Egy új kutatás szerint a koronavírus-fertőzés okozta agytörzs károsodás állhat a hosszú covidos tünetek hátterében, ami világszerte több tízmillió embert érint. A súlyos Covid-fertőzés az agy irányítóközpontjában okozhat gyulladást, ami magyarázatot adhat olyan, hosszú távú tünetekre, mint a légszomj, fáradtság és szorongás. - számolt be a The Guardian.
Az emberek élettartama jelentős mértékben nőtt az elmúlt évszázadban, különösen a fejlett országokban, ahol az egészségügyi fejlődés, a jobb táplálkozás és a korszerű orvosi ellátás sokkal hosszabb életet tett lehetővé. Ennek köszönhetően sokan elkezdtek azon spekulálni, hogy az emberiség végül elérheti az örök életet, vagy legalábbis a szinte végtelen hosszú élettartamot. Ugyanakkor az IFLScience cikkében arra figyelmeztet, hogy a legújabb kutatások szerint a várható élettartam növekedésének üteme már lassul, ami aggodalomra adhat okot azoknak, akik az örök élet elméletében hisznek.
Az Európai Központi Bank (EKB) hétfőn közzétett tanulmánya szerint az euróövezet exportőrei még évekig küzdhetnek a versenyképesség megőrzéséért. A fő okok között a magas energiaköltségek és a munkatermelékenység gyenge növekedése szerepel.
India hamarosan elvégzi a régóta halogatott népszámlálást, amely eredetileg 2021-ben lett volna esedékes – írta a Reuters. Amit Shah belügyminiszter kedden jelentette be, hogy az ország készen áll a felmérés megkezdésére. India pár éve a világ legnépesebb országgá vált.
Az eddigi kutatások már rámutattak, hogy a koronavírus-járvány és a lezárások jelentős hatással voltak a tinédzserek mentális egészségére és szociális életére. Egy új tanulmány szerint a nagyfokú stresszhatás miatt egyes serdülők agya a szokásosnál gyorsabban öregedett a világjárvány alatt. A Proceedings of the National Academy of Sciences folyóiratban megjelent kutatás kimutatta, hogy a lányok agya átlagosan 4,2 évvel, a fiúké pedig 1,4 évvel öregedett gyorsabban - számolt be a CNN.
A koronavírus tünetei közül az eddigi legismertebbek közé az tartozott, hogy elveszíti a szaglását és az ízlelését. A The Washington Post beszámolt a Lancet eClinicalMedicine folyóiratban megjelent tanulmányról, amely szerint a hallásvesztés veszélye is jelentősen megnövekszik a fertőzés miatt.
Egyre többen aggódnak a majomhimlő (mpox) terjedése miatt, azonban kutatók úgy vélik, hogy nem lehet olyan súlyos globális hatása, mint amekkora a Covid-19-nek volt.
A Covid-járvány rávilágított, az emberiség jelenlegi berendezkedéséből fakadóan sokkal kitettebb lehet a gyorsan fertőző betegségekkel szemben, mint ahogy azt eddig gondoltuk. Ezek a veszélyek azonban nem csak a vírusokból fakadhatnak. Az egyszerű, már régóta ismert betegségek kezelésére alkalmazott antibiotikumok használatával a baktériumok egyre nagyobb rezisztenciát képesek kiépíteni ellenük, amely hamarosan a közegészségügy egyik legnagyobb problémáját fogja jelenteni. Cikkünkben összeszedtük, hogy mit kell tudni az antimikrobiális rezisztenciáról, és mik a legújabb fejlesztési irányok, amelyekkel az orvostudomány igyekszik szembeszállni a folyamattal.
Az Egyesült Államok Betegségellenőrzési és Megelőzési Központjának (CDC) előzetes adatai szerint a Covid-19 sokkal kevesebb amerikai haláláért volt felelős 2023-ban, mint 2022-ben. A koronavírusban elhunytak száma közel 69 százalékkal csökkent tavaly, amelynek köszönhetően a vezető halálozási okok között a koronavírus a 10. helyre csúszott vissza, míg egy évvel korábban még a negyedik helyen szerepelt - írta meg a The Hill.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) legfrissebb jelentésében több mint 30 olyan kórokozót azonosítottak, amelyek potenciálisan egy következő világjárványt okozhatnak. A listán szereplő vírusok és baktériumok közé tartozik az influenza A vírus, a dengue vírus és a majomhimlő vírus is - írta meg a Scientific American.
A brit Költségvetési Felelősségi Hivatal (OBR) bejelentette, hogy felülvizsgálja az előző kormány által márciusban bemutatott költségvetést. Az új pénzügyminiszter, Rachel Reeves szerint ugyanis az előző tervezet 22 milliárd fontos (28,27 milliárd dollár) túlköltekezéshez vezetett volna.
A coloradói közegészségügyi és környezetvédelmi minisztérium csütörtökön bejelentette, hogy három újabb emberi madárinfluenza-megbetegedést regisztráltak baromfifarmokon dolgozók körében. Ezzel az Egyesült Államokban idén már 13-ra emelkedett a megerősített emberi megbetegedések száma.
India gazdasága az elmúlt években gyors ütemben bővült, de a növekedés fenntartása érdekében új hajtóerőkre van szükség - figyelmeztetett Jahangir Aziz, a JPMorgan vezető feltörekvő piaci közgazdásza – írta a Cnbc.
Tedros Adhanom Ghebreyesus, a WHO főigazgatója elmondta, hogy világszerte még mindig több mint 1700 ember hal meg hetente a koronavírus miatt - a szakember figyelmeztetett, hogy az oltási lefedettség vészesen csökken a 60 év felettiek és az egészségügyi dolgozók körében, pedig ők a fertőzés okozta halálozás két legveszélyeztetettebb csoportjai.
Az amerikai kormány újabb jelentős támogatást nyújt a Modernának, hogy felgyorsítsa az influenzajárvány elleni mRNS-vakcina fejlesztését. A közel 200 millió dolláros összeg célja, hogy segítsen megelőzni egy esetleges egészségügyi válságot, amelyet a madárinfluenza veszélyes változata okozhat - jelentette a Bloomberg.
Finnország azt tervezi, hogy már a jövő héten felajánlja a madárinfluenza elleni megelőző védőoltást néhány olyan munkavállalónak, aki érintkezik állatokkal - közölték az egészségügyi hatóságok a Reuters cikke szerint.
Cikkünk folyamatosan frissül.
A meghódított terület 40%-át már visszaszerezték az oroszok.
A külügyminiszter szerint minden opciót meg kell vizsgálni.
Ezután nehéz lesz végrehajtani az ICC parancsát.
Erős vélemény jött a volt ukrán főparancsnoktól.
A gyermekbetegségeket kinőve is volt mit variálni a legendás szérián.
Megérkeztek a 2025-ös extraprofitadó részletei.
Megérkezett a Préda, a Portfolio kiberbűnügyi podcastjének második epizódja.
Az eszkaláció lépéskényszerbe hozta a honvédelmi minisztériumot.