Kína 500 milliárd jüan (69 milliárd dollár) értékű speciális szuverén kötvényt bocsát ki, hogy tőkét biztosítson nagy állami bankjai számára, ezzel erősítve a bankrendszert és támogatva a gazdasági fellendülést – írja a Bloomberg.
Az ING 350 millió euró (kb. 140 milliárd forint) értékben 17,6%-os részesedést vásárol a holland Van Lanschot Kempen privátbankban, így összesített tulajdonhányada 20,3%-ra nő – írja a Bloomberg. A tranzakció által az ING lesz a bank legnagyobb részvényese, megelőzve a Van Lanschot család 9%-os részesedését. A hír hatására a Van Lanschot Kempen részvényei 8,3%-os emelkedést produkáltak.
Az elemzők által várttól egy hajszállal elmaradó, 609 millió eurós negyedéves és 3,125 milliárd eurós éves nyereséggel zárta 2024-et az Erste Group. A magyar operáció nyeresége megelőzte a szlovákét, ezzel a negyedik helyre jött fel. Negyedévről negyedévre magasabb fokozatra kapcsol a hitelezés, így az év egészében már 4,9%-kal bővült az osztrák bankcsoport hitelállománya, idén is nagyjából ez a cél. 2025-ben is 15%-os tőkearányos megtérülést vár a menedzsment, mint tavaly (végül 16,4%-os ROTE jött össze), stagnáló működési eredmény mellett. A 2024-es korrigált nyereség 41%-át osztalékfizetésre, 24%-át részvény-visszavásárlásra „költhetik”.
Kína a következő hónapokban megkezdi nagybankjainak feltőkésítését a gazdaságélénkítő csomag részeként – írja forrásaira hivatkozva a Bloomberg.
A Federal Reserve szerdán bejelentette, hogy az idei éves stressztesztek részeként a nagy bankokat fokozott kereskedelmi- és lakossági ingatlanpiaci stresszhelyzetekre is teszteli – írja a Reuters.
Svájc legnagyobb bankja, a UBS a negyedik negyedévben az elemzői várakozásokat messze felülmúló nyereséget ért el, és közölte, hogy az első félévben 1 milliárd, a második félévben akár 2 milliárd dollár értékben vásárolna vissza saját részvényeket, ha a szigorodó svájci tőkeszabályok engedik – írja a Reuters. A kiváló gyorsjelentés ellenére a UBS részvényárfolyama 2,3%-os csökkenést mutat.
Kilenc év után először veszteséget jelentett a negyedik negyedévre a Raiffeisen Bank International. A 926 millió eurós negyedéves mínusszal együtt 1,157 milliárd euró lett a bankcsoport tavalyi konszolidált eredménye, miután az orosz leánybanknál zajló peres ügy, a lengyel devizahiteles perek és a fehérorosz leánybank eladása egyszerre sújtotta az eredményszámokat. A bevételek szerényen emelkedtek, és a tavalyi 9,4% után ismét mintegy 10% idén a menedzsment célkitűzése a tőkearányos megtérülésre vonatkozóan. A bank részvénypiaci megítélése hétfőn nagyot zuhant, miután a Bloomberg az orosz hadseregnek szállítói orosz ügyfeleiről számolt be.
A Bank of England pénteken közölte, hogy egy évvel, 2027 januárjára halasztja a bankok tőkéjére vonatkozó, a jelenleginél szigorúbb bázeli szabályok bevezetését, hogy tisztán lássa, mit fog tenni e téren az Egyesült Államok Donald Trump elnöksége alatt. Válaszul az Európai Bizottság közölte: mérlegeli lehetőségeit, ugyanakkor „mindenkinek érdekében áll" a reformok teljes körű és időben történő végrehajtása.
A bankok nagy része nem tudta lefelezni tavaly az extraprofitadóját, miután júliusban a kormány „védelmi hozzájárulás” címszó alatt szigorított a felezés feltételein, saját korábbi hibáját korrigálva ezzel. Teljes állampapír-állományukat névértéken kellett volna növelniük az adó lefelezéséhez a bankoknak, de ahogy júliusi cikkünkben már jeleztük, egy részük nem ugrott rá a későn jött lehetőségre, inkább elkezdett már a 2025-ös extraprofitadó lefelezésére gyúrni. Ennek eredményeként ahelyett, hogy a kormány által eredetileg várt 1300 milliárd forinttal nőtt volna, névértéken 70 milliárddal még csökkent is a bankok állampapír-állománya a jogszabályi bázisidőszakhoz képest, cserébe magasabb lett az adóbevétel. Novemberben érkezett aztán a kormány kegyelemdöfése, amellyel éppen a „trükköző” bankok jártak a legrosszabbul a jövőre nézve - bemutatjuk, miért.
Az MNB csoportszintű átfogó vizsgálata nyomán összesen 63 millió forint bírságot szabott ki a MagNet Bankra és a MagNet Faktorra, egyebek közt a vállalatirányítás, hitelkockázat, követelésminősítés és értékvesztésképzés, tőkemegfelelés és IT biztonság kapcsán feltárt hiányosságok miatt. A feltárt problémák nem veszélyeztetik a bankcsoport megbízható működését, de mielőbbi kijavításuk szükséges - közölte a felügyelet.
Az amerikai nagybankok jogi lépéseket fontolgatnak az Egyesült Államok jegybankjával szemben az évente kötelezően elvégzendő stressztesztek miatt.
2025-től módosul a bankok tőkehelyzetére vonatkozó szabályozási környezet. A Bázeli Bankfelügyeleti Bizottság 2017 végén elfogadta a Bázel III véglegesítését, melynek európai uniós implementációja a tőkekövetelmény rendelet (CRR), valamint a tőkekövetelmény irányelv (CRD) módosításával valósul meg. Az MNB 2024 szeptemberében kérdőíves felmérést indított, hogy áttekintse a magyarországi hitelintézetek CRR3-as felkészülését és a tőkemegfelelési helyzetükre gyakorolt előzetesen várható hatásokat. Az MNB emellett rendkívüli adatszolgáltatást is bekért az átállás hatásainak számszerűsítéséhez, amelyet a 2024 végi adatok alapján jövő február végéig kell beküldeniük az intézményeknek.
Az egy évvel korábbitól 20%-kal elmaradó, 189 milliárd forintos korrigált adózás utáni eredménnyel zárta az év első három negyedévét az MBH Bank, miután nettó kamatbevételei 9%-kal, vagyis 40 milliárd forinttal csökkentek az alacsonyabb kamatkörnyezet következtében. A bank hitelállományának a növekedése viszont messze meghaladta a piaci átlagot, a harmadik negyedévben már ötszöröse volt a lakáshitelek új kihelyezése az egy évvel korábbinak.
Az egy évvel korábbitól 14%-kal elmaradó, 758 millió eurós adózás utáni nyereséggel zárta a harmadik negyedévet a Raiffeisen Bank International. A társaság számait megviselték a lengyel devizaalapú jelzáloghitelekhez kapcsolódó peres ügyek, amelyek miatt 493 millió eurós céltartalékot kellett elszámolnia az osztrák bankcsoportnak, 2024-re vonatkozó tőkearányos megtérülés (ROE) előrejelzését pedig az eddigi 10%-ró 7,5%-ra csökkentette a menedzsment. Oroszországban legalább jól halad a kitettség csökkentése.
Rosszul átgondolt és egymásnak is ellentmondó szabályok, szabályozási kezdeményezések sora nehezíti a bankok működését az USA-ban - hívta fel a figyelmet Jamie Dimon, a JP Morgan vezérigazgatója a Reuters beszámolója szerint.
Az Európai Unió egy évvel, 2026 januárjára halasztja a banki tőkeszabályok globális reformjának egyik központi elemét, a kereskedési könyv alapvető felülvizsgálatára (FRTB) vonatkozó szabályozást - közölte kedden az EU pénzügyi szolgáltatásokért felelős biztosa.
11 milliárd eurós többletköltséget jelenthet mindez.
Sárhegyi István beszélt a tervekről, kilátásokról.
Április 2-án érkeznek, ha minden igaz.
Súlyos hatásai lehetnek a ragadós száj- és körömfájásnak.
Nem korlátozhatják 150 ezer forintnál alacsonyabb összegben a készpénzfelvételt sem.
Ezt elemeztük a Checklist keddi adásában.
Jöhetnek a kis moduláris reaktorok?
Nagy baj lehet, ha nem sikerül lokalizálni a száj- és körömfájás betegséget.