Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter a Bankszövetség képviselőivel tárgyalt - közölte az NGM.
Bár a kormány egy hónappal ezelőtti bejelentése alapján sokan erre számítottak, nem minden hitelfelvevő számára lesz elérhető az 5% alatti THM-mel rendelkező lakáshitel – vált egyértelművé az elmúlt napokban. Noha még nemzeti konzultációra is bocsáthatják az ügyet, a minisztérium nyitottnak mutatkozik a bankok azon elképzeléseire, amelyek erőteljesen leszűkítenék a jogosult hitelfelvevők körét az első, kisebb méretű lakásukat megszerző fiatalokra, mégpedig az energiatakarékos lakások keresletének ösztönzésével.
Nem széles körben, csak a fiatalok első, kis méretű lakásaira felvett zöld lakáshitelei esetében lehet szó az 5% alatti lakáshitelkamatok kormány által elvárt "önkéntes" bevezetéséről – derült ki a bankvezérek panelbeszélgetéséből a Portfolio Budapest Economic Forum konferenciáján. A résztvevők véleményt mondtak a gyengélkedő vállalati hitelpiacról, a bankok jövedelmezőségéről és a lakossági állampapírokból jövőre kiáramló több ezer milliárd forint várható sorsáról is.
Három jelentős változás körvonalazódik a lakáshitelek piacán: 1. az önkéntes nyugdíjpénztári megtakarításokat szabadon feltörhetővé teheti a kormány lakáscélra, 2. húszról tíz százalékra viheti le az MNB a minimális önerőelvárást az új építésű lakásoknál, 3. a mostani hat-hétről öt százalék alá szoríthatják le a bankok a lakáshiteleik kamatát, piaci forrásaink szerint azonban messze nem minden hitelfelvevőnek. Az alábbiakban tisztázzuk, melyik intézkedés mit is jelentene aktuális információink szerint. Ennyi változás csaknem egyidejű bevezetése elősegítheti, hogy a hatályba lépést megelőző kivárás után az eddigi nagyon látványos idei felfutásnál is nagyobbat robbanjon a lakáshitelezés, fokozott keresleti nyomást okozva ezzel a lakáspiacon is.
Már meghallgatható a Portfolio Checklist pénteki adása. A műsor első részében a kormány Bankszövetséghez intézett kéréseivel foglalkoztunk. Palkó Istvánt, a Portfolio vezető pénzügyi elemzőjét egyebek mellett arról kérdeztük: reális-e, hogy a bankok a teljes lakáshitelezésben 5 százalék alatti THM-et vezessenek be, esetleg szűkített formában, a hitelek egy részére valósulhat meg a kormány elképzelése? A második részben a minimálbér-emelésről volt szó, ugyanis a Portfolio megtudta, mennyi lehet a legkisebb fizetés 3 év múlva. Erről Hornyák Józsefet, a Portfolio makroelemzőjét kérdeztük. A műsorban szó volt a diplomások fizetéséről is.
Nagy Márton, az NGM minisztere ma megbeszélést tartott a Bankszövetség képviselőivel, amelyen négy pontban kérte a bankok együttműködését. Többek között arra kérte a bankokat, hogy "önkéntes" alapon szorítsák a lakáscélú hitelek THM-szintjét 5 százalék alá, bemutatta a "munkáshitel" részleteit, azt kére, az adómentes borravalóhoz bitztosítsanak technikai hátteret és digitalizálják a SZÉP-kártyákat. Egy 20 éves új lakáshitel várható törlesztőrészlete 10-15%-kal lehet alacsonyabb a mostaninál, ha teljesül a kormány elvárása.
Aki jogosult rá, annak számára a 11 millió forintig felvehető kamatmentes babaváró hitel, az 50 millióig felvehető, legfeljebb 3%-os kamatozású CSOK Plusz vagy a 15 millió forintig felvehető 3%-os falusi CSOK-hitel verhetetlen ajánlatnak számít. Most azonban megnéztük azt is, mi van azokkal, akik ezekre nem jogosultak: milyen kamatokat és törlesztőrészleteket ajánlanak a kereskedelmi bankok az ő számukra, illetve azoknak, akik az említett lehetőségekhez képest tovább nyújtózkodnának? Bemutatjuk a legkedvezőbb piaci kamatozású lakáshiteleket és személyi kölcsönöket.
A Bankszövetséggel való újbóli egyeztetést követően Nagy Márton minisztériuma bejelentette, hogy november 2-től 11,5%-ra csökken az önkéntes kamatplafon mértéke a vállalkozói forgóeszközök esetében. Legutóbb ezt még 12%-ban határozták meg. A közlemény szerint a lakáshitelek THM-plafonja is csökkenhet decembertől.
Legalább egy kamatperiódus esetében (jellemzően a 10 évesnél) minden nagyobb hazai bank megfeleltette a lakáshitelét a kormány hétfőn életbe lépett 8,5%-os THM-plafon elvárásának. A kezdeményezés felgyorsította a kamatok csökkenését, így az átlagos kamatszint mintegy 0,8 százalékponttal került lejjebb egyetlen hónap alatt. Ezzel a Portfolio számításai szerint nagy átlagban 6%-kal csökkent a 20 éves lakáshitelek várható törlesztőrészlete, amivel a tavaly novemberiről a tavaly szeptemberi szintre kerültek vissza. Személyre szabott kalkulációhoz a Pénzcentrum kalkulátorát ajánljuk.
Október 9-én, most hétfőn lép érvénybe a kormány elvárása a bankok felé: a lakáshiteleket legfeljebb 8,5%-os THM-mel, a vállalkozói forgóeszköz-hiteleket legfeljebb 12%-os kamattal kínálják a kezdeményezéshez csatlakozó hitelintézetek. Saját számításaink és a Pénzcentrum kalkulátora segítségével megvizsgáltuk ötfajta lakáshitel példáján, hogy forintban mekkora nyereséget jelenthet e változás a hitelfelvevők számára az eddigi piaci ajánlatokhoz képest. Arra jutottunk, hogy a tudatos hitelfelvevők nem sokat nyernek a THM-plafonnal, azok viszont igen, akik eddig sem hitelkamat vagy THM alapján választottak bankot maguknak.
Pénteken megjelent a Magyar Közlönyben, és április 30-án lép hatályba az a kormányrendelet, amely meghatározza, hogy miként vegyék figyelembe a bankok a jelzáloghiteleknél egyébként nem effektív THM-plafon kiszámítása során a kapcsolódó lakásbiztosítások díját.
Társadalmi egyeztetésre bocsátotta a kormány, hogy miként vegyék figyelembe a bankok a lakásbiztosítások díját a jelzáloghitelek teljes hiteldíj mutatója (THM) maximális értékének, vagyis a THM-plafonnak a meghatározása során. Mivel a jelzáloghitelek esetében (a fedezetlen hitelekkel ellentétben) a jogszabály szerinti THM-plafon nem effektív, ezért magának a szabályozásnak nem sok értelmét látjuk, a mostani pontosítás csak a bankoknak ad mankót, hogyan feleljenek meg a nem túl célirányos rendelkezésnek. Magának a THM-nek a kiszámítási módjába ugyanis egyelőre még mindig nem emelték bele a lakásbiztosítás díját.
A személyi kölcsönöket 37,0%-os, a hitelkártya-, folyószámla-, kézizálog- és áruhiteleket pedig 52,0%-os maximális THM-mel lehet nyújtani 2023 első felében az alapkamat növekedése következtében.
Az MNB hét pénzügyi vállalkozásnál a kézizálog-hitelezési tevékenységet áttekintő témavizsgálata során mindegyik piaci szereplőnél talált – egyes esetekben jelentős súlyú – hiányosságokat többek között a hitelek THM-számítására, illetve annak felső korlátjának alkalmazására vonatkozóan. A jegybank összességében 55,2 millió forint bírságot szabott ki, s kötelezte a társaságokat a hibák kijavítására - közölte az MNB.
Idén még nem emelt kamatot az MNB, de a bankok csúszásban vannak a jegybankhoz képest, vagyis a lakáshitelek kamata még nem követte le a jegybanki és a bankközi kamatok emelkedését. És akkor az inflációs mutatók legújabb elszállása alapján valószínűsíthető újabb emelésekről még nem is beszéltünk. Érdemes tehát előre hoznia a tervbe vett lakáshitel-felvételt annak, aki nem jogosult a fixen alacsony kamatozású CSOK-hitelre vagy a Zöld Otthon Programra. Hogy mely bankot válasszuk, abban ez a cikkünk segít, egyedi hitelkalkulációhoz pedig a Pénzcentrum kalkulátorát ajánljuk.
Január 1-jével hatályba lépett a lakossági jelzáloghitelek kamatstopja, amelyet karácsony előtt jelentett be Orbán Viktor miniszterelnök. Számos részletkérdés még az elmúlt napokban is tisztázatlan volt, ezért banki és kormányzati szakemberekkel egyeztetve most ezeket is megválaszoljuk.
A dollárral szemben. De az euró ellenében is gyengélkedik.
A jegyzés napokon belül, a tőzsdei kereskedés heteken belül megkezdődhet a részvényekkel.
Így alakul idén a Budapest körüli lakáspiac.
Vegyes mozgások a világ tőzsdéin.
A háború eszkalációjáról szóló tudósításunk folyamatosan frissül.
Hasznos, gyakorlati, érthető.
Mi lesz a nyugdíjakkal?
Hogy látja a cég jövőjét az elnök-vezérigazgató?
Bindulhat a trükközés?