Az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága (UNHCR) hozzávetőleg egymillió szíriai menekült hazatérésével számol 2025 első félében - közölte kedden Rema Jamous Imseis, az UNHCR közel-keleti és észak-afrikai ügyekért felelős igazgatója Genfben.
Az Egyesült Államok megválasztott elnöke, Donald Trump váratlan kijelentést tett a szíriai konfliktussal kapcsolatban, amikor a törökök által támogatott lázadók Bassár el-Aszad elnök elleni fellépését barátságtalan hatalomátvételnek minősítette - számolt be a Times of Israrel.
Bolgár kereskedők szerint megvan az a megoldás, ami megoldja Szerbia, Magyarország és Szlovákia oroszországi földgázbeszerzéseinek kifizetési kérdését. A Gazprombankra kivetett amerikai szankciót kikerülve, egy török bankot használnának közvetítőként az érintett országok. Erről szól az a megoldási javaslat, amelyet a gázpiaci résztvevők szerint péntektől már alkalmazhatnak is - írta meg a Montel.
A szíriai helyzet új fordulatot vett az elmúlt napokban, miután a felkelők megdöntötték Bassár el-Aszad elnök hatalmát, véget vetve ezzel a 13 éve tartó polgárháborúnak. Törökország, amely korábban támogatta a felkelőket, a Reuters szerint most konstruktív hozzáállást tanúsít az új szíriai kormány irányába, és kész segítséget nyújtani, ha erre felkérést kap.
A Mango divatáruházlánc alapítója, Isak Andic 71 éves korában tragikus körülmények között elhunyt. A milliárdos üzletember egy hegyi túra során vesztette életét a Barcelona közelében található Montserrat-hegységben. A vállalat közleményben erősítette meg a hírt, méltatva Andic életművét és a cég iránti elkötelezettségét - írta meg a Sky News.
A szíriai események miatt szinte az egész világon felkapták a fejüket a világ vezetői, mivel a legtöbben már azzal számoltak, hogy a helyzet befagyott, és nem lehet jelentősebb változásokkal számolni. Az események nem ezt igazolták, két hét se kellett hozzá, és a több mint 50 éve uralkodó Aszad-dinasztia uralkodásra egycsapásra véget ért. Míg sokan azt találgatják, hogy most milyen vezetése lesz a Közel-Kelet történelmi jelentőségű országának, a háttérben egyre többen attól aggódnak, hogy megismétlődhet a 2015-ös nagy európai menekültáradat.
Újabb stratégiai mérföldkövet jelölt ki Magyarország és Törökország a két ország kapcsolatában – közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter csütörtökön Ankarában.
A szíriai konfliktus újabb fordulata nyomán több mint 100 000 ember menekült a kurdok által igazgatott észak-szíriai területekre. A menekülthullámot a frakciók közötti harcok elfajulása és a Bassár el-Aszad volt elnökhöz hű erők összeomlása utáni megtorló támadásoktól való félelem váltotta ki - közölte a The Guardian.
Az elmúlt napokban a szíriai Aszad-rezsim bukása után sorra érkeztek a találgatások, hogy ezzel Oroszország is elveszítheti a kulcsfontosságú bázisait az országban. Az események lecsillapodásával azonban egyre többen azt pedzegetik, hogy Moszkvának talán mégsem kell távoznia.
Bassár el-Aszad szír elnök elűzése után nyitott kérdés volt, hogy mi fog történni az ország északkeleti harmadát irányításuk alatt tartó, az elnököt megbuktató szervezetekkel alapvetően ellenséges viszonyt ápoló kurdokkal. A Kurdistan24 közleménye alapján meglépték a váratlant, és nyitottnak mutatkoznak a lázadókkal való együttműködésre.
Az Amerikai Egyesült Államokban és az Európai Unióban gyártott mesterlövész puskák majdhogynem a legnépszerűbb fegyverek az orosz erők kötelékében. Oroszország ráadásul több ezer puskát és több millió lőszert importál, pedig az ezzel kapcsolatos szankciók már legalább 10 évesek – írta meg a The Insider ukrán kiadványa.
Amennyire elhúzódott a 2011-ben, az "arab tavasz" hatására kirobbant szíriai polgárháború, úgy szinte egyik napról a másikra bukott meg Bassár el-Aszad szíriai rezsime a hétvége folyamán. A világot, és benne a polgárháborúban részt vevő számos nagyhatalmat, milíciát és terrorszervezetet is meglepetésként érte az összeomlás gyorsasága, és nem volt ez másképp Washington D.C.-ben sem. Az elnöksége utolsó heteit rúgó Joe Biden amerikai elnök igyekezett saját külpolitikai sikereként keretezni a történteket, de legtöbben már a január 20-án hivatalba lépő Donald Trump felé fordulnak: mire készülhet a régi-új republikánus elnök Szíriában? És ki jöhet ki belőle a legjobban?
Orbán Viktor miniszterelnök csütörtökön Ankarában tárgyal Recep Tayyip Erdogan török államfővel, majd részt vesz a magyar-török kulturális évad záróeseményén - közölte az MTI-vel Havasi Bertalan, a miniszterelnök sajtófőnöke.
Ha nem tudnak fizetni az oroszok a gáz tranzitjáért Bulgáriának a Gazprombankot ért amerikai szankció miatt, akkor a bolgár cég leállítja a szállítást a Török Áramlaton – ezt az erős üzenetet fogalmazta meg kedden Szófiában a bolgár energiaügyi miniszter a Bloomberg tudósítása szerint.
Az Egyesült Államok és Törökország megállapodást kötött a kurd erők kivonásáról a szíriai Manbidzs városából. A megegyezés értelmében az amerikai támogatást élvező kurd milíciák elhagyják a stratégiai fontosságú települést és annak környékét. A lépés jelentős előrelépést jelenthet a térség stabilizálása felé.
Szombat este elmenekült Szíriából a Közel-Kelet egyik legkegyetlenebb diktátora, Bassár al-Asszad. A szíriai kormányerők bukása után milíciák garmadája igyekszik megszilárdítani hatalmát a sokat szenvedő országban, miközben a regionális nagyágyúk is próbálják a lehető legjobb helyzetbe hozni magukat. Aszad elűzése egy problémát megoldott, de számtalan kérdést vet fel. Nézzük, mik ezek.
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
Visszakapják az önkormányzatok a területeket.
Az ukrajnai háborúról, az EU-val ápolt viszonyról és a magyar gazdaságról is beszélt a kormányfő.
Gyorgyevics Benedekkel, a Városliget Zrt. vezérigazgatójával beszélgettünk.
Miért csökken a közvetlen külföldi tőkebefektetések volumene?
Meddig nőhet még?