donald Trump elnök aláírta az Egyesült Államokat arra utasító rendeletet, hogy lépjen ki a szervezetből - tudósít az AFP.
A Texasi Biomedikai Kutatóintézet (Texas Biomed) szakemberei egy texasi személy szervezetében a madárinfluenza (H5N1) egyik vírustörzsének kilenc olyan mutációját fedezték fel, amelyek növelik a vírus terjedési hatékonyságát, és a komolyabb megbetegedés kialakulásának kockázatát. Bár szerencsére a jelenlegi vírusellenes kezelések még hatásosak a betegség ellen, a tudósok további mutációk veszélyeire figyelmeztetnek, amelyekkel a vírus még veszélyesebbé válhat az emberre - számolt be a SciTechDaily.
Az Egyesült Államok Képviselőházának republikánus vezetésű albizottsága átfogó jelentést készített a koronavírus-járványról, annak eredetéről és a járványkezelési intézkedésekről. A 520 oldalas dokumentum számos vitatott kérdést vizsgál, többek között a vírus eredetét, a járványügyi intézkedések hatékonyságát és az oltási kampány sikerességét - tudósított a France 24.
Az Egyesült Államokban végzett új tanulmány szerint biztonságos lehet az influenza és a Covid-19 elleni védőoltások egyidejű beadása. A kutatás eredményei fontos információkkal szolgálhatnak a járványügyi szakemberek és az egészségügyi hatóságok számára a jövőbeli oltási stratégiák kialakításában - közölte az IFLScience.
A Fehér Ház sajtószóvivője, Karine Jean-Pierre csütörtökön azt állította, Kamala Harris alelnök választási veresége részben a világjárvány okozta "globális hátráltató tényezőknek" köszönhető, amelyek nemcsak az Egyesült Államokban nehezítették a hivatalban lévő vezetők helyzetét - írja a Hill.
A gombás megbetegedések Covid-járvány óta tapasztalható elterjedése aggodalommal tölti el a szakértőket. A Bloomberg elemzésében új adatokra támaszkodva bemutatta, hogy az ilyen jellegű betegségek földrajzilag egyre nagyobb területen ütik fel a fejüket. A kutatások arra is rámutattak, hogy egyes gombafajták terjedését fokozhatja a globális felmelegedésnek köszönhető egyre magasabb hőmérséklet.
Egy új kutatás szerint a koronavírus-fertőzés okozta agytörzs károsodás állhat a hosszú covidos tünetek hátterében, ami világszerte több tízmillió embert érint. A súlyos Covid-fertőzés az agy irányítóközpontjában okozhat gyulladást, ami magyarázatot adhat olyan, hosszú távú tünetekre, mint a légszomj, fáradtság és szorongás. - számolt be a The Guardian.
Az emberek élettartama jelentős mértékben nőtt az elmúlt évszázadban, különösen a fejlett országokban, ahol az egészségügyi fejlődés, a jobb táplálkozás és a korszerű orvosi ellátás sokkal hosszabb életet tett lehetővé. Ennek köszönhetően sokan elkezdtek azon spekulálni, hogy az emberiség végül elérheti az örök életet, vagy legalábbis a szinte végtelen hosszú élettartamot. Ugyanakkor az IFLScience cikkében arra figyelmeztet, hogy a legújabb kutatások szerint a várható élettartam növekedésének üteme már lassul, ami aggodalomra adhat okot azoknak, akik az örök élet elméletében hisznek.
Az Európai Központi Bank (EKB) hétfőn közzétett tanulmánya szerint az euróövezet exportőrei még évekig küzdhetnek a versenyképesség megőrzéséért. A fő okok között a magas energiaköltségek és a munkatermelékenység gyenge növekedése szerepel.
India hamarosan elvégzi a régóta halogatott népszámlálást, amely eredetileg 2021-ben lett volna esedékes – írta a Reuters. Amit Shah belügyminiszter kedden jelentette be, hogy az ország készen áll a felmérés megkezdésére. India pár éve a világ legnépesebb országgá vált.
Az eddigi kutatások már rámutattak, hogy a koronavírus-járvány és a lezárások jelentős hatással voltak a tinédzserek mentális egészségére és szociális életére. Egy új tanulmány szerint a nagyfokú stresszhatás miatt egyes serdülők agya a szokásosnál gyorsabban öregedett a világjárvány alatt. A Proceedings of the National Academy of Sciences folyóiratban megjelent kutatás kimutatta, hogy a lányok agya átlagosan 4,2 évvel, a fiúké pedig 1,4 évvel öregedett gyorsabban - számolt be a CNN.
A koronavírus tünetei közül az eddigi legismertebbek közé az tartozott, hogy elveszíti a szaglását és az ízlelését. A The Washington Post beszámolt a Lancet eClinicalMedicine folyóiratban megjelent tanulmányról, amely szerint a hallásvesztés veszélye is jelentősen megnövekszik a fertőzés miatt.
Egyre többen aggódnak a majomhimlő (mpox) terjedése miatt, azonban kutatók úgy vélik, hogy nem lehet olyan súlyos globális hatása, mint amekkora a Covid-19-nek volt.
A Covid-járvány rávilágított, az emberiség jelenlegi berendezkedéséből fakadóan sokkal kitettebb lehet a gyorsan fertőző betegségekkel szemben, mint ahogy azt eddig gondoltuk. Ezek a veszélyek azonban nem csak a vírusokból fakadhatnak. Az egyszerű, már régóta ismert betegségek kezelésére alkalmazott antibiotikumok használatával a baktériumok egyre nagyobb rezisztenciát képesek kiépíteni ellenük, amely hamarosan a közegészségügy egyik legnagyobb problémáját fogja jelenteni. Cikkünkben összeszedtük, hogy mit kell tudni az antimikrobiális rezisztenciáról, és mik a legújabb fejlesztési irányok, amelyekkel az orvostudomány igyekszik szembeszállni a folyamattal.
Mozgalmas hétkezdet után újabb eseménydús napot láthatunk.
Teljesítik a hosszútávú terveket.
Cikkünk folyamatosan frissül a háború eseményeivel.
Itt van az új állásfoglalás.
Mekkora a bizalmi válság?
Gyorsan változnak az események Amerikában.
A génmódosítás és a génszerkesztés fontos lehet az élelmezési válság és a klímaváltozás elleni küzdelemben, de sokan félnek tőle.